Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu. Na czym polega?

Michalina Kozik
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
3 maja – ważna dla nas Polaków rocznica, jak rzadko u nas, radosna, więc tym bardziej dziś potrzebna. Potrzebna, by się cieszyć, by nasz patriotyzm eksponować, by o nim dyskutować, a nawet konstruktywnie się o niego spierać.

Z pewnością każdy, kto mianem patrioty się nazywa z uśmiechem patrzył na powiewające tego dnia biało-czerwone flagi, na rodaków śpiewających wspólnie patriotyczne pieśni, na polityków i włodarzy miast organizujących uroczyste obchody, na wszystkich, którzy z polskością chcą się utożsamiać oraz radośnie i otwarcie ją okazywać. To dobrze, że potrafimy to robić, że kultywujemy w sobie szacunek do symboli, do tradycji i historii, która ją tworzyła. Dobrze, że przekazujemy to kolejnym pokoleniom i nie zapominamy o tym, co nas ukształtowało. Wydaje się jednak, że ważniejsze jest dzisiaj, by patriotyzm w sobie zakorzenić i nie ograniczać go do kilku ważniejszych dni w roku, by stał się jedynie pustym, patetycznym sloganem.

Doskonale wiedzą o tym młodzi ludzie, którzy zaangażowali się w ogólnopolski projekt Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu, realizowany przez Stowarzyszenie Klub Jagielloński. Wiedzą, że prawdziwy patriotyzm musi być oparty na codziennej rzetelnej pracy dla wspólnego dobra, na prawdzie, wolności i solidarności z innymi obywatelami. Uczestnicy Akademii nie tylko uczą się w cyklu 3 warsztatów o mechanizmach funkcjonowania rodzimej polityki, ale przede wszystkim realizują autorskie projekty społeczne. Samodzielnie definiują co można zmienić, ulepszyć, albo stworzyć w ich okolicy, co wartościowego dać od siebie innym. Gdy diagnoza zostanie postawiona, a projekt wymyślony, trzeba go jeszcze wcielić w życie.

Młodzież z Krakowa postawiła m.in. na patriotyzm gospodarczy. Stara się pokazać swoim rówieśnikom - i nie tylko - jak można założyć własny biznes tu, w Polsce. W ramach projektu uczestnicy projektu założyli stronę na Facebooku - Algorytm biznesu. Jeżeli również chcecie się dowiedzieć czegoś o biznesie, zapraszamy na ten właśnie funpage. Natomiast uczniowie I LO w Krakowie, przekonani, że patriotyzm tkwi w historii, postanowili zadbać o ludową kulturę swojej miejscowości. Gorąco zachęcamy do głosowania na krakowskie szkoły! W tym celu zapraszamy na stronę projektu: www.anp.kj.org.pl.

ZOBACZ TAKŻE: 1 i 3 maja - dlaczego mamy wtedy wolne

źródło: naszemiasto.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski