W Tyńcu zabrzmią śpiewy św. Hildegardy

W Tyńcu zabrzmią śpiewy św. Hildegardy

Zdjęcie autora materiału
Aleksandra Suława

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

W Tyńcu zabrzmią śpiewy św. Hildegardy

©Adam Wojnar

W sobotę, 7 października o godz. 20.30 w kościele tynieckiego opactwa będzie można wysłuchać koncertu „Fragmenty Ordo Virtutum i inne śpiewy św. Hildegardy z Bingen (1098-1179)”w wykonaniu zespołu wokalnego Flores Rosarum.
W Tyńcu zabrzmią śpiewy św. Hildegardy

©Adam Wojnar

Cel pieśni św. Hildegardy to możliwość spotkania z samym Bogiem, zaproszenie do podjęcia „ryzyka” tej podstawowej relacji, z której pochodzimy i do której, świadomie czy nieświadomie, tęsknimy. Nie jest to zaproszenie nachalne; Hildegarda w całej swej delikatności nakreśla jedynie drogę, pozostawiając cała wolność po stronie człowieka.

Wsłuchując się w melodie, które zostały wybrane do koncertu, wsłuchujemy się w nasze życie.
Nie dzieje się to od razu – wymaga wrażliwości, pokory, wierności i cierpliwości, a przede wszystkim otwartości. Melodie te, mogą w nas żyć, jeżeli pozwolimy, aby nas dotknęły i obudziły w nas tęsknotę za domem Ojca.

Hildegardzie udało się tę tęsknotę utrwalić w pięknie słowa i melodii, które są owocem jej modlitw. Dlatego jej duchowa, intelektualna, artystyczna spuścizna należy do skarbca Europy i jest świadectwem piękna, które nie zatrzymuje na sobie, ale kieruje w stronę Boga i w duchu benedyktyńskiego zawołania ora et labora stanowi zaproszenie do łączenia pracy z modlitwą, rozumu z wiarą, nieba z ziemią.

Koncert odbywa się w ramach IV Międzynarodowego Kongresu św. Hildegardy.

Żeński zespół wokalny Flores Rosarum (płatki róż) powstał z 2007 r. z umiłowania niezwykłego dzieła muzycznego średniowiecznej mistyczki Hildegardy z Bingen. Założycielką zespołu jest s. Susi Ferfoglia. Zespół skupia śpiewaczki profesjonalnie zajmujące się muzyką dawną oraz historycznymi praktykami wykonawczymi. W skład zespołu wchodzą: Adrianna Bujak, Magdalena Jaworek, Maria Klich, Anita Pyrek-Nąckiewicz, Katarzyna Śmiałkowska, Katarzyna Wiwer.

Bilety w cenie 40 zł do nabycia przed koncertem na recepcji Domu Gości.
Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo