Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urok młodości i dojrzałości

Łukasz Gazur
„Odmiany pośrednie” Cyryla Polaczka w Zderzaku
„Odmiany pośrednie” Cyryla Polaczka w Zderzaku fot. Andrzej Banaś
Sztuka Wyboru. Wystawa „Człekopejzaż” Ewy Kuryluk w krakowskiej galerii Artemis (ul. Poselska 15) to swoiste pendant do wielkiej ekspozycji malarstwa tej artystki, którą prezentuje Muzeum Narodowe w Krakowie. W galerii zobaczymy prace bardziej kameralne niż wielkoformatowe obrazy fotorealistyczne w muzeum - krzyczące kolorem i wyrazistą formą.

To, co łączy te wystawiennicze historie, to obecność osobistych zwierzeń, spostrzeżeń, poglądów. Ale te, które ledwie sygnalizuje pokaz w muzeum, w galerii wybrzmiewają wyraziście. Może to przez rozmiar wystawy? Mała biała sala bardziej sprzyja kameralnej opowieści?

W Artemis obserwujemy rozmaite eksperymenty; prace tworzone białym tuszem, ołówkiem, kolaże. Widać tu próbę wyczucia tempa czasu w sztuce - rozmaite kolaże modne były przecież w latach 60. Oglądamy po prostu poszukiwania drogi twórczej. A przy tym istotne są tematy - mocne, ważne, kontrowersyjne. Jak aborcja, pozycja kobiety, relacje damsko-męskie. W Muzeum Narodowym w Krakowie też je widać, choć chyba mniej wyraziście. Często skrywa je warstwa koloru. Choć - żeby to właściwie wybrzmiało - wystawa ta jest oczywiście udana. To raczej kwestia rozłożenia akcentów. Niemniej te ekspozycje interesująco się dopowiadają.

Z kolei w galerii Zderzak (ul. Floriańska 3) zobaczyć możemy „Odmiany pośrednie” Cyryla Polaczka. To rzecz - jak wskazuje tytuł zaczerpnięty z Karola Darwina - o ewolucji i poszukiwaniu brakującego ogniwa. Ale to poszukiwanie odbywa się - za pomocą organicznych kształtów - w miejscu zetknięcia rzeczywistości i abstrakcji. Poruszając się w polu zarysowanym przez rozmaite artystyczne „-izmy” XX wieku, autor umiejętnie bawi się formą. Gra w skojarzenia, zestawiając ze sobą powierzchnie koloru każe nam odnajdywać znajome kształty, przedmioty, stworzenia, postacie.

Cóż, nie wszystkie jego obrazy podobają mi się w tym samym stopniu, nie wszystkie się ze sobą rymują, niemniej to bardzo ciekawa obietnica na przyszłość. Cyryla Polaczka wręcz trzeba wziąć na celownik. Bo to dopiero początek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski