Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To czas, by o Auschwitz mówić przez sztukę [ZDJĘCIA]

Łukasz Gazur
Zobaczymy w Krakowie prace tworzone przez więźniów, by ocalić swe człowieczeństwo
Zobaczymy w Krakowie prace tworzone przez więźniów, by ocalić swe człowieczeństwo fot. Adam Wojnar
Wystawa. W dawnej kuchni obozu może powstać galeria sztuki tworzonej przez więźniów. Teraz widzimy ją na wystawie w Krakowie.

W Kamienicy Szołayskich, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, otwarto wczoraj wystawę „Twarzą w twarz”. To ekspozycja przygotowana z okazji 70. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz.

Zobaczymy 200 prac wykonanych przez więźniów. Wśród nich są wybitni artyści, m.in. Xawery Dunikowski, ale także - 19-letni wówczas - Józef Szajna. Ekspozycja składa się z dwóch odrębnych części. Pierwsza to „oficjalna sztuka obozowa”.

To pokazanie obrazów, które zamawiali sobie u uzdolnionych plastycznie więźniów obozowi strażnicy. Gust mieli raczej niewyszukany - zamawiali scenki batalistyczne oraz... akty. Ale umiejętności więźniów wykorzystywano także np. do plakatów propagandowych. Niektóre z ich dzieł trafiły do obozowego muzeum. Bo niewielu wie, że takowe istniało.

Bardziej przejmująca jest druga część wystawy. To tonąca w czerniach opowieść o sztuce tworzonej z wewnętrznej potrzeby. Albo świadectwo. Tak jest choćby ze szkicownikiem, który znaleziono zamknięty w butelce. Była ukryta w fundamentach jednego z baraków.

Widzimy tu codzienność więźniów, jak posiłki, apele, prycze. Ale jest też zagłada Żydów i eksterminacje więźniów chorych i wycieńczonych. Sporą grupę stanowią portrety wykonywane m.in. przez Xawerego Dunikowskiego, Mariana Ruzamskiego, Franciszka Jaźwieckiego. Ale są też nastrojowe górskie pejzaże słynnego taternika i narciarza Bronisława Czecha.

Jak podkreśla dr Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, które wspólnie z Muzeum Narodowym w Krakowie przygotowało ekspozycję, to zapis próby ocalenia człowieczeństwa. I dodaje, że dojrzewa w nim pomysł pokazywania dzieł stworzonych przez więźniów. - W dawnej kuchni obozowej, która w tej chwili jest pustostanem, chciałbym pokazywać te niezwykłe obiekty, będące dowodem na próby ocalenia w świecie zagłady swojego człowieczeństwa - zaznacza Cywiński.

Dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie nie ukrywa, że pokazowi w Kamienicy Szołayskich towarzyszyły kontrowersje. - Ale muzeum to pamięć. Dlatego wiedziałem, że ta wystawa powinna być pokazana - tłumaczy Betlej.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 11

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: To czas, by o Auschwitz mówić przez sztukę [ZDJĘCIA] - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski