Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowski Kazimierz, Festiwalowy Syjon – 22 czerwca rusza Festiwal Kultury Żydowskiej

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
Syjon – nie tylko punkt na mapie, ale też symbol marzeń o własnym miejscu na ziemi, będzie motywem przewodnim 28. edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej.

- Nie można tkwić w skansenie. W tym kraju istnieje ok. 40 festiwali kultury żydowskiej, których organizatorzy w większości odwołują się do wciąż tych samych elementów: muzyki, tańca, jedzenia… A patrząc w przeszłość, zapominają o życiu, o tym co dzieje się dziś – mówi Janusz Makuch, założyciel Festiwalu Kultury Żydowskiej. - Dlatego nam zależy na pokazywaniu tego, czym aktualnie żyje artystyczne środowisko Izraela.

Program festiwalu, jak co roku składa się z kilku pasm, obejmujących muzykę, literaturę, wykłady i warsztaty.

MUZYKA

Krakowska publiczność będzie miała szansę posłuchać m.in. Davida Krakauera (niedziela, 24 czerwca, godz. 12, Synagoga Tempel). Genialny klarnecista, wykona utworu ‘Dybuk’, skomponowanego przez Wlada Marhultsa (kompozytora o polskożydowsko-białoruskich korzeniach, mieszkającego obecnie w USA) na zamówienie FKŻ. Muzyk wystąpi w towarzystwie Pan Ton Quartet.

Do Krakowa przyjedzie też Eleanor Reissa, jedna z nielicznych wokalistek jidysz. Podczas festiwalu wystąpi w poniedziałek (25 czerwca, godz. 19, Synagoga Tempel), razem z Frankiem Londonem i Klezmer Brass Allstars. Muzyczne trio to projekt, na który składają się zarówno zapomniane pieśni jak i klezmerskie szlagiery, piosenka aktorska i utwory zaangażowane, opowiadające m.in. o równouprawnieniu i polityce.

Dla miłośników tradycyjnych wykonań zaplanowano m.in. Koncert Kantorów (niedziela, 24 czerwca godz. 19, Synagoga Tempel) i występ Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego (czwartek, 28 czerwca, godz. 19, Synagoga Tempel). Zwieńczeniem festiwalu będzie oczywiście „Szalom na Szerokiej” (sobota, 30.06, godz. 18), podczas którego zagrają Abatte Barihun oraz Jazz Band Młynarski-Masecki.

Muzyczny program dopełniają DJ-skie imprezy na Barce, oraz potańcówka przy dźwiękach Małej Orkiestry Dancingowej (poniedziałek, 25 czerwca, godz. 21, Hevre).

WYKŁADY

W tym roku FKŻ upamiętnia dwa jubileusze - 70 lat powstania Izraela i 100 lat niepodległości Polski. - Oba te narody marzyły o własnej ziemi, o własnym Syjonie i udało im się te marzenia zrealizować – mówi Robert Gądek, wicedyrektor festiwalu. Przez 10 festiwalowych dni organizatorzy pokażą m.in. wkład polskich Żydów w budowę Izraela, ale też w odbudowę Polski. Wiedzę pozwoli poszerzyć seria wykładów, dyskusji i seminariów, poświęcona Syjonizmowi, powstaniu Państwa Izraela oraz wkładowi Żydów w odbudowę niepodległej Polski (zarówno po 1918, jak też w ostatnich dekadach). Wśród wykładowców znajdą sięm.in.: Gadi Taub, Edwin Seroussi, prof. Dan Bahat, Ruth Calderon, a także Prof. Anna Landau-Czajka, Prof. Jacek Leociak i dyrektor Festiwalu Janusz Makuch.

LITERATURA

Na festiwalową publiczność czeka również program literacki przygotowany we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym. Wśród gości znaleźli się m.in. Anna Bikont, Małgorzata Czyńska, Marcin Wicha, Mikołaj Grynberg oraz prof. Aleksander Fiut.

SAMBATION

Tegoroczną nowością jest Sambation czyli projekt artystyczny, przygotowany wspólnie z jerozolimskimi artystami działającymi wspólnie pod szyldem kolektywu Hamiffal (hebr.: fabryka). W pustym mieszkaniu rodziny Bosaków przy ul. Św. Sebastiana 32 powstanie przestrzeń na różnorodne działania artystyczne: wystawy, happeningi, instalacje, warsztaty – wszystkie one będą
odnosiły się do historii tego miejsca, do historii rodziny Bosaków, która od czasów wojny
mieszka w Izraelu oraz do polsko-żydowskiego dziedzictwa Kazimierza.

Program dopełniają warsztaty kulinarne, które poświęcone będą potrawom i produktom wymienianym w Biblii, jak np. czerwona zupa z soczewicy (która jest naprawdę zielona), ciasta babki króla Dawida, siedem upraw biblijnych oraz zwiedzania performatywne. Te ostatnie zostały stworzone stworzone na zamówienie FKŻ przez Łukasza Wojtysko i Patrycję Kowańską. Pokażą one Kazimierz nieoczywisty, nieznany, wyobrażony, a przewodnikami będą wcielający się w różnorakie postaci aktorzy: Lena Schimscheiner, Jan Sobolewski, Karol Kubasiewicz i Katarzyna Zawiślak-Dolny.

Festiwal potrwa do pierwszego lipca. Szczegóły można znaleźć na: jewishfestival.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski