Filmowe premiery tygodnia - na co wybrać się do kina?

Filmowe premiery tygodnia - na co wybrać się do kina?

Urszula Wolak

Dziennik Polski 24

„Powiernik królowej”. Trafimy do pałacu brytyjskiej monarchini

„Powiernik królowej”. Trafimy do pałacu brytyjskiej monarchini ©archiwum

„Powiernik królowej”. Trafimy do pałacu brytyjskiej monarchini

„Powiernik królowej”. Trafimy do pałacu brytyjskiej monarchini ©archiwum

„American Assassin”
Reż. Michael Cuesta, USA
{Cinema City, Multikino}


Mitch Rapp (Dylan O’Brien) stracił ukochaną w ataku terrorystycznym. Od tej chwili jego jedynym celem jest zemsta. Oficer szkoleniowy CIA Stan Hurley (Michael Keaton) wie, że taki człowiek to dla agencji skarb. Szczególnie jeśli uda się go wzbogacić o pewien wyjątkowy zestaw umiejętności, który uczyni go maszyną do zadań specjalnych.
Hurley potrafi tego dokonać. Zanim szkolenie dobiegnie końca Mitch będzie miał okazję wykazać się w akcji. Według danych wywiadu grupa terrorystów planuje atak z użyciem ładunku atomowego. Wiele wskazuje na to, że jednym z nich jest dawny uczeń Hurleya.

„Nie ma tego złego...”
Reż. Valérie Lemercier, Belgia, Francja
{Agrafka, ARS, Kijów.Centrum, Kika, Mikro}


Marie-Francine po odejściu męża i utracie pracy jest zmuszona wrócić do domu... rodziców. Jej córki i rodzina od razu organizują dla niej pomoc. Piszą dla niej CV i przedstawiają kolejnych kandydatów na partnera. Ale czy może być jeszcze gorzej? Marie-Francine musi zweryfikować swoją filozofię życia. Tym bardziej, że spotyka Miguela, czarującego kucharza, który zrządzeniem losu znajduje się dokładnie w takiej samej sytuacji jak ona. Pomiędzy nimi rozpocznie się romans. Oboje poczują też, jak to jest być ponownie młodym.

„Powiernik królowej ”
Reż. Steven Frears, Wielka Brytania
{ARS, Cinema City, Multikino, Kino Pod Baranami}


Historia niezwykłej przyjaźni, jaka połączyła brytyjską królową Wiktorię z Abdulem Karimem, indyjskim muzułmaninem, który towarzyszył jej i służył przez ostatnie 15 lat panowania królowej. Wiktoria nadała mu tytuł „munshi”, sekretarza, ale także nauczyciela. Platoniczna relacja łącząca oboje była źródłem plotek i niepokoju na brytyjskim dworze. Spekuluje się, że to dzięki wpływowi Abdula Karima polityka zagraniczna kraju i silny, bezkompromisowy charakter królowej uległy złagodzeniu.

Słynący z wyrafinowanego kina Stephen Frears („Boska Florence”) łączy humor z uniwersalnymi prawdami oraz głębią psychologiczną bohaterów. Autorem scenariusza, na podstawie książki „Victoria & Abdul: The True Story of the Queen’s Closest Confidant”, jest Lee Hall, nominowany do Oscara autor scenariusza do filmu „Billy Elliot”. W rolach głównych wystąpili Judi Dench („Tajemnica Filomeny”), Ali Fazal, Michael Gambon („Kwartet”, seria przygód Harry’ego Pottera) i Olivia Williams („Weekend z królem”).

„Tarapaty”
Reż. Marta Karwowska, Polska
{Agrafka, Cinema City, Kijów.Centrum, Kika, Mikro, Mikro Bronowice, Multikino}


Przyjaźń to wcale nie jest taka prosta sprawa i Julka dobrze o tym wie. Ma 12 lat, chodzi do szkoły z internatem i jeszcze nigdy nie miała prawdziwej przyjaciółki. Zaczynają się wakacje, a razem z nimi kłopoty. Julka zamiast do rodziców w Kanadzie, trafia do ciotki w Warszawie. W tej samej kamienicy mieszka Olek. Kiedy dzieciakom wpada w ręce plan prowadzący do skarbu, zaczyna się przygoda.

„Zabójczy Jacques ”
Reż. Pascal Chaumeil, Belgia, Francja
{ARS, Kika}


Jacques mieszka w małym mieście, w którym po zamknięciu fabryki wszyscy mieszkańcy stracili pracę. Dziewczyna od niego odeszła, a długi rosną z dnia na dzień. Gdy już wydaje się, że gorzej być nie może, Jacques dostaje propozycje nie do odrzucenia od miejscowego bukmachera i mafioso.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 20

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze MiastoCzytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama