Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal idzie w miasto

Mateusz Borkowski
Wojciech Widłak
Wojciech Widłak Fot. Materiały galerii
Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich pod wodzą Marcela Chyrzyńskiego, który od 2014 roku przejął kierownictwo artystyczne, zyskał nowe tchnienie.

Najlepiej świadczy o tym różnorodny i interesujący program tegorocznej 28. edycji, w którym przy zachowaniu tradycji, więcej miejsca poświęcono młodym twórcom. Festiwal zaczyna wychodzić również w przestrzeń miejską, o czym świadczą koncerty nie tylko w Filharmonii, Akademii Muzycznej i Instytucie Muzykologii UJ, ale i w muzeum Manggha, Bunkrze Sztuki oraz MOCAK-u.

Koncert otwierający w muzeum Manggha wypełniła muzyka pięciu polskich kompozytorów urodzonych w 1971 roku. W wykonaniu Kai Danczowskiej i Sinfonietty Cracovii pod batutą polsko-libańskiego dyrygenta Bassema Akikiego, usłyszeliśmy „Concerto-Notturno” na skrzypce i orkiestrę smyczkową Mikołaja Góreckiego.

Ten nastrojowy utwór bliski jest postminimalistycznej twórczości ojca kompozytora, Henryka Mikołaja Góreckiego. Bardzo obrazowo zabrzmiała inspirowana japońskimi drzeworytami kompozycja „Ukiyo-e” na orkiestrę smyczkową Marcela Chyrzyńskiego.

Wydarzeniem było prawykonanie rapsodii na skrzypce i orkiestrę smyczkową „Figury w kolorze tła” Wojciecha Widłaka. Dzieło napisane dla „naszej Kai” zostało zamówione specjalnie na festiwal. Krakowski kompozytor odwołując się do obrazów Kazimierza Malewicza stworzył utwór, w którym za pomocą mikrotonowości eksploruje możliwości kolorystyczne instrumentów smyczkowych.

Czwartą kompozycją wieczoru były pełne życia „Krzyki” na orkiestrę smyczkową Pawła Mykietyna, brawurowo wykonane przez Sinfoniettę. Na koniec usłyszeliśmy prawdziwy fajerwerk, czyli pełne napięcia, wirtuozowskie „Concello” na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową Macieja Zielińskiego. To co w tym koncercie wyczyniała brytyjska wiolonczelistka Gemma Rosefield, było wręcz nieprawdopodobne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski