Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Narodowego Starego Teatru wracają czołowi polscy reżyserzy? Dyrektor sceny Marek Mikos porozumiał się z Radą Artystyczną

Łukasz Gazur
Marek Mikos porozumiał się z Radą Artystyczną, złożoną z aktorów Starego Teatru
Marek Mikos porozumiał się z Radą Artystyczną, złożoną z aktorów Starego Teatru Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Po wielu tygodniach negocjacji doszło do porozumienia. W teatrze pracować mają czołowi polscy reżyserzy m.in. Paweł Miśkiewicz i Monika Strzępka.

Marek Mikos, dyrektor Narodowego Starego Teatru, wraz z Radą Artystyczną ogłosili plany na kolejny sezon. Wśród reżyserów, którzy mają pracować w teatrze, są m.in. Paweł Miśkiewicz, Monika Strzępka, Remigiusz Brzyk, Michał Borczuch, Marcin Wierzchowski, Agnieszka Glińska, Krzysztof Garbaczewski, czyli najważniejsi polscy reżyserzy średniego pokolenia. Spośród zagranicznych twórców z teatrem ma zaś współpracować Konstantin Bogomołow.

PRZECZYTAJ KOMENTARZ ŁUKASZA GAZURA: W oczekiwaniu na decyzję ministra kultury

Do współpracy z Narodowym Starym Teatrem od kilku miesięcy przekonywała ich Rada Artystyczna, powołana przez dyrektora Marka Mikosa w styczniu 2018 roku w wyniku porozumienia z zespołem aktorskim. W jej skład weszli: Anna Dymna, Anna Radwan, Dorota Segda, Ewa Kaim, Radosław Krzyżowski, Roman Gancarczyk, Krzysztof Zawadzki.

– Prowadziliśmy rozmowy, które napawają optymizmem – mówi Marek Mikos. – Nadzór nad najbliższym sezonem będzie odbywał się w ścisłej współpracy mojej i rady – dodaje.

Stanowisko ma stracić dotychczasowy dyrektor artystyczny teatru, Jan Polewka. Kilka dni temu poszło pismo w tej sprawie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Zgoda resortu kultury na odwołanie Jana Polewki warunkuje naszą pracę – mówi Krzyżowski.

Dodaje, że dopiero po tym, jak ministerstwo wyrazi zgodę na to rozwiązanie, ogłoszą szczegółowy program na najbliższy sezon. – Rada powstała po to, by ocalić ten niezwykły zespół i utrzymać status tej instytucji, a zatrzymać aktorów w teatrze mogą dobrzy reżyserzy – dodał aktor, Radosław Krzyżowski. – Chodziło nam o reprezentację tego, co w teatrze najciekawsze – dodaje.

Zaznacza też, że na razie nic nie wie na temat ewentualnych odejść z zespołu, ale przypomina, że już wcześniej odeszło najmłodsze pokolenie: Monika Frajczyk, Jaśmina Polak, Małgorzata Gorol, Bartosz Bielenia. – Dawno nie było tak w naszym zespole, żeby różne pokolenia tak się dogadywały. Żal ich. Ale widziałam łzy w ich oczach, gdy odchodzili – mówi Anna Dymna.

O planach na nowy sezon opowiadał zaś Paweł Miśkiewicz. Punktem wyjścia ma być najważniejsza tegoroczna rocznica, czyli stulecie odzyskania niepodległości. Wokół tego tematu mają powstawać spektakle w „Starym”. Ale na razie nikt nie chce zdradzać szczegółów.

– Wychodząc od tematu niepodległości będziemy twórczo badać, jak idee wolności są weryfikowane przez rzeczywistość. Będziemy się zastanawiać, czym jest wolność jednostki w rozmaitych strukturach społecznych – tłumaczy.

Wysłaliśmy pytanie w tej sprawie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. I czekamy na odpowiedź.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski