Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czytanie na trawie w ogrodzie Domu Józefa Mehoffera

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
01.07.2014 krakow ul. krupnicza, dom mehoffera, ogrod nz ....fot. andrzej banas / gazeta krakowska
01.07.2014 krakow ul. krupnicza, dom mehoffera, ogrod nz ....fot. andrzej banas / gazeta krakowska Andrzej Banas
Na tarasie, na balkonie, nad Wisła albo na Plantach - wiosenna pogoda sprzyja czytaniu w plenerze. W najbliższą sobotę w czytelnię zamieni się ogród Domu Józefa Mehoffera.

Wyjątkowe będzie nie tylko miejsce - zabytkowa kamienica przy ul. Krupniczej 26, ale również lista lektur , stworzona przez organizatorów spotkania. Ta odsłona cyklu Czytanie na trawie zadedykowana jest bowiem poezji Wisławy Szymborskiej oraz twórców nominowanych do nagrody jej imienia. W ogrodzie Mehoffera na krakowian oprócz tomików noblistki czekać więc będą: „Druga ręka” Wojciecha Bonowicza, „Psalmy” Julii Fiedorczuk, „Kord” Natalii Malek, „Zimna książka” Marty Podgórnik i „Lucyfer zwycięża” Ilony Witkowskiej.

Różnorodność tematów i środków językowych stosowanych przez poetów sprawia, że w tym zestawie każdy znajdzie coś dla siebie. - Książki nominowanej piątki wychodzą zwykle od jakiegoś konkretnego zdarzenia, ale szybko porzucają proste opisy na rzecz prezentacji innych, szerszych zjawisk. Każdy z nominowanych robi to na swój sposób, a ich twórczości nie łączy nic poza niezależnością języka - mówi sekretarz nagrody, Paulina Małochleb. - W większości przypadków te utwory są bardzo aktualne, zaangażowane politycznie i społecznie, mówią o znanych sprawach w zupełnie nowy sposób. To poezja skomplikowana, niekoniecznie łatwa w lekturze. Laureata tegorocznej Nagrody im. Wisławy Szymborskiej poznamy na początku czerwca, podczas Festiwalu Miłosza. Tymczasem ogłoszono już zwycięzcę kategorii „książka poetycka przełożona na język polski”. W tym roku jest to szwedzka poetka, Linn Hansen, autorka tomu „Przejdź do historii”, w którym z wielką pasją i oszczędnością słowa snuje rozważania o kondycji współczesnego świata. Książkę na język polski przełożyła Justyna Czechowska, współlaureatka wyróżnienia.

Tomiki Wisławy Szymborskiej i poetów nominowanych do wyróżnienia jej imienia dostępne będą w sobotę w godz. 10-18. Wstęp wolny.

Co czytać pod gruszą? Polecamy książki na początek lata

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski