Co Jan Matejko pakował do walizki?

Co Jan Matejko pakował do walizki?

Aleksandra Suława

Dziennik Polski 24

Wystawa. Szkicowniki, rysunki, ubrania, buty... To wszystko malarz zabierał ze sobą w podróż. Teraz te przedmioty można oglądać na wystawie w krakowskim Domu Jana Matejki.
A może by tak, planując wakacyjną podróż, zainspirować się jedną z wypraw Jana Matejki? Jest z czego wybierać, bo mistrz wyjeżdżał z Krakowa często i zwykle - jak na owe czasy - w miejsca egzotyczne. Pierwszą zagraniczną podróż Matejko odbył do Paryża; umożliwiło mu to otrzymanie medalu za obraz „Kazanie Skargi”. Potem wyprawiał się m.in. do Pesztu, Pragi, Triestu, Mediolanu, Rzymu, Wenecji i na Bliski Wschód.
Były to wyjazdy zawodowe, w trakcie których malarz odwiedzał muzea, zwiedzał zabytkowe miejsca, przeglądał biblioteczne katalogi. Dla podratowania zdrowia jeździł natomiast Matejko do - jak wtedy mawiano - wód: Karlsbadu, Szczawnicy, Marienbadu i Żegiestowa.

Z każdej ze swoich podróży przywoził pamiątki, które teraz można oglądać na wystawie „Podróże dalekie i bliskie mistrza Matejki”. Wśród eksponatów znalazły się m.in. mosiężne i drewniane naczynia z Bliskiego Wschodu, haftowana czapka ze skóry, buty przetykane złotem i srebrem oraz niezwykły, zakupiony w Stambule kilim.

Wystawę w Domu Jana Matejki (ul. Floriańska 41), można oglądać od wtorku do soboty w godz. 10-18 oraz w niedzielę od godz. 10 do 16.

Zobacz też: Festiwal Teatrów Ulicznych w Krakowie

Autor: Anna KaczmarzCzytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama