Cały Kraków poluje na pegaza

Cały Kraków poluje na pegaza

Zdjęcie autora materiału

Aleksandra Suława

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Cały Kraków poluje na pegaza
Huśtawka Gombrowicza, Park Ratuszowy w Nowej Hucie, Stary Kleparz, Pomnik psa Dżoka – to tylko kilka miejsc, które można odkryć dzięki aplikacji Złap Pegaza w Krakowie.
Cały Kraków poluje na pegaza
- Można poznawać miasto z mapą i przewodnikiem w ręce. Ale prawdziwa frajda to wędrować w towarzystwie „tubylca”, który pokaże miejsca, na co dzień niedostępne i nieoczywiste. „ Złap Pegaza w Krakowie” to zaproszenie do takiej literackiej wędrówki – mówią twórcy aplikacji.

Wirtualny przewodnik poprowadzi krakowian siedmioma szlakami przez 35 miejsc. Wybrali je młodzi krakowscy pisarze: Wit Szostak, Jerzy Franczak, Adam Miklasz oraz mieszkający pod Wawelem tłumacze obcokrajowcy Silvia Bruni i Lynn Suh.
Osobną trasę „sentymentalną” stworzyły osoby od dawna żyjące w Krakowie. Trafiły na nią m.in. Księgarnia „Pod Globusem”, Stary Kleparz, pomnik psa Dżoka  czy antykwariat, naprzeciwko kultowej kawiarni „Rio”, na ul. św. Jana.
Na trasie znalazły się nie tylko księgarnie czy kawiarnie, ale też miejsca, które pozornie z literaturą nie mają nic wspólnego.  np. czołg na os. Górali, Park Ratuszowy w Nowej Hucie, huśtawka Gombrowicza (skrzyżowanie ul. Piwnej i Józefińskiej) fort św. Benedykta na Wzgórzu Lasoty, czy buk na Plantach (na wysokości ul. Straszewskiego 10), pod którym ponoć lubi siadywać Adam Zagajewski.

- Chodziło nam właśnie o takie nietypowe propozycje, bo proszę mi wierzyć, że tym, którzy interesują się literaturą, wycieczka pod pomnik Adama Mickiewicza i Dom Literatów nie wystarczy – mówi Iwona Haberny, z fundacji Bookowy Dom, będącej twórcą aplikacji.

Aplikacja działa na telefonach z systemem operacyjnym Android. Można ją pobrać bezpłatnie na play.google.com. - Jeśli rzecz się spodoba, będziemy chcieli poszerzyć ją o wersje językowe, o inne systemy operacyjne - mówi Haberny.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 22

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze MiastoCzytaj także

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rewelacja

  Makaryn (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Tego jeszcze nie było - prosty sposób żeby poznać w Krakowie coś więcej niż rynek i Wawel

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo