Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnie szerzej otwarte na zagranicę

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Umiędzynarodowienie śni się rektorom? Na zdj. minister Jarosław Gowin i rektor UJ prof. Wojciech Nowak
Umiędzynarodowienie śni się rektorom? Na zdj. minister Jarosław Gowin i rektor UJ prof. Wojciech Nowak fot. Andrzej Banaś
Szkolnictwo wyższe. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ma m.in. zachęcać polskich naukowców do powrotu na rodzime uniwersytety.

Nowa instytucja powołana przez resort nauki i szkolnictwa wyższego rozpoczęła swoją działalność na początku miesiąca. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej będzie zajmować się przede wszystkim wspieraniem międzynarodowej współpracy naukowej, ułatwianiem wymiany akademickiej i tworzeniem programów zachęcających naukowców do podejmowania pracy na rodzimych uczelniach.

- Chcemy odwrócić trwający od 200 lat niekorzystny trend, jakim jest drenaż wybitnych umysłów z naszych uniwersytetów. Powrót do kraju polskich naukowców, którzy dzięki zdobytemu za granicą doświadczeniu i wiedzy mogą zdynamizować rozwój naszej nauki i wspierać doskonalenie dydaktyki akademickiej, jest wartością nie do przecenienia. NAWA odzyska dla Polski tych najzdolniejszych - zapowiada Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Za co dokładnie ma odpowiadać nowa agencja? Do jej zadań będzie należeć m.in. przyznawanie grantów i stypendiów naukowych dla doktorantów zainteresowanych zarówno podjęciem kształcenia w Polsce, jak i wyjazdem na międzynarodową wymianę. Z konkursów ogłoszonych przez NAWA będą mogły również skorzystać uczelnie zainteresowane wysłaniem swojej kadry na staże do zagranicznych ośrodków czy też planujące otwarcie kolejnego kierunku dla obcokrajowców.

Filarem działalności stworzonej instytucji ma być także promowanie języka polskiego i oferty edukacyjnej rodzimych szkół wyższych oraz tworzenie programów dedykowanych nauczycielom akademickim z zagranicy, którzy chcieliby podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem ze studentami znad Wisły. Dzięki agencji do ojczyzny mają wrócić polscy badacze, którzy od lat brylują w międzynarodowych ośrodkach. Według statystyk do tej pory emigrację wybrało nawet 35 tys. naukowców.

- Powstanie agencji to zdecydowanie krok w dobrym kierunku. Uczelnie ciągle mają problem z umiędzynarodowieniem, a to bardzo istotne, żebyśmy mogli korzystać z dobrodziejstw zagranicznych uniwersytetów - ocenia prof. Józef Brynkus, poseł Kukiz’15 i pracownik Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego.

Dyrektorem Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej został Łukasz Wojdyga. Do tej pory pełnił on funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej MNiSW. Budżet NAWA ma wynosić ok. 150 mln zł. Instytucja będzie mogła sięgnąć również po środki unijne.

W opinii ekspertów to właśnie od poziomu finansowania w dużej mierze zależy sukces agencji. - Zapowiedzi są szumne, jednak jej przydatność będzie można ocenić dopiero z perspektywy czasu, kiedy okaże się, jakie działania rzeczywiście udało się zrealizować - ocenia Piotr Pokorny z Instytutu Rozwoju Szkolnictwa Wyższego.

Za powołaniem takiej instytucji opowiadali się sami akademicy. - Dzieję się tak, ponieważ internacjonalizacja jest ważnym kryterium rankingów uczelni, które niektórym rektorom śnią się po nocach. Przynosi też dużo bardziej wymierne korzyści: sprzyja podnoszeniu jakości badań naukowych czy wprowadzaniu nowych metod dydaktycznych - wskazuje Piotr Pokorny.

Mimo iż z roku na rok studia nad Wisłą wybiera coraz więcej cudzoziemców, polskie uczelnie pod tym względem nadal mają bardzo dużo do nadrobienia. W naszym kraju studenci z zagranicy stanowią ok. 5 proc., średnia wśród państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju to 8 proc. Jeszcze większym wyzwaniem jest zatrudnianie nauczycieli akademickich spoza Polski. Obecnie tylko 2,4 proc. kadry wykładowców i badaczy to obcokrajowcy, a większość z nich pochodzi z państw sąsiadujących z Polską: Ukrainy, Słowacji, Białorusi, Rosji i Czech.

WIDEO: "To pokazuje, jak niepoważnie traktowany jest Gowin". Politycy opozycji o negatywnej reakcji PiS na projekt reformy szkolnictwa wyższego

Źródło: x-news.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski