Trofeum ministra Szyszki pod lupą prokuratury

Trofeum ministra Szyszki pod lupą prokuratury

Joanna Boroń

Aktualizacja:

Głos Koszaliński

Czy minister Jan Szyszko będzie mieć kłopoty? Bardzo możliwe. Wałecka prokuratura dostała zawiadomienie, że w zabudowaniach znajdujących się na posesji w Tucznie (powiat wałecki), należących do Jana Szyszki, "zostało ujawnione trofeum myśliwskie w postaci wyprawionej skóry rysia z głową". Na to samo trofeum w marcu tego roku zwracali uwagę prawicowi dziennikarze, którzy odwiedzali ministra w Tucznie.
Problem polega na tym, że od 1995 roku rysie, jako bardzo rzadki gatunek, objęte są ścisłą ochroną na całym terenie Polski. Na posiadanie takiego trofeum trzeba mieć pozwolenie.Na wniosek prokuratury policja wszczęła dochodzenie z artykułu 127a, ustęp 1 Ustawy o ochronie przyrody, mówiącym o odpowiedzialności karnej za naruszenie zakazów lub niedopełnienie obowiązków w zakresie ochrony przyrody.


Za takie przewinieni spotkać może szefa resorty środowiska surowa kara. Zgodnie z przepisami 'Kto, wbrew przepisom ustawy, wchodzi w posiadanie okazów roślin, zwierząt, grzybów objętych ochroną gatunkową w liczbie większej niż nieznaczna, w takich warunkach lub w taki sposób, że ma to wpływ na zachowanie właściwego stanu ochrony gatunku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. 2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".


Popularne na gk24:
Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego


Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama