Opozycja bez lidera. Donald Tusk się nie pali

Opozycja bez lidera. Donald Tusk się nie pali

Anita Czupryn

Polska

Aktualizacja:

Polska

Donald Tusk

Donald Tusk ©Przemyslaw Swiderski

Były premier Donald Tusk znów został wezwany do prokuratury. Zwolennikom, którzy chcą go powitać tak hucznie jak ostatnio, znacząco odpowiedział na Twitterze.
Donald Tusk

Donald Tusk ©Przemyslaw SwiderskiDonald Tusk dostał ponowne wezwanie do prokuratury. Tym razem w sprawie śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej, które prowadzi Zespół Śledczy Prokuratury Krajowej. Były premier ma się stawić na przesłuchanie w najbliższy czwartek 3 sierpnia - poinformował jego pełnomocnik Roman Giertych.
Informacje te potwierdziła też prokuratura, publikując specjalne oświadczenie. Tłumaczy w nim, że termin przesłuchania został uzgodniony z pełnomocnikiem Romanem Giertychem, że przesłuchanie świadka w siedzibie prokuratury jest regułą postępowań, że wynika z konieczności bezpośredniego okazywania świadkom pozyskanych w toku śledztwa dokumentów.

Wiadomo też, o jakie konkretnie postępowanie chodzi. Jak napisała „Rzeczpospolita”, celem śledczych jest zbadanie, dlaczego w kwietniu 2010 r. przy sekcjach ofiar katastrofy nie było wojskowych prokuratorów. Śledztwo toczy się w sprawie niedopełnienia obowiązków przez prokuratorów wojskowych: po pierwsze, prokuratorzy nie wzięli udziału w sekcjach w Rosji, a po drugie - nie wykonali ich po tym, jak ciała ofiar dotarły do kraju. A to miało się przyczynić do skandalicznych błędów w identyfikacji zwłok, stąd niezbędne były ekshumacje. Jak podaje w oświadczeniu prokuratura, nieprawidłowości wykryto dotąd w ponad połowie przypadków. Polegały one głównie na zamianie ciał ofiar bądź umieszczeniu w jednej trumnie części ciał więcej niż jednej osoby, w skrajnym przypadku aż ośmiu.

CZYTAJ TAKŻE: Donald Tusk apeluje do Andrzeja Dudy: "Proszę spróbować, Panie prezydencie"

W komunikacie prokuratury znalazły się też informacje dotyczące przeprowadzonych już ekshumacji. „Do końca czerwca 2017 roku Zespół Śledczy Nr I Prokuratury Krajowej przeprowadził 33 ekshumacje. Znane są wyniki badań genetycznych dotyczących 32 z nich. W 2 przypadkach stwierdzono zamianę ciał, a w jednym ujawniono w trumnie tylko pół ciała zmarłego. W 13 przypadkach znaleziono w trumnach części ciał kilku osób. Zamianę 6 ciał wykazały ponadto ekshumacje przeprowadzone jeszcze na zlecenie Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, a więc przed powołaniem Zespołu Śledczego Nr I” - wynika z oświadczenia prokuratury.

Można by dywagować, jakie pytania usłyszy były premier, ale bardziej interesujące wydają się rozważania dotyczące tego, co i dlaczego napisał Donald Tusk na Twitterze, odpowiadając swoim zwolennikom, którzy już apelują w internecie o przywitanie go i towarzyszenie mu, podobnie jak było to trzy miesiące temu. W kwietniu bowiem były szef rządu musiał się stawić na przesłuchanie w sprawie śledztwa przeciwko byłym szefom SKW. Prokuratura zarzuca im nieformalne podjęcie współpracy z Federalną Służbą Bezpieczeństwa Rosji po katastrofie smoleńskiej. Wtedy Donalda Tuska, który do Warszawy przyjechał z Sopotu pociągiem, tłumy witały już na Dworcu Centralnym (choć przyznać trzeba, że pojawiły się tam też osoby, które krzyczały: „Będziesz siedzieć”), następnie odprowadziły go do prokuratury, gdzie przez ponad osiem godzin oczekiwały na jego wyjście. - Nie zazdroszczę prokuratorom, którzy będą mieli odwagę wzywać Donalda Tuska na następne przesłuchania, bo spotkają się ze zwiększającą się społeczną akcją takiego oporu i demonstracji sprzeciwu wobec rządów PiS - mówił wtedy Grzegorz Schetyna. Politycy PiS ów „show”, jak to nazwali, odczytali wtedy jednoznacznie. - Donald Tusk dziś pokazał, że aspiruje do funkcji lidera opozycji - mówił minister Mariusz Błaszczak.
1 »

Czytaj także

  Komentarze (26)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tylko Ryży z Brukseli może być prezydentem !

  Paweł Kowal -agent CIA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Durny naród zapomni przekręty szchraja. Angela da sygnał kiedy ma wrócić do kraju i wystartować. Już są przygotowania do powrotu "wybawcy" od pisiorów. wiem co piszę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wałęsa poprowadź naród, jeszcze raz. Tylko ty. Reszta to mizeria.

  Kto na lidera opozycji. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Ruchardo-jebadło, fiut rządzi głową-odpada. Kamysz -żartowałem. Pyskata Gasiuk i Lubnauer -to gąski od Ruchardo -odpadają. Schetyna to szczurek-odpada. KOD -nie istnieje.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Totale stado baranów juz dogorywa ! Reanimacji nie będzie !

  Viwert (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  Nareszcie będzie normalnie. Precz z Tuskiem.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  precz z kaczorem

  Vinci (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  wtedy będzie normalnie, jak szaleńcy nie będą nami rządzić

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mr Tusk ma obecnie dolce vita. I to nie jakieś literackie, opisane przez dworki chyże i chętne

  Więc na co rzeczonemu czyjaś degrengolada do jego oblicza? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

  Wasz wódz kasy aż tyle nazbierał, że on dalej może żyć jak król i co w spokoju bez PO-kiej hałastry. Kaca, to i owszem, niech mają ci wszyscy, którzy Donalda Tuska ukoronowali na króla i z...rozwiń całość

  Wasz wódz kasy aż tyle nazbierał, że on dalej może żyć jak król i co w spokoju bez PO-kiej hałastry. Kaca, to i owszem, niech mają ci wszyscy, którzy Donalda Tuska ukoronowali na króla i z przybocznym. PO-cy i jej wszystkie Spółdzielnie, czy wy naprawdę tegoż nie widzicie, że wasz Boss już was nie chce? Już to widać na fotce iż ma nieprzeciętną radochę z was wykołowania, a cóż dopiero na duszy. I plecy też ma już lepsze niż te wasze, zmęczone i bez żadnego przebicia. Ale wyjście macie i na pewno iż nie wszyscy z was. Tutaj coniektórym wystarczy dokonać masowego transferu do PiS i ci już nie stracą.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  herr Tusk

  sas (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

  lepiej niech zostanie w Brukseli i dalej całuje Makrele po rączkach.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tusk = kundel

  niemiecki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 3

  Wracaj niemiecki kundlu (tusk po kaszubsku znaczy kundel), kajdanki czekają!!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zrób laskę kaczce

  putin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 11

  nie ma gorszego od Kaczyńskiego (ped..)


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciszej folksdojcze

  patriota (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Polacy słuchają.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ryży i spółka ZDRAJCY

  As (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Miejsce jego jest w pierdlu razem ze Schetynami, Swetru i reszta Plichowiczow, Gasiukow


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kaczyści to pachołki rosji

  zu-za (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  grają z putinem na rozpad unii

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ryży będzie prezydentem !

  Paweł Kowal- agent WSI/CIA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 16

  PiS sama się skompromituje, a Jarek jest oderwany od rzeczywistości i nie ma wizji dla Polski- tylko chce rządzić ! Wiem co piszę !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlaczego gazeta nie pisze o pikiecie pod domem "legendy"

  WWR (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 3

  ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Opozycja to jest okreslenie grzecznosciowe, to sa ZDRAJCY

  Romek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 33 / 6

  Razem z tym Ryżym wałkiem


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Opozycja

  Zdrajcy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

  Opozycja to zdrajcy?
  Zdrajcy czego?
  Ja tez moge napisac ze PISOKOMUNA to chlew a tobie muchy kolo d.py lataja


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zdrajca

  Gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Zdrajca,bo powinnien sie z wszystkimi klucic,a on sie z nikim nie kluci.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Arcyłotr, bestia, bydlak, bydlę, gad, gadzina, glista, gnida, gnój,

  kawał drania, kreatura, kundel, (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 2

  łajdaczyna, łajdak, łajza, łotr spod ciemnej gwiazdy, marnota, menda, miernota, nędznik, nikczemnik, obrzydliwiec, padalec, parszywiec, plugawiec, płaz, podlec, skunks, sobaka, swołocz, szelma,...rozwiń całość

  łajdaczyna, łajdak, łajza, łotr spod ciemnej gwiazdy, marnota, menda, miernota, nędznik, nikczemnik, obrzydliwiec, padalec, parszywiec, plugawiec, płaz, podlec, skunks, sobaka, swołocz, szelma, szmaciarz, szmata, szubrawiec, szuja, ścierwo, śmieć, śmierdziel, świnia, wesz, wsza, wszarz, zgniłek, zimny drań, żmija, czarny charakter, niegodziwiec, palant, patafian, pierdoła, wał, ananas, ancymonek, bisurman, chuligan, chytry lis, diabelski syn, diabelskie nasienie, drapichrust, filut, frant, gagatek, gałgan, hultaj, hycel, jucha, ladaco, łajdus, łapserdak, łobuz, łotr, nicpoń, pętak, skurczybyk, skurkowaniec, szatan, szczwany lis, urwis, wisus, wywłoka, ziółko, bezecnik, zero.......zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gość

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

  jeszcze dziadkiem jego był żołnierz wermachtu

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tylko tyle masz do powiedzenia na temat Kaczki?

  ewa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 26

  musisz jeszcze popracować nad swoją listą


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pani wszystko kojarzy się z Kaczką - nawet określenia o Tusku?!

  Waldan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 2

  A co do tematu artykułu - Tusk się na pali do bycia liderem oPOzycji totalnej, , bo to jemu już pali się pod grunt pod stopami - Nawet zesłanie do Brukseli nie POmaga - POwoli doganiają go...rozwiń całość

  A co do tematu artykułu - Tusk się na pali do bycia liderem oPOzycji totalnej, , bo to jemu już pali się pod grunt pod stopami - Nawet zesłanie do Brukseli nie POmaga - POwoli doganiają go zaniedbania i grzechy z lat haratania w gałę i lekceważenia Polskiego Interesu Narodowego!
  Wszystko ma swój czas - on też już wie i rozumie , że - jak ostrzegał Poeta-
  sPiSane zostały Czyny i rozmowy (w Sowie!).
  Damy Radę!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama