Opłata drogowa w Sejmie. Poseł PiS Łukasz Rzepecki apeluje...

Opłata drogowa w Sejmie. Poseł PiS Łukasz Rzepecki apeluje do kolegów z partii, by głosowali przeciwko

Kacper Rogacin (AIP), Leszek Rudziński (AIP)

Polska

Aktualizacja:

Polska

Łukasz Rzepecki, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Sieradza i były łódzki radny, zaapelował do swoich partyjnych kolegów, aby nie głosowali za projektem ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. - Ta ustawa jest zła, antyludzka i antyobywatelska – mówił na środowym posiedzeniu Sejmu.
Projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, zaproponowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości zakłada zwiększenie ceny jednego litra paliwa o 20 groszy (wliczając podatek VAT, cena wzrośnie o 25 groszy). Uzyskane w ten sposób środki trafią po połowie do Krajowego Funduszu Drogowego oraz do nowo utworzonego Funduszu Dróg Samorządowych, z którego finansowane będą remonty dróg gminnych i powiatowych oraz mostów na drogach wojewódzkich.


W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy. Wnioskodawca projektu, poseł PiS Zbigniew Dolata w gorącym przemówieniu przekonywał, że dzięki podwyższeniu opłaty poprawi się stan dróg regionalnych w Polsce. Dodawał, że po przeforsowaniu projektu, obciążenia podatkowe w cenie paliwa byłyby i tak niższe, niż w krajach takich jak Niemcy, Francja, Włochy, czy Wielka Brytania.

Dolata: Opłata drogowa nie musi skutkować wzrostem cen paliw

Źródło: TVP Parlament- A tam stan dróg jest o wiele lepszy niż w Polsce - przekonywał poseł Zbigniew Dolata, dodając, że lepszy stan dróg sprawi, iż polscy kierowcy będą rzadziej odwiedzali warsztaty samochodowe.

- Przewidujemy, że budżet państwa zasili 5 mld złotych, z czego 2,5 mld będzie można wydać tylko i wyłącznie na budowę dróg - dodał poseł Dolata. Druga połowa uzyskanych środków ma trafić do Krajowego Funduszu Drogowego. I właśnie to założenie budzi duże kontrowersje.

O ile bowiem pieniądze z mającego powstać Funduszu Dróg Samorządowych mają być wydawane przez samorządy, o tyle pieczę nad Krajowym Funduszem Drogowym sprawuje rząd. A to oznacza, że teoretycznie mógłby zmniejszyć on swoje wydatki na drogi krajowe o 2,5 mld zł, ponieważ dostanie te 2,5 mld z nowej dopłaty paliwowej. A zaoszczędzone w ten sposób pieniądze w budżecie mogą zostać wydane gdzie indziej, np. na pokrycie kosztów programu 500+.

Projekt ustawy spotkał się z miażdżącą krytyką wszystkich partii opozycyjnych.

Opłata drogowa w Sejmie | Cała debata o opłacie drogowej

Źródło: TVP Parlament- Oszukiwaliście w kampanii wyborczej, a dzisiaj podnosicie podatki. Na sali ma najwyższych przedstawicieli rządu. Nie dziwię się, że wstydzicie się tego projektu. Boicie się spojrzeć w oczy Polakom - mówił Grzegorz Schetyna. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej zwrócił uwagę na nieobecność premier Beaty Szydło, czy prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego.

- Szukacie pieniędzy na budowy dróg, ale te pieniądze są. W gabinetach Misiewiczów, w przeroście urzędniczym, w nowych BMW rządowych, po pół miliona za sztukę - grzmiał Paweł Kukiz, przewodniczący ruchu Kukiz’15.

Co ciekawe, projekt posłów PiS krytykowali także... inni posłowie partii rządzącej. Łukasz Rzepecki podkreślił, że proponowana przez PiS tzw. ustawa o opłacie paliwowej spowoduje wiele podwyżek cen, począwszy od paliwa skończywszy na żywności i usługach transportowych. - My w kampanii mówiliśmy jasno, że nie podniesiemy podatków, dlatego apeluję do moich koleżanek i kolegów: nie głosujcie za tą ustawą – mówił 25-letni poseł.

Poseł PiS Łukasz Rzepecki: Antyludzka i antyobywatelska ustawa

Źródło: TVP ParlamentZaapelował do innych posłów PiS, aby ci „wycofali swoje podpisy" pod projektem. - Nie możemy być jak Platforma w czasie kampanii, która mówiła jedno, a robiła co innego. Przed wyborami mówiła, że nie podniesie wieku emerytalnego, a potem podniosła. My w kampanii mówiliśmy jasno, że nie podniesiemy podatków, dlatego apeluję do moich koleżanek i kolegów: nie głosujcie za tą ustawą. Będę głosował w I czytaniu za odrzuceniem tej ustawy – oznajmił poseł.

Czytaj także

  Komentarze (52)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PRL bis to nie Polska!

  podatnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Dojna zmiana Piły i Siekiery(PiS) w praktyce; litr paliwa 25gr+, prąd 50PLN+, gaz 7%+, piwo 1PLN+, OC/AC ok. 15%+, masło 100%+, etc.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co za dekle

  Kaczyński facet który nigdy samodzielnie nie zrobił zakupów. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  6 ZŁ i NIE BYŁO WRZAWY

  narka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13

  Litr paliwa kosztował 6 zł. a pensja minimalna było to 1500 zł brutto i jakoś nikt w mediach nie widział problemu. SZTUCZNE BICIE PIANY.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  GWOLI przypomnienia

  advocem (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

  Benzyna już po 6 zł - info z 2012
  http://www.f******/wydarzenia/polityka/benzyna-juz-po-6-zl/fvsscmm


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Krótka pamięć?

  Ja mam lepszą, to przypomnę: (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  To teraz będzie po 6,25, jeśli wrócą rynkowe ceny z tamtego okresu. I o ile pamiętam - BYŁA WRZAWA, właśnie ze strony PiS - o ironio! Proponowali obniżyć podatki nałożone na paliwo!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prezydencie Duda bierz przykład z Rzepeckiego !

  Bądź prezydentem, a nie pacynką prezesa. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

  A ty broszka potrafisz powiedzieć: NIE! prezesowi ?!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kierowcy aut to wybrana kasata.

  Bezza (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 15

  2 lata temu buliłam za 200 g masła 3,40 do 3,60 PLN. W tym roku bulę już za 200 g masła do 5 PLN. I cisza. W ub. roku 1 kg truskawek kosztował 4-5 PLN/kg w tym roku 8-10 PLN/kg. Podobnie za...rozwiń całość

  2 lata temu buliłam za 200 g masła 3,40 do 3,60 PLN. W tym roku bulę już za 200 g masła do 5 PLN. I cisza. W ub. roku 1 kg truskawek kosztował 4-5 PLN/kg w tym roku 8-10 PLN/kg. Podobnie za czereśnie czy wiśnie. I cisza . A jak chcą 0,25 PLN więcej za litr benzyny to zaraz mośkowe : " aj waj giewałt". Chociaż ten wzrost ceny pójdzie na drogi. Za Korniszona bulili za litr benzyny nawet czasami po 6 PLN. A teraz cena jest niższa od 5 PLN/litr. Z mojej enmerytury zgarniają co m-c 600 PLN na podatek dochodowy i FUS. Glina i zupaki nie płacą podatku dochodowego. i wtedy obrońcy biednych POsiadaczy aut nawet nie pierdną w obronie emerytów. A jacy dobrzy dla Tych co rozbijają się Mercami, BMW czy wieśwagonami i bronią Tych wozityłków jak Jaruzel socjalizmu. Może drobni obrońcy wozityłków wyciągnijcie na ulice czołgi jak to robił Jaruzel. Wtedy benzyna stanieje.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

  tych co się najbardziej rozbijają chroni niestety imunited :( ,a jak paliwko pójdzie w górę to i masełko jeszcze podrożeje ze wzgledu na koszty transportu- ot taka dobra zmiana.No ale nie masz co...rozwiń całość

  tych co się najbardziej rozbijają chroni niestety imunited :( ,a jak paliwko pójdzie w górę to i masełko jeszcze podrożeje ze wzgledu na koszty transportu- ot taka dobra zmiana.No ale nie masz co sie przejmować w końcu emeryturki za PIS to nie to samo co za PO -jest znaczna poprawa ;)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jedyny sprawiedliwy

  Zenobia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 5

  Znalazł się w Sodomie jeden naprawdę sprawiedliwy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Po co PiS zamartwia sie drogami prowincjonalnymi?

  PiS powinien zastanowic sie nad delegalizacja PO (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 15

  PO przesiaduje w Sejmie i na wszystko wstawia SPRZECIW, nie wnoszac zadnych ustaw.
  To jest droga do anarchii, a nie do rozwoju kraju i demokracji

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  podatek potrzebny

  szkoda, że tak niski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 25

  podatek bardzo potrzebny! szkoda, że tak niski! Bardzo dobry pomysł rządu i sejmu!! Niech te "paniska" w wypasionych brykach, czyli starych , kilkunastoletnich ruplach, płacą!!
  Uważają się, za...rozwiń całość

  podatek bardzo potrzebny! szkoda, że tak niski! Bardzo dobry pomysł rządu i sejmu!! Niech te "paniska" w wypasionych brykach, czyli starych , kilkunastoletnich ruplach, płacą!!
  Uważają się, za nie wiadomo kogo, jakieś Rockefelery za kierownicami limuzyn, w których fotele szkopy pierdziały po kilkanaście lat. Tymczasem w butach słoma.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sejm

  Z (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 2

  Niezłe szopki dziś były! A hitem było zasłonięcie Kaczki przed Szczerba przez szeryfa Mariusza i siwego Terleckiego Osłaniali go własnym ciałem!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hahaha ! od czasu przejęcia władzy przez solidarnych szeryfów, suweren ma nieustającą gwiazdkę !!!

  jakże musi być szczęśliwy po terrorze ludowej władzy. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

  merry christmas !!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama