Nowy proboszcz budzi strach parafian. Kim jest Tadeusz...

Nowy proboszcz budzi strach parafian. Kim jest Tadeusz Zgórski?

Kacper Chudzik

Gazeta Wrocławska

Aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

W poprzednich parafiach kapłan wywoływał kontrowersje. Czy tak będzie i tym razem w Kwielicach (powiat polkowicki)?
Kościół św. Michała Archanioła w Kwielicach

Kościół św. Michała Archanioła w Kwielicach ©Kacper Chudzik

Od początku sierpnia mieszkańcy Kwielic będą mieli nowego proboszcza. Ksiądz Tadeusz Zgórski rozpocznie tam posługę duszpasterską po przeniesieniu z parafii w Górzycy (woj. lubuskie). Kapłan budzi jednak mieszane uczucia i obawy tych mieszkańców, którzy postanowili dowiedzieć się czegoś więcej o swoim nowym proboszczu. Dlaczego?

Ksiądz Zgórski ma za sobą niepokojącą przeszłość m.in. sądowy wyrok za wyłudzenie pieniędzy z urzędu miasta i gminy Wschowa. To historia sprzed blisko 9 lat, chodziło o 2000 złotych na remont w kościele i plebanii w Łysinach. Ksiądz nie miał jednak zgody na żadne prace od konserwatora zabytków i jak się okazało, przy rozliczaniu dotacji nie wszystko zgadzało się w fakturach. Sąd skazał go na pół roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Gmina zapowiadała wtedy, że pieniądze odzyska. Tak się jednak nie stało.

- Sąd ukarał wtedy księdza i urzędnika, który nie dopilnował sprawy z dokumentacją. Gmina miała potem próbować odzyskać pieniądze, jednak ostatecznie egzekucję umorzono. Stało się tak dlatego, że ksiądz porozumiał się z konserwatorem zabytków i dostał zgodę na wykonanie robót. Także nieco okrężną drogą, ale jednak pieniądze wykorzystano w pierwotnym celu - mówi Andrzej Nowicki, były wiceburmistrz Wschowy.

Jak na takie informacje reagują przyszli parafianie księdza Zgórskiego. - Jak zacząłem czytać w internecie wiadomości o naszym nowym księdzu, to aż za głowę się złapałem. Sam nie wiem, co o tym myśleć. Czyżby trafił do nas za jakąś karę? Mam nadzieję, że u nas będzie jednak spokojniej - zastanawia się jeden z mieszkańców Kwielic, który chce zachować anonimowość.

Z Łysin ksiądz Zgórski został przeniesiony do Kamienia Wielkiego, a następnie do Parafii w Górzycy. Tam również pokazał się z dosyć kontrowersyjnej strony. Udało nam się skontaktować z mieszkanką miejscowości, która przyznaje, że z ulgą przyjęła decyzję o przeniesieniu proboszcza na Dolny Śląsk. - Nie zazdroszczę ludziom w Kwielicach. W Górzycy z nadzieją czekamy na nowego proboszcza. Cóż mogę powiedzieć o księdzu Zgórskim? Dość sporo dzieci nie dopuścił na przykład do komunii i do bierzmowania, bo za rzadko widział je w kościele - mówi nam jedna z parafianek.

Ksiądz w Górzycy zasłynął też z dość nietypowego sposobu rozliczania się z opłat za pogrzeby. Chciał, aby konkretne kwoty przelewał mu zakład pogrzebowy z pieniędzy, jakie rodzina otrzymuje na pochówek z ZUS-u.

W kurii zielonogórsko-gorzowskiej dowiadujemy się, że w ostatnim czasie nie wpływały tam skargi na księdza. Jednakże jeszcze w poprzednim roku docierały do niej sygnały m.in. właśnie o nietypowym sposobie rozliczania posługi podczas pogrzebów. Dlaczego proboszcz zostaje więc przenoszony zaledwie po roku od objęcia parafii w Górzycy? Tego kuria nie chce zdradzić.

- Z tego co udało mi się sprawdzić, kuria nie posiada informacji o wyrokach sądowych księdza. Nie przesądzam, że ich nie było, jednak my o nich nie wiemy. Rozumiem, że jakieś obawy pojawiają się na podstawie różnych informacji, ale zachęcam parafian, aby dali szansę nowemu proboszczowi i nie traktowali go jak jakiegoś dopustu bożego. Nie należy nikogo skreślać bez poznania go -mówi ks. Andrzej Sapieha, rzecznik kurii.

A jak na te obawy reaguje sam proboszcz?

- Proszę się nie martwić. Jakim proboszczem będę, to się ludzie przekonają sami. Sprawa z Łysin to już dawne dzieje, każdy może popełnić błąd. Tam chodziło o wymianę drzwi na plebanii. To były czasy, gdy pod Głogowem doszło do zabójstwa księdza i ja bałem się o swoje życie. Dlatego drzwi wymieniłem, a potem okazało się, że plebania to też zabytek. A co do tego, co mówią ludzie w Górzycy - do komunii i bierzmowania poszedł każdy, kto chciał i zasłużył. To prawda, że wymagam i potrafię powiedzieć komuś, że nie jest jeszcze gotowy i musi przystąpić za rok. Bo jestem wierzącym księdzem z zasadami. I to nie każdemu się podoba. Wokół tego zły duch chodzi i nagłaśnia. Potem piszą w internecie. Ale ja nie będę słuchał internetu, tylko Boga. Pan Jezus powiedział nam, że będziemy cierpieć i cierpimy. Dlatego ja to wszystko przyjmuje ze spokojem - mówi ks. Zgórski.

Zobacz też: Krzysztof Charamsa – pierwszy polski ksiądz, który wyznał, że jest gejem. "Kolejni papieże zaostrzyli homofobię kościoła katolickiego"

Czytaj także

  Komentarze (82)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Klechy to przeszłość.

  Norma (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Jak można się bać klechy w sukience, który opowiada bajki od 2000 lat.
  Baśni i bajek słuchają głupcy i ludzie z nieczystym sumieniem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A co z ks. Stelmaszkiem, którego oskarżył ks. kan. Kosensdiak?

  parafianie z Siechnic (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Długo jeszcze będzie pod ochroną arcybiskupa Kupnego???????

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  NIE CHODZIĆ DO KOŚCIOŁA

  NIE DAWAĆ NA TACĘ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  A RRRRRUUUUUUUUUUUURRRRRRAAAAAAAAAAAAAA MU SAMA ZMIĘKNIE. Pewnie w poprzedniej parafii zaczęli tak robić i kuria go szybciutko rozliczyła z kasy. A kochanica za darmo mu depy nie da.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  farorz

  kaz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  no to jazda z nim

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Średniowiecze Ciemnogròd

  KoŃ. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  Czym ciemniejszy lud tym silniejszy kościół.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ksiądż

  ewa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 12

  zacznij od siebie. Kiedy byłeś w kościele i czy dałeś na tacę!!!!! Wielkie rzeczy 2 tyś na drzwi na plebani. Jak to się ma do Wyłudzeń WAT!?????

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  straszny ksiądz

  kropielnica (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

  Jak się boją księdza, to są patafianie! A kim niby jest ksiądz, żeby się go bać? Ciemny lud ...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  11

  11 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Szkukajcie na fB;

  K
  z

  N
  s
  z
  z

  S
  o
  l
  i
  d
  a
  r
  n
  o
  s
  c

  O
  r
  g
  a
  n
  i
  s
  t
  o
  w 11


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  po co ten strach?

  mat. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10

  Jak mi się coś nie podoba, to po prostu nie chodzę, i to wszystko. Natomiast najlepszy sposób na zmianę proboszcza, to nie rzucać mu na tacę. Natychmiast go zmienią.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Drogi ciemny ludku!

  wszystko na ten temat (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 10

  Pkt.1. ksiundz ma zawsze racyje, pkt.2 jeżeli nie ma rycyji patrz pkt.1.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kler

  Barbara kowalczyk. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 11

  Ewidentnie slucha Boga,bo ten nakazal czczenie zydowskiego pieniadza,a w Dekalogu nakazal wyludzanie kasy z niskich pobudek.Widocznie Kolo Solarne zle na niego wplywa ,Isis Horus i Set mu nie...rozwiń całość

  Ewidentnie slucha Boga,bo ten nakazal czczenie zydowskiego pieniadza,a w Dekalogu nakazal wyludzanie kasy z niskich pobudek.Widocznie Kolo Solarne zle na niego wplywa ,Isis Horus i Set mu nie sprzyjaja.
  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama