Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Normy dla węgla i pieców, tani prąd do ogrzewania

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne) fot. Andrzej Banaś
Ochrona powietrza. Normy dla pieców i węgla, dopłaty do wymiany starych kotłów grzewczych, obniżenie cen prądu wykorzystywanego do ogrzewania w porze nocnej, rozwój sieci pomiaru zanieczyszczeń - to tylko niektóre z działań na rzecz ochrony powietrza, które znalazły się w rządowym pakiecie antysmogowym.

- Przyjmiemy program działania i konsekwentnie krok po kroku będziemy go wcielać w życie - tak przed wczorajszym posiedzeniem rządu o pakiecie antysmogowym mówiła premier Beata Szydło.

PRZECZYTAJ KOMENTARZ AUTORA: Odważne deklaracje. Czas na ich realizację

Pierwszy krok został zrobiony - Rada Ministrów ten pakiet zaakceptowała. Zakłada on nie tylko przyspieszenie podjętych już działań, ale też wiele nowych. Rząd zadeklarował bowiem przyjęcie norm jakości dla węgla i to już w I kwartale tego roku. Jednym ze sposobów na walkę ze smogiem ma być wprowadzenie niższych cen prądu wykorzystywanego w nocy do celów grzewczych. Będą dopłaty do wymiany starych pieców, a opieka społeczna ma pomagać tym, którzy sami nie poradzą sobie najpierw z likwidacją przestarzałego systemu grzewczego, a potem z utrzymaniem nowego.

WIDEO: Smog w Krakowie

Autorka: Joanna Urbaniec

Rząd postawi też na niskoemisyjny transport. Akcyza na samochody hybrydowe zostanie obniżona, a całkowicie z tego podatku będą zwolnione auta elektryczne.

Propozycje zostały przygotowane przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, któremu przewodzi wicepremier Mateusz Morawiecki. Zanim pakiet został przedstawiony rządowi, o wnioski do niego poproszono samorządy i działaczy antysmogowych.

I wygląda na to, że większość ich wniosków znalazła uznanie w oczach najpierw wicepremiera, a potem całej Rady Ministrów. Nie potwierdziły się obawy, że pakiet antysmogowy będzie tylko małym ukłonem w kierunku alarmujących, że smog zabija.

Nie było zaskoczenia, jeśli chodzi o normy dla kotłów grzewczych. Projekt rozporządzenia zakazujący sprzedaży pieców emitujących nadmierną ilość zanieczyszczeń jest gotowy od wielu miesięcy, ale miał wejść w życie dopiero w przyszłym roku. Rząd zadeklarował, że stanie się to najpóźniej w kwietniu, co oznacza, że przed nowym sezonem grzewczym nie będą już montowane kopciuchy.

Walczący o czyste powietrze nie wierzyli, że rząd zdecyduje się na wprowadzenie norm jakości węgla. Tymczasem pakiet antysmogowy zakłada, że stanie się to jeszcze w tym kwartale, co oznacza, że węgiel najgorszej jakości zostanie wyeliminowany z obrotu, a tym samym nawet chcący nim palić w piecach nie będą mogli go legalnie kupić. - To bardzo ważna i odważna deklaracja, wierzę, że zostanie spełniona - mówi Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego. Zaznacza jednak, że chodzi nie tylko o wyeliminowanie mułów i innych odpadów, ale o zakaz sprzedaży węgla najgorszej jakości. - I o to, czy rozporządzenie w sprawie norm dla węgla zostanie podpisane, bo minister gospodarki Janusz Piechociński też to obiecywał, ale ostatecznie rozporządzenia nie podpisał - przypomina Andrzej Guła.

Pojawi się obowiązek podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej. Rewolucyjna wydaje się zapowiedź obniżenia cen prądu dla tych, którzy korzystają z niego do ogrzewania. Ale nie będzie to przez całą zimę, tylko „w okresach zmniejszonego zapotrzebowania”, w praktyce - w nocy.

Ważna jest deklaracja o dopłatach dla wymieniających stare piece na nowe. A to dlatego, że w ostatnim roku rząd ograniczył środki na ten cel. Nowością będzie włączenie w proces wymiany służb opieki społecznej, jej pracownicy mają docierać do najbiedniejszych i najmniej świadomych, pomagać im w przygotowaniu i sfinansowaniu inwestycji, a potem także uzyskać ewentualne wsparcie finansowe na wyższe rachunki za ekologiczne ogrzewanie.

Sporą część pakietu zajmuje niskoemisyjny transport. Zostaną wprowadzone zachęty podatkowe dla kupujących samochody ekologiczne. Akcyza na auta hybrydowe ma być niższa, a samochody elektryczne będą całkowicie zwolnione z podatku akcyzowego.

Wszystkie te zapowiedzi zasługują na pozytywną ocenę. Jest jednak małe ale: premier Beata Szydło zastrzegła, że na wdrożenie całego pakietu antysmogowego potrzeba czasu.

- To nie jest tak, że ambitny program można zrealizować z dnia na dzień, ale ambitne programy po to się tworzy, żeby skutecznie wcielać je w życie - tłumaczy premier Szydło.

Druga wątpliwość dotyczy tego, czy rzeczywiście rząd wróci do dopłat do wymiany pieców. W pakiecie antysmogowym znalazł się zapis o „priorytetyzacji środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na działaniach prowadzących do jak najszybszej poprawy jakości powietrza”. Gdy w ostatnim czasie cała Polska zmagała się ze smogiem, NFOŚiGW chwalił się, że właśnie z nim walczy, przeznaczając duże pieniądze na geotermię.

***

Przez megafon ostrzegą mieszkańców

Skawiński Alarm Smogowy zamierza ostrzegać mieszkańców o utrzymujących się wysokich stężeniach zanieczyszczeń powietrza. Jeśli dziś będą one wysokie, w godz. 7-8 działacze antysmogowi będą przez megafon informować o tym mieszkańców i przechodniów.

Bo Ludzie nie wiedzą. Akcja ma na celu uświadomienie zagrożenia. 11 stycznia średniodobowe stężenie niebezpiecznego pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu wyniosło w Skawinie 314 mikrogramów w m sześc. (przy dopuszczalnym stężeniu 50). Informacja o tym dotarła jedynie do nielicznych, ponieważ została opublikowana tylko na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy.

(GEG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Normy dla węgla i pieców, tani prąd do ogrzewania - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski