Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Normy dla węgla i pieców, tani prąd do ogrzewania

Normy dla węgla i pieców, tani prąd do ogrzewania

(zdjęcie ilustracyjne) (zdjęcie ilustracyjne)

(zdjęcie ilustracyjne) (© fot. Andrzej Banaś)

Ochrona powietrza. Normy dla pieców i węgla, dopłaty do wymiany starych kotłów grzewczych, obniżenie cen prądu wykorzystywanego do ogrzewania w porze nocnej, rozwój sieci pomiaru zanieczyszczeń - to tylko niektóre z działań na rzecz ochrony powietrza, które znalazły się w rządowym pakiecie antysmogowym.
- Przyjmiemy program działania i konsekwentnie krok po kroku będziemy go wcielać w życie - tak przed wczorajszym posiedzeniem rządu o pakiecie antysmogowym mówiła premier Beata Szydło.

PRZECZYTAJ KOMENTARZ AUTORA: Odważne deklaracje. Czas na ich realizację

Pierwszy krok został zrobiony - Rada Ministrów ten pakiet zaakceptowała.
Zakłada on nie tylko przyspieszenie podjętych już działań, ale też wiele nowych. Rząd zadeklarował bowiem przyjęcie norm jakości dla węgla i to już w I kwartale tego roku. Jednym ze sposobów na walkę ze smogiem ma być wprowadzenie niższych cen prądu wykorzystywanego w nocy do celów grzewczych. Będą dopłaty do wymiany starych pieców, a opieka społeczna ma pomagać tym, którzy sami nie poradzą sobie najpierw z likwidacją przestarzałego systemu grzewczego, a potem z utrzymaniem nowego.

WIDEO: Smog w Krakowie

Autorka: Joanna Urbaniec

Rząd postawi też na niskoemisyjny transport. Akcyza na samochody hybrydowe zostanie obniżona, a całkowicie z tego podatku będą zwolnione auta elektryczne.

Propozycje zostały przygotowane przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, któremu przewodzi wicepremier Mateusz Morawiecki. Zanim pakiet został przedstawiony rządowi, o wnioski do niego poproszono samorządy i działaczy antysmogowych.

I wygląda na to, że większość ich wniosków znalazła uznanie w oczach najpierw wicepremiera, a potem całej Rady Ministrów. Nie potwierdziły się obawy, że pakiet antysmogowy będzie tylko małym ukłonem w kierunku alarmujących, że smog zabija.

Nie było zaskoczenia, jeśli chodzi o normy dla kotłów grzewczych. Projekt rozporządzenia zakazujący sprzedaży pieców emitujących nadmierną ilość zanieczyszczeń jest gotowy od wielu miesięcy, ale miał wejść w życie dopiero w przyszłym roku. Rząd zadeklarował, że stanie się to najpóźniej w kwietniu, co oznacza, że przed nowym sezonem grzewczym nie będą już montowane kopciuchy.

Walczący o czyste powietrze nie wierzyli, że rząd zdecyduje się na wprowadzenie norm jakości węgla. Tymczasem pakiet antysmogowy zakłada, że stanie się to jeszcze w tym kwartale, co oznacza, że węgiel najgorszej jakości zostanie wyeliminowany z obrotu, a tym samym nawet chcący nim palić w piecach nie będą mogli go legalnie kupić. - To bardzo ważna i odważna deklaracja, wierzę, że zostanie spełniona - mówi Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego. Zaznacza jednak, że chodzi nie tylko o wyeliminowanie mułów i innych odpadów, ale o zakaz sprzedaży węgla najgorszej jakości. - I o to, czy rozporządzenie w sprawie norm dla węgla zostanie podpisane, bo minister gospodarki Janusz Piechociński też to obiecywał, ale ostatecznie rozporządzenia nie podpisał - przypomina Andrzej Guła.

Pojawi się obowiązek podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej. Rewolucyjna wydaje się zapowiedź obniżenia cen prądu dla tych, którzy korzystają z niego do ogrzewania. Ale nie będzie to przez całą zimę, tylko „w okresach zmniejszonego zapotrzebowania”, w praktyce - w nocy.

Ważna jest deklaracja o dopłatach dla wymieniających stare piece na nowe. A to dlatego, że w ostatnim roku rząd ograniczył środki na ten cel. Nowością będzie włączenie w proces wymiany służb opieki społecznej, jej pracownicy mają docierać do najbiedniejszych i najmniej świadomych, pomagać im w przygotowaniu i sfinansowaniu inwestycji, a potem także uzyskać ewentualne wsparcie finansowe na wyższe rachunki za ekologiczne ogrzewanie.

Sporą część pakietu zajmuje niskoemisyjny transport. Zostaną wprowadzone zachęty podatkowe dla kupujących samochody ekologiczne. Akcyza na auta hybrydowe ma być niższa, a samochody elektryczne będą całkowicie zwolnione z podatku akcyzowego.

Wszystkie te zapowiedzi zasługują na pozytywną ocenę. Jest jednak małe ale: premier Beata Szydło zastrzegła, że na wdrożenie całego pakietu antysmogowego potrzeba czasu.

- To nie jest tak, że ambitny program można zrealizować z dnia na dzień, ale ambitne programy po to się tworzy, żeby skutecznie wcielać je w życie - tłumaczy premier Szydło.

Druga wątpliwość dotyczy tego, czy rzeczywiście rząd wróci do dopłat do wymiany pieców. W pakiecie antysmogowym znalazł się zapis o „priorytetyzacji środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na działaniach prowadzących do jak najszybszej poprawy jakości powietrza”. Gdy w ostatnim czasie cała Polska zmagała się ze smogiem, NFOŚiGW chwalił się, że właśnie z nim walczy, przeznaczając duże pieniądze na geotermię.

***

Przez megafon ostrzegą mieszkańców

Skawiński Alarm Smogowy zamierza ostrzegać mieszkańców o utrzymujących się wysokich stężeniach zanieczyszczeń powietrza. Jeśli dziś będą one wysokie, w godz. 7-8 działacze antysmogowi będą przez megafon informować o tym mieszkańców i przechodniów.

Bo Ludzie nie wiedzą. Akcja ma na celu uświadomienie zagrożenia. 11 stycznia średniodobowe stężenie niebezpiecznego pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu wyniosło w Skawinie 314 mikrogramów w m sześc. (przy dopuszczalnym stężeniu 50). Informacja o tym dotarła jedynie do nielicznych, ponieważ została opublikowana tylko na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy.

(GEG)
15

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Kalkulator Akcyzy 2017

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

 •

Potrzebujesz darmowy kalkulator nowej akcyzy na telefon?
Android:
play.google.com/store/apps/details?id=pl.pawelczechowski.akcyza
iOS:
itunes.apple.com/us/app/oblicz-akcyze-na-samochod/id1189090085?l=pl&ls=1&mt=8

odpowiedzi (0)

skomentuj

AGH

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

pracować nad grafenowym akumulatorem do transportu, nad wodorem jak regulatorem napięcia w KSE i nośnikiem energii w transporcie,,,, Cholera niech dobrobyt zacznie płynąć z nauki!!!
to na emeryturze będziemy śpiewać "wesołe jest życie staruszka..."

odpowiedzi (0)

skomentuj

Co z samochodami?

+4 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Pol (gość)  •

8,5 miliona starych 13 letnich gratów sprowadzonych głównie z Niemiec kopci niemiłosiernie na polskich drogach i ulicach i to jest w porządku? Pocałujcie mnie w du ... .

skomentuj

heh

0 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

heh (gość)  •

Dokładnie samochody to tez problem i to nie tylko w kwestii smogu, ale pani Jadwiga Emilewicz zapowiadała, że będą strefy ograniczonej emisji komunikacyjnej w ramach elektromobilności oraz uwolnienie opłat za parkowanie. Na chwilę obecną wierzę, że tak będzie i rozwiążą problem Smogu kompleksowo na wszystkich poziomach, a nie wyrywkowo tylko wprowadzając ekogroszek do obrotu.

odpowiedzi (0)

skomentuj

smog

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

Co powoduje smog w Krakowie? Jaki jest udział procentowy podzielony na samochody, niską emisję, przemysł i napływ z zewnątrz?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dane z Raportu GIOŚ

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

x (gość)  •

Główną przyczyną tego stanu jest tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenia pochodzące z ogrzewania domów – aż 83.3% udziału procentowego pyłu PM10, kolejna to transport w centrach miast – 7,4%.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Niby

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

to takie proste :/

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kurier

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kurier (gość)  •

Polecam opowiadanie o morderczym smogu:
http://aspidistra.blog.pl/2016/01/12/723/

odpowiedzi (0)

skomentuj

Niskie ceny prądu - będzie go w Polsce brakować!

+4 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

 •

Myślę, że obniżki cen prądu do ogrzewania to fikcja, gdyż bilans energetyczny jest napięty a bywa, że jest niedobór energii (lato 2015 r. - zwłaszcza sierpień i podczas dużych upałów 20-ty stopień zasilania). Elektryczne auta i hybrydowe -ja bym nie obniżał cen, gdyż powinno sie doprowadzić do zmniejszenia liczby aut w miastach w ogóle, by autobusy mogły sprawniej jeździć (autobus spalinowy też jest ekologiczny, pod warunkiem, że jedzie szybko i nie staje na sygnalizacjach świetlnych, stąd też powinny być miejskie autostrady autobusowe). Obowiązkowe podłączanie do sieci ciepłowniczej - najbardziej słuszne a ciepło z sieci miejskiej jest jedynym o cenie porównywalnej z własnym ogrzewaniem węglowym (ogrzewanie gazowe jest droższe, elektryczne - jeszcze droższe). Każde miasto - nawet niewielkie - powinno mieć swoją miejską ciepłownię z wysokim (ponad 100 m.) kominem i do niej powinno się podłączać domy, szkoły, urzędy itd.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Czy będą skuteczne

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ba (gość)  •

W porównaniu z propozycjami stopniowego eliminowania węgla jako materiału opałowego są to propozycje co najmniej wątpliwe. Opierają się na nieuzasadnionej wierze w przywiązanie rodaków do legalności (kupowania tylko markowego węgla i tylko licencjonowanych pieców). A samo ograniczenie obrotu gorszymi sortami węgla da do myślenia związkom zawodowym. Skuteczność rządowych propozycji będzie sprawdzalna w prosty sposób: przez publikację pomiarów zanieczyszczeń powietrza. Trzymajmy kciuki, żeby to ciut-ciut pomogło.

odpowiedzi (0)

skomentuj

to tylko

+3 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

 •

potwierdzenie w jakiej ruinie zostawiły państwo poprzednie rządy..

skomentuj

50 mld deficytu

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ubawiony (gość)  •

rocznie się zapowiada, czyli jakieś 10 lat i będzie bankructwo

odpowiedzi (0)

skomentuj

ruiny pooglądamy

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

dopiero (gość)  •

po podłej zmianie

odpowiedzi (0)

skomentuj

smieci ..

+9 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

sympatyk (gość)  •

mysle ze jakby gaz do ogrzewania albo prąd byl polowe tanszy to by nie bylo dziadostwa pt. palenie najgorszego wegla i smieci ....ludzie biedni nie dadzo rady kupowac wegla po 1000zl za tone bo na zycie im nie starczy

odpowiedzi (0)

skomentuj

przekręty

+9 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

POpierdek (gość)  •

Dlaczego nie stosować wkładów gazowych do pieców kaflowych.Były popularne w latach 70.Instalacja jest prosta i tania.Stare piece kaflowe długo "trzymają" ciepło.Wymianie pieców zapoczątkowanej przez PO ,trzeba się dobrze przyjrzeć,czy to znów nie przekręt.Członki PO,SLD i PSL mają chyba genetyczne skłonności ,do dobrego "ustawiania się",kosztem innych.Ciekawe,że w wielu krajach(np.Francja,Niemcy,Chiny)kiedy zagraża smog jest ograniczany,albo zakazany ruch samochodów osobowych.

odpowiedzi (0)

skomentuj