Na wynajmie mieszkań dalej zarobisz

Na wynajmie mieszkań dalej zarobisz

Maciej Badowski AIP, wideo: @BadowskiMaciej

Strefa Biznesu

Aktualizacja:

Strefa Biznesu

Na wynajmie mieszkania można zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych rocznie. Z roku na rok rośnie także liczba osób wynajmujących lokale. Jednocześnie część osób obawia się, że program Mieszkanie Plus negatywnie wpłynie na rynek, czyniąc go mniej opłacalnym.
Z danych Eurostatu wynika, że w naszym kraju w najętych na rynkowych warunkach lokalach mieszka zaledwie 5 proc. populacji to rynek wynajmu cały czas rośnie. Wynika to także z tego, że wiele osób kupuje mieszkania jako inwestycję, właśnie pod wynajem.

Open Finance i Home Broker wylicza, że za wynajem dwupokojowego mieszkania o powierzchni 31-50 mkw. trzeba w Warszawie zapłacić 2,2 tys. zł miesięcznie, a w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Trójmieście – 1,3-1,5 tys, zł. Rynkowi najmu sprzyjają zmiany na rynku pracy, na którym premiowana jest mobilność.

Jeśli chodzi o program Mieszkanie Plus, to wciąż funkcjonuje on we wczesnej fazie, w dużym stopniu w małych miastach. Ostatnie tygodnie wprawdzie przyniosły informacje o podpisaniu umów dotyczących Warszawy, ale liczba nowych mieszkań, które są dzisiaj zapowiadane w największych polskich miastach- to jeszcze jest za mało, żeby można było mówić o istotnym wpływie w przyszłości na rynek najmu- mówi w rozmowie z AIP Kazimierz Kirejczyk, prezes Reas.


Do programu przystąpiło 30 polskich miast. Program pobudził komercyjny rynek najmu zarówno w dużych ośrodkach miejskich, jak i w niewielkich gminach. Za realizację programu Mieszkanie Plus odpowiedzialna jest spółka BGK Nieruchomości. Budowa pierwszych czynszowych mieszkań w ramach projektu ruszyła wiosną tego roku. Szacuje się, że w ramach komercyjnego Funduszu Mieszkań na Wynajem oraz za sprawą prywatnych inwestycji do końca 2017 roku w naszym kraju ma powstać ponad 5 tysięcy czynszowych mieszkań.

Aby Mieszkanie Plus mogło zasadniczo zmienić sytuację na rynku najmu, to program musi uzyskać dużo większą skalę, co będzie możliwe wtedy, kiedy będzie realizowany zdecydowanie dłużej, niż przez jedną kadencję parlamentarną. Czas pokaże czy tak się stanie- podsumowuje Kirejczyk.

Zwiększa się liczba osób woli mieszkania o wyższym standardzie, niż oferowane powszechnie „mieszkania studenckie”. Mieszkanie Plus wyraźnie potwierdziło, że jest duży potencjał na rynku, stąd szybka reakcja deweloperów, którzy obok mieszkań na sprzedaż, przygotowują też ofertę najmu.

Eksperci zaznaczają, że jest to bezpieczne dla rynku nieruchomości. Mieszkania pod najem to alternatywa dla deweloperów, którzy nadal nie wyhamowali ilości prowadzonych inwestycji.

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama