Kontrowersyjny wpis na Twitterze. Czy ucierpiało dobre imię...

Kontrowersyjny wpis na Twitterze. Czy ucierpiało dobre imię Białegostoku? Prezydent uznał, że tak

Marta Gawina

Aktualizacja:

Kurier Poranny

Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski postanowił więc oficjalnie zareagować.

Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski postanowił więc oficjalnie zareagować. ©Twitter

Wysłał już oficjalne pismo do komendanta miejskiej policji. Poszło o wpis na Twitterze i zdjęcie, które miało być zrobione w Białymstoku.
Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski postanowił więc oficjalnie zareagować.

Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski postanowił więc oficjalnie zareagować. ©Twitter

Zdjęcie jest drastyczne. Przedstawia rodzinę z malutkim, ciężko rannym dzieckiem. Zostało umieszczone na Twitterze przez użytkownika o nazwie @yyaann17. Tę fotografię wykorzystał też m.in. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych na Facebooku. I wybuchła wielka afera.

Bo fotografia ilustrowała tekst o narodowcach, którzy w Białymstoku zaatakowali czeczeńską rodzinę. Jej mieszkanie obrzucono kamieniami, butelkami, młotkiem. Ranne zostało dwumiesięczne dziecko.

Tyle że ten atak wydarzył się cztery lata temu, a sprawcy zostali ukarani. Szybko też się okazało, że zdjęcie z zakrwawionym maluchem nie zostało zrobione w Białymstoku.

Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski postanowił więc oficjalnie zareagować. Wysłał pismo do komendanta białostockiej policji, oczekując m.in. ukarania osoby, która zniesławia Białystok. Wskazuje na użytkownika Twittera @yyaann17.

- To była niedopuszczalna manipulacja. Zostało wstawione zdjęcie ofiar wojny na Bliskim Wschodzie, prawdopodobnie z Syrii. Prezydent uznał za stosowne, by stanąć w obronie dobrego imienia miasta i jego mieszkańców - mówi Urszula Mirończuk, rzeczniczka prezydenta Białegostoku.

Tym bardziej że po publikacji sieć zalała fala komentarzy. Także tych negatywnych pod adresem naszego miasta. - Dlaczego mam wrażenie, może się mylę, że Białystok przoduje w takich wydarzeniach? - pyta jedna z internautek.

Czytaj:Prezydent Tadeusz Truskolaski postawił się ONR (wideo)

- Nie myli się Pani, od lat o tym słychać. Może to wina kompleksu prowincji, że tam nacjonalizm wyjątkowo dobrze się ma - dodaje inna uczestniczka dyskusji.

- Uważam, że prezydent Truskolaski postąpił słusznie. Z kreowaniem nieprawdziwej rzeczywistości trzeba walczyć. Można sobie wyobrazić, jak tego typu „news” przekłada się na postrzeganie naszego miasta. Co gorsza, wywołuje też strach u wielu osób innych narodowości - mówi Marcin Kruhlej, działacz społeczny z fundacji Dialog.

Przyznaje jednocześnie, że Białystok już od pewnego czasu nie kojarzy się z tolerancją i otwartością. Z pewnością przyczyniły się do tego głośne, medialne przypadki ataków na obcokrajowców. - W tym kontekście takie „fake newsy” trafiają na dobry grunt. Przecież „wszyscy wiedzą”, że w Białymstoku jest problem z tolerancją. Myślę jednak, że w czasach, kiedy informacje czerpiemy często z internetu to kreowanie fikcyjnej rzeczywistości staje się szerszym problem. W ten sposób można doprowadzić do realnej tragedii - dodaje Marcin Kruhlej.

Jak radzimy sobie z upałami?

Czytaj także

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Propaganda i manipulacja nie powinny pozostawać bez kary

  abcd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Media mają służyć społeczeństwu. Po co nam media, które zamiast informacji niosą dezinformację?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama