Imigranci w woj. lubelskim. Szukają lepszej pracy i lepszego...

Imigranci w woj. lubelskim. Szukają lepszej pracy i lepszego życia

JAXA

Kurier Lubelski

Aktualizacja:

Kurier Lubelski

Imigranci w woj. lubelskim. Szukają lepszej pracy i lepszego życia

©archiwum

Ponad 10 tys. imigrantów trafiło na Lubelszczyznę od 2016 r. To głównie Ukraińcy i Białorusini, którzy szukają lepszej pracy i lepszego życia.
Imigranci w woj. lubelskim. Szukają lepszej pracy i lepszego życia

©archiwum

Rok 2016 - 7165 imigrantów otrzymało zgody na pobyt czasowy, obecny rok - 3577. - Najwięcej z Ukrainy i Białorusi, to głównie imigracja zarobkowa - podkreślał Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski. We wtorek przedstawiciel rządu w terenie przedstawił dane dotyczące polityki w sprawie cudzoziemców. To kolejny odcinek serialu w sprawie „deklaracji prezydentów 11 miast w sprawie uchodźców”.

Przypomnijmy: 30 czerwca prezydenci miast skupionych w Unii Metropolii Polskich zadeklarowali współpracę „poprzez wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, w celu zapewnienia wysokiej jakości życia wszystkim mieszkańcom, w duchu solidarności i odpowiedzialności za wspólnotę, którą tworzymy wraz z migrantami”.


Pod deklaracją podpisał się prezydent Lublina Krzysztof Żuk. To wywołało burzę. Opozycyjne PiS zarzuciło Żukowi „wtrącanie się” do polityki krajowej. Radni PO włączyli się do tych przepychanek i wytykali PiS hipokryzję. - Uchodźcy z krajów muzułmańskich są już przyjmowani do Polski - mówił Bartosz Margul (PO).

Rajcy PO wystąpili do wojewody o informacje ma temat m.in. uchodźców. - Samo pytanie jest kompromitujące. Wojewoda nie zajmuje się uchodźcami i nie przyjmuje uchodźców - wytykał Czarnek radnym Platformy.

Wojewoda zajmuje się imigrantami. W ub. roku zezwolenia na pobyt stały wydano 1038 osobom. W tym roku (do 19 lipca) ta liczba wynosi 847.

Uchodźcami zajmuje się rząd. W przypadku Lubelszczyzny chodzi o tych, którzy przekroczyli wschodnią granicę kraju. - Mówimy o Terespolu. I tu przeważają Czeczeńcy. Na 1247 uchodźców aż 1203 jest Czeczeńcami - wskazywał Czarnek.

Np. z Armenii było 10 osób, Tadżykistanu 28. - Codziennie granice przekracza 6-7 uchodźców. A chętnych jest nawet kilkadziesiąt razy więcej - mówił Przemysław Czarnek.

Ilu z uchodźców zostaje w Lublinie? - Nie wiemy - przyznała Angelika Konaszczuk, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców LUW.

- Napływ imigrantów zza wschodniej granicy jest ogromny. Mówi się, że mamy ich w Polsce nawet 1,5 mln i nikt nie chce tego trendu zatrzymywać - podkreślał wojewoda lubelski.

-----------------------------
Zobacz: 12 polskich miast zadeklarowało przyjęcie uchodźców

Komentarze (6)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
o

ja (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Wypierdalaj za bramy lasków wielkopolska nie przyjmie ich.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
To gdzie ta Lubelszczyzna w Lubelskiem jest?

Chełmianin N (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

NIEDOUCZONY LUB OTUMANIONY!!!
Autorze JAXA!! Lubelszczyzny nie ma na mapie,
a zatem sprawdź sobie w historycznym atlasie!
Lubelszczyzna obejmuje teren lubelskiej ziemi,
a nie...rozwiń całość

NIEDOUCZONY LUB OTUMANIONY!!!
Autorze JAXA!! Lubelszczyzny nie ma na mapie,
a zatem sprawdź sobie w historycznym atlasie!
Lubelszczyzna obejmuje teren lubelskiej ziemi,
a nie województwa, a Ty wskaż teren tej ziemi,
gdzie w woj. lubelskim - ta kraina się znajduje?
Z treści wynika, iż autor synonimu nie pojmuje,
albo świadomie publicznie, kłamstwo promuje!
Trudno wyczuć, o co chodzi, ze JAXA tak bredzi,
to siak czy tak, mania wielkości w głowie siedzi!
Morał zaś jest taki!! Nieuctwo z główki wylazło,
iż w szkole, historii Polski uczyć się nie chciało!
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
RADA JĘZYKA POLSKIEGO
PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII
Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011
Szanowny Panie,
Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar.
Podobnie zostały utworzone nazwy:
Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'),
Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'),
Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych.
Łączę wyrazy szacunku
/-/ dr Katarzyna Kłosińska
Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.
>>>>
KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW 
pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję: 
" Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szefa KPRM Jerzy Izdebski.
>
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska.
>
WIKIPEDYŚCI.
My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia 2011(CET)

zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
a Unia twierdzi, że nie przyjmujemy imigrantów...

LBN (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

Polska przyjmuje imigrantów z państwa w którym jest wojna (Ukraina), ale Unia oczywiście tego nie widzi, bo Ukraińcy nie są wyznania jedynie słusznej religii, której oczywiście nie można obrażać.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
po co wpuszczaja emigrantow

krak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

niech walcza u siebie o swoje lepdsze jutro a jak nie to niech oddaja zycie dla swojej ojczyzny

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
No tak

Czytelnik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 17 / 3

Zwykle na lepsze życie trzeba sobie zapracować, a nie iść na ,,gotowe" taki wybór raczej się nie sprawdza, wyjątek stanowi Polska dlatego że taki przybysz od razu dostaje dach nad głową i kasę do...rozwiń całość

Zwykle na lepsze życie trzeba sobie zapracować, a nie iść na ,,gotowe" taki wybór raczej się nie sprawdza, wyjątek stanowi Polska dlatego że taki przybysz od razu dostaje dach nad głową i kasę do kieszeni, czasami większą niż nie jeden mieszkaniec tego kraju. Dlatego nasz kraj cieszy się taką popularnością wśród próżniaczej zbieraniny ze wschodu. ,,Żeby Polska była Polską" a kim dzisiaj jest? Podległą kolonią uniji i Merkelowej. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
.

. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12 / 7

Ale po co miano by zatrzymywać, skoro korzenie starszego pana z żoliborza jednoznacznie wskazują na pochodzenie z odessy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo