Czy chce Pan/Pani zapłacić kartą? Niedługo usłyszmy to od......

Czy chce Pan/Pani zapłacić kartą? Niedługo usłyszmy to od... policjanta

Maja Piotrowska AIP

Polska

Aktualizacja:

Polska

We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia. Dzięki nowym przepisom za mandat będziemy mogli zapłacić kartą
Czy chce Pan/Pani zapłacić kartą? Niedługo usłyszmy to od... policjanta

©Karolina Misztal

Już niedługo za mandat będziemy mogli zapłacić również kartą płatniczą. To rewolucja w polskich przepisach. Obecnie funkcjonują trzy rodzaje mandatów: kredytowy, zaoczny i gotówkowy. Polakom wystawiane są zwykle dwie pierwsze, a co za tym idzie, muszą oni opłacać kary na wskazany rachunek bankowy – często wiązało się to z koniecznością uregulowania płatności na poczcie.

Trzeci, bezpośredni, przeznaczony jest głównie dla dopuszczających się nieprawidłowości obcokrajowców. To właśnie problemy z uregulowaniem wpłaty przez cudzoziemców stał się głównym uzasadnieniem dla powstałej z ramienia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji ustawy.

– W dużych miastach, gdzie jest mnóstwo bankomatów i kantorów zapłacenie mandatu przez obcokrajowca nie stanowi problemu. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy do wykroczenia dochodzi na autostradzie, a kierowca nie posiada złotówek.

Wtedy trzeba zabezpieczyć samochód na miejscu przez jednego policjanta, a sprawca wykroczenia musi jechać z innym funkcjonariuszem do kantoru lub bankomatu, nierzadko oddalonego o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt kilometrów – mówi w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press (AIP) mł. asp Antoni Rzeczkowski z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji.

Czytaj też:
Ustawa PiS zwana "apteką dla aptekarzy" już działa. Apteki są zamykane, a nowych w myśl nowych przepisów otworzyć się praktycznie nie da. Czym to się skończy?

Resort informował, że na początku policjanci zostaną wyposażeni w dwa tys. terminali. Z danych podanych w Ocenie Skutków Regulacji wynika, że przepisami docelowo będzie objętych ok. 60 tysięcy policjantów i ok. 700 Inspektorów Transportu Drogowego. Problemem może okazać się jednak wyposażenie terminalami wszystkich policjantów w krótszym niż rok okresie. – Technicznie będzie to niestandardowa operacja, ze względu na to, że policja jest specyficznym podmiotem.

Myślę, że proces wyposażenia całej drogówki w terminale może potrwać do roku, gdyż jest to operacja o dużym zasięgu. Będzie trudno zrealizować to w krótszym czasie – zaznacza AIP prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego Robert Łaniewski. Nowe przepisy zakładają, że osoba, która popełniła wykroczenie będzie mogła wybrać sposób płatności.

W przypadku bezgotówkowej, będzie ona zobowiązania do pokrycia kosztów opłat bankowych. Podano również, że koszt jednego terminala będzie wynosił 800 złotych. Według MSWiA zmiana ma znacznie poprawić ściągalność mandatów.

– Wyposażenie policjantów w terminale na pewno w tym pomoże, gdyż przyjęcie płatności może odbyć się w trakcie wystawiania mandatu. Środki pojawią się na koncie u organu odpowiedzialnego za ich gromadzenie już na drugi dzień roboczy. Obecnie, środki wpływają z dużym opóźnieniem ze względu na kredytowy charakter mandatu.

Dodatkowo, wiele osób płaci po wyznaczonym terminie, a wśród części z nich trzeba uruchamiać administracyjną procedurę ściągania należności – zaznacza Łaniewski. Nowela wejdzie w życie po 30 dniach od momentu jej ogłoszenia. Policja zostanie wyposażana w terminale, dzięki porozumieniu zawartemu między Ministerstwem Finansów (MF) i Krajową Izbą Rozliczeniową (KIR), które ma zwiększyć udział płatności bezgotówkowych w organach publicznych. – W Polsce ruszył proces terminalizacji urzędów administracji rządowej i samorządowej. Przebiega on dość sprawnie. Dzięki niemu już niedługo będziemy mogli płacić kartą w coraz większej liczbie miejsc – podsumowuje Robert Łaniewski.

OBEJRZYJ WIDEO:
Na wynajmie mieszkania dalej możesz zarobić

Czytaj także

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  e

  fd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  wszystkie metody sa dobre zeby zbierac kase na 500 plus i na pomniki smolenskiej sekty

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  cc

  dff (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Przez 7 długich lat PiS i jego zuchwały arogancki prezes kartofel zatruwały Polskę i Polaków ich prymitywnymi oszczerstwami i kłamstwami o katastrofie smolenskiej razem z klerem używając obficie...rozwiń całość

  Przez 7 długich lat PiS i jego zuchwały arogancki prezes kartofel zatruwały Polskę i Polaków ich prymitywnymi oszczerstwami i kłamstwami o katastrofie smolenskiej razem z klerem używając obficie pomówienia i mowę nienawiści w ich szemranych mediach takich jak radio marycha czy szmatławcach takich jak nasz dziennik czy Gazeta Polska . Używali IPN i podsłuchy żeby dorwać sie i żreć z koryta rozdając patologii 500 plus aby te wielodzietne szmaty katolickie na PiS głosowały . Teraz nadszedł nasz czas , czas postępowych demokratów i liberałów żeby te same metody wymienione powyżej użyć przeciwko PiS i klerowi zlodziejskiemu. Niech kartoflany kurdupel wróg Polski i Europy wie ze kto hakami, podsłuchami i mowa nienawiści wojuje to od tych samych metod zginie rewolucja narodowa sie dopiero zaczyna niebawem zdrajcy i śmiecie tacy jak kaczor z jego klika oraz Rydzyk i biskupi zostaną odpowiednio ukarani i przeciągnięci przez błoto i gnój na który te anty europejskie czarne sukienkowe małpy tak mocno zasłużyli tak jak mówiła Margaret Thatcher -You ain't seen nothing yet!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  as

  sa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Proponuje zmienić nazwę planu 6 letniego na ul Bolesława Bieruta ponieważ ten pierwszy prezydent odrodzonej po faszyzmie przedwojennym i nazistowskim wojennym Polski skutecznie i z wielkim...rozwiń całość

  Proponuje zmienić nazwę planu 6 letniego na ul Bolesława Bieruta ponieważ ten pierwszy prezydent odrodzonej po faszyzmie przedwojennym i nazistowskim wojennym Polski skutecznie i z wielkim poświeceniem zwalczał kler, ciemnogród i niedobitki zgniłych Jasniepanow które uciskiwaly 95 procent Narodu polskiego przed wojna ! Moja babcia opowiadała mi jaka nędzę mieli w jej wsi chłopi tylko dziedzic i pleban te odwieczne pasożyty nic nie robili a luksusy mieli. To Bierut otworzył drogę do miast i do kariery masom biednych uciemiężonych ludzi i to jest prawda czy to sie obecnym tzw. Historykom z IPN podoba czy nie. On zlikwidował klasy pasożytnicze czyli obszarnikow i kapitalistów i podciął materialna potegę katolicyzmu przez nacjonalizację ziem kleru i rozdanie jej małorolnym chłopom. On wyrwał Polskę z XIX wieku i wepchnąl ja w nowoczesność. Nawet jeżeli przy okazji pare tysięcy niewinnych ludzi skazał na smierć to były to tylko błędy i wypaczenia które zawsze towarzysza wielkim postępowym rewolucjom społecznym i wynikają z samej logiki walki klasowej i dialektyki materialistycznej. To jemu Bolesławowi Bierutowi i sojuszowi z ZSRR zawdzięczamy powrót Polski nad Bałtyk, Odrę i nyse łużycka , nowe sprawiedliwe granice na wschodzie wykreślone wzdłuż Bugu według kryterium etnicznego a nie stanu posiadania zgniłych polskich oligarchów ziemskich. Za to wszystko chylę czoło przed Bierutem i mowię- Cześć Jego Pamięci i cześć nieśmiertelnym ideom postępu społecznego, rewolucji społecznej i obyczajowej które On uosabiał .zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama