ABONAMENT RTV 2017: Cena, Zmiany, Ustawa, Kary. Stawki,...

ABONAMENT RTV 2017: Cena, Zmiany, Ustawa, Kary. Stawki, wysokość Opłat za abonament RTV

AIP

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

ABONAMENT RTV 2017: Cena,
1/6
przejdź do galerii

ABONAMENT RTV 2017: Cena, ©Arkadiusz Lawrywianiec

Abonament RTV 2017: Cena, Zmiany, Ustawa, Kary. Ile trzeba zapłacić za abonament RTV? Jakie weszły zmiany w 2017 roku dotyczące abonamentu RTV? Kto jest zwolniony z opłaty abonamentowej RTV? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule. Przypomnijmy, że Rząd chce, aby dostawcy płatnej telewizji przekazywali Poczcie Polskiej dane swoich klientów. Dzięki temu ma wzrosnąć ściągalność abonamentu.

Abonament RTV 2017: Stawki, wysokość Opłat za abonament RTV


Rządzący wychodzą z założenia, że kto ma telewizor, powinien płacić za możliwość słuchania i oglądania publicznych stacji. Ponieważ liczba płacących przez lata spadała, a państwo nie potrafiło wyegzekwować opłat, rząd PiS chce, żeby dostawcy usług płatnej telewizji (sieci kablowe i platformy cyfrowe) przekazywali dane swoich klientów Poczcie Polskiej, która zajmuje się pobieraniem abonamentu. Ze statystyk wynika, że z ich usług korzysta 66,5 proc. gospodarstw domowych.

Abonament RTV 2017. Kto musi płacić za abonament RTV


Sejm zajął się projektem nowelizacji ustawy dot. abonamentu RTV, której zapisy od kilku miesięcy budzą kontrowersje zarówno wśród polityków, jak i samych obywateli. - To, że ktoś płaci za telewizję kablową nie oznacza, że płaci abonament RTV - argumentował podczas wystąpienia minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Jeśli zmiany ustawy o opłatach za abonament RTV wejdą w życie, dostawca telewizji kablowej będzie musiał przekazać Poczcie Polskiej informacje o liczbie odbiorników radiowo-telewizyjnych. Będzie to potrzebne m.in. do przeprowadzenia ewentualnej kontroli.

Abonament RTV 2017. Kary za niepłacenie abonamentu RTV


Nowelizacja ustawy ma zmusić klientów płatnej telewizji do opłacania abonamentu RTV. Operatorzy telewizji kablowych i platform satelitarnych będą zobowiązani do przekazywania danych o swoich klientach Poczcie Polskiej. Ta będzie musiała sprawdzać, czy każdy Kowalski - fachowo gospodarstwo domowe - płaci abonament RTV. Jeśli się okaże, że nie - wyda nakaz rejestracji odbiornika i nałoży karę w wysokości 30-krotności miesięcznej opłaty abonamentowej, czyli ponad 680 zł.

Abonament RTV 2017. 45 proc. respondentów nie chce płacić abonamentu RTV


Tymczasem - jak informuje portal Wirtualnemedia.pl - 45 proc. respondentów nie chce płacić abonamentu, pozytywnie co do kwestii współfinansowania TVP odnosi się jedynie 38 proc. badanych.

Dostawcy usług telewizji kablowej i satelitarnej nie bez powodu biją na alarm - boją się, że ich klienci będą rezygnować z usług, przechodzić na cyfrową telewizję naziemną lub zainteresują się telewizją w internecie.


Abonament RTV 2017. Coraz więcej klientów żąda wyłączenia wszystkich kanałów stacji telewizyjnych należących do TVP


Jak donosi portal branżowy wirtualnemedia.pl, z powodu zaostrzenia przepisów dot. abonamentu coraz więcej klientów żąda wyłączenia wszystkich kanałów stacji telewizyjnych należących do TVP. (dane pochodzą od Związku Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji Mediakom).


Źródło: AIP

Ci, którzy nie płacili dotychczas abonamentu RTV nie poniosą jednak żadnych kar. Wobec osób, które zalegają z opłatami, ale zdołają zapłacić dług w okresie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy (a także zarejestrują odbiornik i zapłacą zaległy rachunek z góry za co najmniej sześć miesięcy) nie będzie prowadzone postępowanie egzekucyjne. Co więcej, wobec takich osób nie byłoby już możliwe roszczenie spłaty długu za pośrednictwem komornika.

Według danych rządu, zaległości abonamentowe ma dwa miliony gospodarstw na kwotę 3 mld złotych.

Abonament RTV. Jak nie płacić abonamentu? Część Polaków szuka sposobu, bo nie chce wspierać TVPAbonament RTV 2017. Wysokość opłat abonamentowych rtv w 2017 roku (Ceny abonamentu RTV, abonament radiowy, abonament telewizyjny)

 • Opłata za 1 miesiąc za radioodbiornik wynosi 7,00 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 84,00 zł).
 • Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 22,70 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 272,40 zł).


Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiornika radiofonicznego z uwzględnieniem zniżki z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc:

Ilość miesięcyWyliczenieWysokość opłaty abonamentowej (zł)
2-mce13,60 zł
3-mce20,15 zł
4-mce3 + 127,15 zł
5-mcy3 + 233,75 zł
6-mcy39,90 zł
7-mcy6 + 146,90 zł
8-mcy6 + 253,50 zł
9-mcy6 + 360,05 zł
10-mcy6 + 3 + 167,05 zł
11-mcy6 + 3 + 273,65 zł
12-mcy(rok)75,60 zł


Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego z uwzględnieniem zniżki z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc:

Ilość miesięcyWyliczenieWysokość opłaty abonamentowej (zł)
2-mce44,05 zł
3-mce65,35 zł
4-mce3 + 188,05 zł
5-mcy3 + 2109,40 zł
6-mcy129,40 zł
7-mcy6 + 1152,10 zł
8-mcy6 + 2173,45 zł
9-mcy6 + 3194,75 zł
10-mcy6 + 3 + 1217,45 zł
11-mcy6 + 3 + 2238,80 zł
12-mcy(rok)245,15 zł


ABONAMENT RTV 2018: Ile będziemy płacić w 2018 r.


Wysokość przyszłorocznych opłat nie zmieni się. Stawki miesięcznej opłaty abonamentowej pozostaną na poziomie tych, które obowiązują w tym roku.

ABONAMENT RTV: Do kiedy trzeba wnieść opłatę. Czy są jakieś odsetki za zwłokę?


Opłatę abonamentową uiszcza się z góry do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Ważny jest dzień, w którym dokonujemy płatności, a nie dzień, w którym wpływa ona na rachunek bankowy Poczty Polskiej SA.

Za zwłokę naliczane są odsetki w wysokości jak dla zaległości podatkowych. Do opłat abonamentowych, odsetek za zwłokę w ich uiszczaniu oraz do opłat za używanie niezarejestrowanych odbiorników RTV i odsetek za zwłokę stosuje się przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym.

Obowiązek uiszczania opłaty powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym rejestrowałeś odbiornik, a ustaje z dniem jego wyrejestrowania na Poczcie.

ABONAMENT RTV 2017: Dlaczego trzeba rejestrować odbiornikiKażdy posiadacz sprawnego radia czy telewizora musi zarejestrować odbiornik w ciągu 14 dni od wejścia w ich posiadanie. Musi też regularnie płacić abonament – nie dotyczy to jedynie osób zwolnionych z opłat na podstawie ustawy.

Obowiązek taki wynika z ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych oraz z rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z 17 grudnia 2013 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Obecnie rejestracji dokonuje jednak niewiele osób – stąd propozycja zmian w przepisach.

ABONAMENT RTV 2017: Kto nie musi płacić abonamentu RTV?

 • Osoby, które ukończyły 75. rok życia,
 • Zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
 • Kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
 • Osoby po 60. roku życia, mające prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.


Abonament RTV 2018 - Jak uzyskać prawo do zwolnienia?


Przede wszystkim trzeba przedstawić w urzędzie pocztowym dokumenty potwierdzające prawo do zwolnienia oraz złożyć oświadczenie.

Abonament RTV 2018 - kara za nie płacenie abonamentu


Kara za niepłacenie abonamentu może wynieść nawet 30-krotność miesięcznej opłaty czyli 680,10 zł.

Czytaj także

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Haracz

  Gorszy sort (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Ja TVP nie oglądam jak przez przypadek przełączę to zygac mi się chce

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  TVPiS

  Liczyrzepa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  TVPiS to chłam, kicior i szmira!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  minister z tabletu

  PiSuary do PiSuaru (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Gliński w marcu 2017 r. przypomniał sobie, że należy płacić abonament. I wpłacił od razu 448,85 zł.
  To opłata abonamentowa za okres od 11.2015 do 6.2017 r.
  Zatem Gliński miał zaległość za 16...rozwiń całość

  Gliński w marcu 2017 r. przypomniał sobie, że należy płacić abonament. I wpłacił od razu 448,85 zł.
  To opłata abonamentowa za okres od 11.2015 do 6.2017 r.
  Zatem Gliński miał zaległość za 16 miesięcy!
  .
  Niedzielne "Wiadomości" miały okazję zapytać ministra, dlaczego zwlekał z zapłaceniem abonamentu.
  .
  Zadały pytanie o to?
  .
  Nie bądźcie naiwni!
  .
  Nie zadali!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  znowu straszycie????????????????????????????????????????

  telewidz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Moja klauzula sumienia nie pozwala mi na płacenie na TVPiS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama