73. rocznica Powstania Warszawskiego [ZDJĘCIA] Obchody w...

73. rocznica Powstania Warszawskiego [ZDJĘCIA] Obchody w Parku Wolności, prezydent przyznał ordery

Jakub Oworuszko (AIP)

Polska

Aktualizacja:

Polska

Źródło:

- Na pewno jest to moje ostatnie spotkanie z wami - mówił podczas poniedziałkowych obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego generał Zbigniew Ścibor-Rylski. Wieczorem odbędzie się jeszcze apel pamięci.
73. rocznica Powstania Warszawskiego [ZDJĘCIA] Obchody w Parku Wolności, prezydent przyznał ordery
1/12
przejdź do galerii

©Adam Guz

Kiedy 1 sierpnia o godzinie 17 w całym kraju zawyją syreny, wielu Polaków zatrzyma się na ulicach, by oddać hołd warszawskim powstańcom. Dla bohaterów roku 1944 najważniejsza jest pamięć i przejęcie przez młode pokolenie odpowiedzialności za losy kraju. Mówili o tym zebrani podczas poniedziałkowych uroczystości w stołecznym Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. - Pamiętajcie, żyjecie w wolnej, niepodległej, ukochanej naszej ojczyźnie.
Nie wiecie, co to jest przelewać krew za wolność. Całe szczęście - zwracał się do młodych generał Zbigniew Ścibor-Rylski, który z wdzięcznością mówił o prezydencie Lechu Kaczyńskim, który zabiegał o powstanie muzeum. Generał przekonywał, że ze względu na swój wiek, bierze udział w uroczystościach już po raz ostatni. - Sto lat to wielkie przeżycie. To wielka, największa jaką człowiek może otrzymać od Boga, radość - podkreślał.

73. ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO. SZCZEGÓŁOWY PROGRAM OBCHODÓW


Źródło:O ogromnej wadze powstania i jego późniejszym wydźwięku mówił prezydent. - Rocznica jest ważna także dla mnie jako prezydenta, ale przede wszystkim jako obywatela, harcerza, jako tego, który na historii i micie Powstania Warszawskiego, na bohaterstwie powstańców warszawskich wychował się. Mogę powiedzieć, że moja postawa gotowości służby ojczyźnie została właśnie poprzez tamte wydarzenia i postawę młodych Polaków w dużym stopniu ukształtowana - mówił do zgromadzonych Andrzej Duda.

Źródło:Podczas uroczystości w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego prezydent Andrzej Duda nadał ordery i odznaczenia państwowe uczestnikom walk powstańczych oraz osobom zaangażowanym w kultywowanie pamięci o powstaniu.

Źródło:W trakcie spotkania prezydenta z powstańcami nie obyło się bez nawiązania do bieżących wydarzeń politycznych. Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej prof. Leszek Żukowski mówił o dzieleniu Polaków na lepszy i gorszy sort, a także o jego strachu przed utratą wolności przez Polskę. - Czy jest pan pewien panie prezydencie, że chociażby jeden kraj z Międzymorza przystąpiłby do walki po naszej stronie, wiedząc, że padnie, bo to wynika z wielkości armii? Bo ja nie - mówił prof. Żukowski, cytowany przez gazeta.pl.

Z kolei Hanna Gronkiewicz-Waltz w swoim przemówieniu nawiązała do ostatnich antyrządowych protestów. – W Polsce tak się składa, że każde pokolenie, także dzisiejsza młodzież, musi przejść swoją próbę. Jest nią obrona wartości, jakimi są: wolność, demokracja i prawa człowieka – mówiła prezydent Warszawy.

Źródło:W poniedziałek wieczorem odbędzie się jeszcze uroczysty apel poległych przy Pomniku Powstania Warszawskiego. Jak dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Obrony Narodowej wśród odczytywanych znajdą się nazwiska pięciu ofiar katastrofy smoleńskiej: prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego, ppłk Czesława Cywińskiego, prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK, gen. brygady Stanisława Komornickiego, żołnierza AK i ppłk Zbigniewa Dębskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego. - Wiele osób traktuje wymienianie w apelu nazwisk ofiar katastrofy z 2010 roku jako nadużycie - zauważył w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press socjolog dr hab. Jarosław Flis.

Źródło:Główne uroczystości rocznicowe odbędą się we wtorek w Warszawie, ale o powstańcach pamiętają również mieszkańcy innych miast. - To było bardzo ważne wydarzenie, wielki zryw, który stał się symbolem oporu w Polsce, a w czasie komunizmu jego znaczenie było negowane. Jest to ważna rocznica nie tylko dla mieszkańców stolicy - tłumaczy dr Flis. Jak przyznaje, jest to wydarzenie zdecydowanie „bliższe” Polakom, niż np. zwycięskie bitwy pod Grunwaldem czy warszawska. - Powstanie mocno przebiło się do współczesnej kultury, szczególnie znak „Polski walczącej” - dodaje.

63 DNI WALCZĄCEJ STOLICY. POWSTANIE DZIEŃ PO DNIU
ZDJĘCIA ARCHIWALNE | KALENDARIUMWtorkowe uroczystości będą zdominowane przez okolicznościowe przemówienia, msze święte w intencji poległych, a także warty honorowe i składanie wieńców przed pomnikami upamiętniającymi wydarzenia z 1944 roku. Punktualnie o godz. 17 na ulicach polskich miast zatrzymają się mieszkańcy, a wraz z nimi cały ruch uliczny. Na godz. 20 zaplanowano w stolicy na pl. Piłsudskiego koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”.

Powstanie warszawskie było zrywem zbrojnym przeciwko okupantowi. Zostało zorganizowane w ramach akcji „Burza” przez Armię Krajową. W trakcie 63 dni walk zginęło ok. 16 tys. powstańców, tysiące zostało rannych. Śmierć poniosło również od 150 do 200 tys. cywilów. Po kapitulacji i wygnaniu przez hitlerowców tych, którzy przeżyli, okupant rozpoczął równanie Warszawy z ziemią. Palono i wysadzano w powietrze bezcenne zabytki, obiekty kulturalne i sakralne.

W każdą rocznicę wraca dyskusja nad sensem powstania. Nie inaczej jest w tym roku. „Dysponując błędnym rozpoznaniem i 1700 szt. broni, rzucił naszą młodzież na Wehrmacht; poniósł jedną z największych klęsk w naszej historii” - napisał wczoraj na Twitterze o komendancie głównym AK były marszałek Sejmu i minister Radosław Sikorski.

Komentarze (12)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
c

miś (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

kiedyś jak się oglądało kolumbów albo dom to sama muzyka mroziła krew w żyłach,a dziś to zrobimy taki fajny piknik niech dzieciaczki pograją sobie w taką grę uliczną pośpiewają piosenki mogą też...rozwiń całość

kiedyś jak się oglądało kolumbów albo dom to sama muzyka mroziła krew w żyłach,a dziś to zrobimy taki fajny piknik niech dzieciaczki pograją sobie w taką grę uliczną pośpiewają piosenki mogą też nauczyć się gotować zupę plujkę a na koniec powiedzą,że czują to samo co powstańcy jeszcze zeżrą jakąś kiełbaskę może watę cukrową i pójdą po 19 do domciu spać przykrywszy się różową kołderką a i jeszcze jak prawdziwy powstaniec umyją ząbki w oczekiwaniu na kolejną rocznicę.Ciekawe ilu z tych bohaterów męczenników dzisiaj spytałoby się komu to było potrzebne.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
w szalonym kraju fetuje się szalone powstania

Historiadogórynogami (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

zginęło 18 tys. powstańców 180 tys. cywilów i powstało 90% gruzów.
Kiedy w Polsce tak hucznie obchodzić się będzie wygrane powstania jak np. wielkopolskie?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kurdupel ma kwity , że to Dziadek Tłuska

lolo23 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

strzelał z bazuki do Powstańców. Jóź niebawem kwity ujrzą światło dzienne.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Haniu Geszeft-Wał

POlityczna Szmato (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

oddaj kamienice

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Szkoda że Jadwiga największa sanitariuszka w powstaniu warsiawskim nie dożyła .

ratata (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Dziś na żoliborzu był by jeden łorder więcej.Ponoć matka kurdupla ,tak jak Rambo wyprowadziła bez strat cały batalion z niemieckiego okrążenia.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
a Dziedek Z Wermahtu

tatadrATA (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

uratował tysiące Żydów przed Polakami

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ma się czym chwalić. Debili Warszawskich rząd z Angli podpuścił żeby zrobić Powstanie .

Alojz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

300 tysięcy nie kumatych Warszawiaków ,poszło na czołgi armaty i karabiny maszynowe oraz samoloty z patykami w dłoni.Nikt po wojnie nie został za to osądzony i skazany. Teraz jasnowidz Jackowski...rozwiń całość

300 tysięcy nie kumatych Warszawiaków ,poszło na czołgi armaty i karabiny maszynowe oraz samoloty z patykami w dłoni.Nikt po wojnie nie został za to osądzony i skazany. Teraz jasnowidz Jackowski dał proroctwo w FAKT24.Powiedział tam że kurdupel do końca roku wyciągnie kopyta.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ciekawe

Weteran (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

Ile dzisiejszej mlodziezy poszlo by walczyc o Polske, gdyby byla taka potrzeba? Przed wojna, tez nie wszystkim powodzilo sie dobrze a jednak walczyli wspolnie, nie mowili, ze "Polska to dziki kraj"!


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
jakby mieli

:)) (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6

darmowe wi-fi i nowego sartfona to może by troche postrzelali ,a potem biegiem do ładowarki .....

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ciekawe?

straszydlo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

To spojrz przez okno i zobacz ilu ludzi demonstruje przeciwko rzadowi kartofla, nie widzisz? bo niechcesz widziec. Ludzie chca wolnosci, ktora zabiera im PIS a ty pier...lisz o wojnie z przed 100 lat.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
wszyscy demonstrujemy

KulturalnyOficerStanuWojennego (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

UBecy, frasyniukowcy, ZOMOwcy, Schetyniarze, eSBecy, alimenciarze, łapownicy, sutenerzy,

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Przed II wojną nie było Michnika, POlszmatu, TVN i PO. Owszem, byli żudokomuniści w KPP

i czerwoni terroryści nasyłani przez Stalina, (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

Ale nie mieli takich wpływów jak dzisiaj.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo