Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Z 3,20 na 1300 zł. Tak podrożały leki ratujące życie

Z 3,20 na 1300 zł. Tak podrożały leki ratujące życie

1/3

(© Pawel Relikowski / Polska Press)

25-letnia Malwina Leszczyk spod Wrocławia na nową nerkę czekała 3 lata. Gdy w kwietniu jechała na operację do szpitala przy ul. Borowskiej, jej lek przyszły lek - CellCept - kosztował 3,20 zł za opakowanie. Gdy wychodziła ze szpitala, to samo opakowanie kosztowało już 67,79 zł.
Jedna decyzja ministerstwa zdrowia uderzyła po kieszeni 15 tys. pacjentów po przeszczepie. Pod koniec kwietnia ministerstwo przedstawiło nową listę leków refundowanych. Ceny leków immunosupresyjnych w ciągu jednego dnia wzrosły nawet o kilkaset procent. Pacjenci zażywający Ceglar, CellCept, Myfortic czy Valcyte zamiast płacić od 3,20 zł do 91 zł za opakowanie, teraz płacą od 67 zł nawet ... do 1300 zł.
25-letnia Malwina Leszczyk spod Wrocławia na nową nerkę czekała 3 lata. Gdy w kwietniu jechała na operację do szpitala przy ul. Borowskiej, jej lek kosztował 3,20 zł za opakowanie. Gdy wychodziła ze szpitala, to samo opakowanie kosztowało już 67,79 zł. - Nie poradziłabym sobie, gdyby nie pomoc moich rodziców. Podwyżki są olbrzymie. Nie wiem, co zrobią ludzie starsi czy samotne matki wychowujące dziecko po przeszczepie - zastanawia się 25-latka.

Cała renta pójdzie na leki?

Wątpliwości, że będzie ciężko nie ma też Eugeniusz Rydel, wiceprezes Stowarzyszenia Życie po Przeszczepie. - Większość z nas to renciści i nie będzie nas po prostu stać na te leki. Praktycznie wszystko pójdzie na leczenie - przyznaje pan Eugeniusz, który jest 11 lat po przeszczepie wątroby i zażywa CellCept. - Liczba przeszczepów w Polsce i tak jest bardzo niska, jesteśmy w ogonie Europy. Decyzja ministra z pewnością nie wpłynie pozytywnie na tą sytuację - uważa.

Ministerstwo zdrowia zaś tłumaczy, że zmiany w refundacji leków nie powodują zagrożenia dla pacjentów, a mechanizm obejmowania refundacją kolejnych odpowiedników sprzyja stałemu obniżaniu cen leków. - Dzięki temu NFZ ponosi coraz mniejsze koszty za refundację tak samo skutecznych preparatów i zyskuje możliwość finansowania terapii także w innych schorzeniach. Nowe leki, które weszły na listę jako pierwsze odpowiedniki, są tak samo skuteczne i bezpieczne - odpowiada nam Milena Kruszewska, rzecznik ministerstwa zdrowia.

_________________________________________________________________________________


_________________________________________________________________________________


Zamienniki nie dla każdego

Tomasz Samborski uczestnik piątkowego protestu pacjentów po przeszczepie pod Sejmem, nową nerkę otrzymał 15 lat temu. Zażywa Myfortic, który podrożał z 92 zł do 302 zł za opakowanie. - Lekarze stanowczo odradzili mi przyjmowanie zamienników i powiedzieli, że się pod tym nie podpiszą - oznajmia pan Tomasz i dodaje: - By zmienić lek, trzeba na 4-6 tygodni, położyć się do szpitala, aby sprawdzić, jak ten lek działa. Próby nie zawsze wypadaj pozytywnie, zwłaszcza u osób, które ponad 7 lat temu miały przeszczep.

Lekarze są zdania, że pacjenci nie powinni zamieniać leków w trakcie leczenia. - Znamy skutki uboczne leków immunosupresyjnych, tj. np. CellCept i wiemy już, jak sobie z rym radzić. Niestety nie mamy tej wiedzy w stosunku do leków generycznych. Substancja wypełniająca czy otoczka takiego leku może zawierać substancje, które wywołują niepożądane skutki. Nie wiemy jakie, bo po prostu nie znamy tych leków, gdyż nie było ich do tej pory na rynku. Nie wiemy więc, jak pacjenci będą reagować na takie leki - oświadcza docent Oktawia Mazanowska z Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej we wrocławskim szpitalu przy Borowskiej i podkreśla, że generyki, które są proponowane w zastępstwie leków oryginalnych, nie są jeszcze powszechnie dostępne w aptekach. - W tym momencie pacjent staje również przed dylematem zaporowej ceny. Ludzie po przeszczepach nie kupują bowiem jednego pudełka leku, a kilka, by im starczyło na miesiąc lub dwa, a nawet trzy miesiące - zauważa doc. Mazanowska.

Tak podrożały leki immunosupresyjne dla pacjentów po przeszczepach:

Ceglar (60 tab.) - stara cena: 3,20 zł, nowa cena: 1057,82 zł,
Valcyte (60 tab.) - stara cena: 3,20 zł, nowa cena: 1327,15 zł,
Myfortic 360 mg (120 tab.) - stara cena: 91,83 zł, nowa cena: 302,11 zł,
Myfortic 180 mg (120 tab.) - stara cena: 53,76 zł, nowa cena: 158,89 zł,
CellCept 500 mg (50 tab.) - stara cena: 3,20 zł, nowa cena: 67,79 zł.

CZYTAJ TAKŻE: WŁAŚCICIELE APTEK NA PASKU WŁAŚCICIELI LOKALI


- Właściciele aptek będą na pasku właścicieli lokali i hurtowni - mówi Jakub Kulesza z Kukiz'15, komentując nowelizację ustawy farmaceutycznej.

Z tą opinią nie zgadza się Waldemar Buda z PiS. - Właściciel będzie chuchał i dmuchał, będzie mu obniżał czynsz, dlatego że będzie wiedział, że w tym miejscu przystosowanym do prowadzenia apteki nie może powstać inna nowa - powiedział.
Właściciele aptek, którzy nie są magistrami farmacji, alarmują, że choć teraz mogą je dalej prowadzić, to gdy zmienią lokal, taką możliwość stracą.
93

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Niezły tekst sponsorowany przez producentów Valcyte, Ceglar i innych.

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Insight (gość)  •

Niezły tekst sponsorowany przez producentów Valcyte, Ceglar i innych.

odpowiedzi (0)

skomentuj

nigdy za wiele - dzięki solidarni robotnicy, studenci i inteligencjo pracująca za obalenie socjalizm

+7 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

dzięki ci części narodu, co na ślepo zawierzył solidarnym przebierańcom, bolkom i poparł zmiany (gość)  •

TERAZ MAMY WSPANIAŁĄ WOLNĄ POLSKĘ. SPRAWIEDLIWĄ, SOLIDARNĄ, KONSTYTUCYJNĄ, DEMOKRATYCZNĄ POD WODZĄ JEDYNYCH WŁAŚCIWYCH GDZIE WSZYSCY SĄ BOGACI I SZCZĘŚLIWI.

odpowiedzi (0)

skomentuj

W TRYBIE PILNYM - POWTÓRZYĆ 1974 / 1975 r.

+9 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ewelina (gość)  •

NIC SPOŁECZEŃSTWU NIE POZOSTAJE - ZAKRAWA NA KPINĘ ,KORPORACJE NAS WYKOŃCZĄ ,JESTEŚMY JUŻ NA DNIE .

skomentuj

Jakie korporacje?

+6 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kimi (gość)  •

To decyzja świętobliwego ministra zdrowia. Taka podstępna walka z przeszczepami bo "bóg" nic nie mówi o przeszczepach, więc to grzech.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jakub from bewooden

+5 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jakub (gość)  •

Check our muszki:) www.bewooden.pl

odpowiedzi (0)

skomentuj

Taaa, straszcie ludzi, bo korporacje farmaceutyczne muszą zarobić

+10 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ciemny_naród (gość)  •

Skończyła się ochrona patentowa i teraz każda firma może wyprodukować lek o takim samym składzie.
Więc po co nabijać kabzy korporacjom?
Teraz refundowany jest Valhit - 3,20 zł - dokładnie to samo co Valcyte.

Ale do ciemnego ludu, nawet rzeczowe argumenty nie trafią....

Inna kwestia, to potrzeba kontroli lekarzy, pod kątem łapówkarstwa ze strony koncernów farmaceutycznych. Wycieczki zagraniczne lub ordynarna kasa w łapę w zamian za wypisywanie recept na drogie leki i straszenie pacjentów - tak być nie może! Trzeba to porządnie sprawdzić.

odpowiedzi (0)

skomentuj

I znowu to samo. Generyk to ta sama substancja biologicznie czynna

+11 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

qqq (gość)  •

co w zastępowanym leku.

"Lekarze stanowczo odradzili mi przyjmowanie zamienników i powiedzieli, że się pod tym nie podpiszą"

Ciekawe czy ci "lekarze" jeżdżą co roku na wakacje sponsorowane przez dystrybutorów "markowych" leków.

"nie znamy tych leków, gdyż nie było ich do tej pory na rynku."

A Polska to za przeproszeniem czarna dziura? Nie ma internetu, żeby ściągnąć opracowania naukowe i wyniki badań? Nie można skontaktować się z kolegami po fachu za granicą, gdzie te leki są powszechnie stosowane?

ŻENADA

skomentuj

Znafffca

+6 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Pacjentka z PChN (gość)  •

Substancja czynna może i taka sama, ale skład inny. Ale co tu gadać z laikiem. Jak się w tym nie siedzi na co dzień, to się nie wie (za to można się powymądrzać).

odpowiedzi (0)

skomentuj

kjkkll

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

iiopo (gość)  •

Medycyna jest na etapie raczkowania, ale środowisko wyolbrzymia efekty leczenia by ranga była wysoka a za tym szły duże pieniądze. Leki farmakologiczne w chorobach przewlekłych , rzadkich są w ogóle nie skuteczne, w badaniach na równi z placebo. Jeszcze nikogo nie wyleczyły, Organizm ma zdolności regenerujące ale w chorobach gdzie zaburzony jest układ genetyczny nie poradzi sobie wręcz zabija sam siebie. Ja tez powoli umieram na śród miąszowe włknienie i niby jakiś lek jest refundowany to jednak bym go dostał graniczy z cudem. Więc nie leczę się wcale.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wymień więc różnice pomiędzy Valcyte a Valhit.

+3 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

takie_proste (gość)  •

O, znafffczyni.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Granda w biały dzień!!!

+15 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

 •

Polityka PiS-u jest nie do przyjęcia. Łożą na dzieciorobów (i objęte tym są także tak przeludnione miasta, jak Kraków) a jednocześnie drastycznie drożeją leki ratujące życie. Nie tędy droga. leki ratujące życie powinny być za symboliczny ryczałt a od rodzin wielodzietnych powinno się ściągać podatki.

skomentuj

A co, na ciebie mają łożyć

+3 / -15

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

krak (gość)  •

i na twojego pieska onanisto ?

odpowiedzi (0)

skomentuj

tanie leki?

+27 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

max (gość)  •

500 plus,taca rydzyka,sowite wynagrodzenia,premie,nagrody wybrancow narodu-to kosztuje.w nastepnych wyborach,aby zebrac elektorat,napisza ;leki,szpitale,wszystko bedzie za darmo.tak wyglada dobra zmiana.

skomentuj

aaaaa co

+7 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

na tace (gość)  •

michnika i premie dla np. lola pendola, alimenciarza, ubeckie resortowe emeryturki, nierozliczone afery mialy isc ? Traktuj demokrato kodziarski wszystkich na rowni.

odpowiedzi (0)

skomentuj

tanie leki?

+11 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

max (gość)  •

500 plus,taca rydzyka,sowite wynagrodzenia,premie,nagrody wybrancow narodu-to kosztuje.w nastepnych wyborach,aby zebrac elektorat,napisza ;leki,szpitale,wszystko bedzie za darmo.tak wyglada dobra zmiana.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Prosta kalkulacja

+20 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Gość (gość)  •

Wiem, że to co napiszę może się niektórym wydawać idiotyzmem, ale w każdej, chociaż najbardziej wybujałej fantazji kryje się ziarnko prawdy.

W Polce jest co raz więcej starszych osób. Młodzi nadal wyjeżdżają za granicę. 500+ pomimo wielkiego szumu, jakikolwiek efekt może przynieść dopiero za min 10 lat.
Środki z ZUSu, przeznaczone na emerytury i renty, kurczą się co raz bardziej.
Jak temu zapobiec. Ano eutanazją.
Wybić starszych oraz schorowanych. Starych i schorowanych również.
Tylko jak??
Leki ratują życie... przedłużają je.
Im dłużej żyjesz tym dłużej pobierasz emeryturę bądź rentę.
Leki muszą być. Koniec i kropka. Nie można zamknąć aptek, albo też wycofać leków.
Można za to wywindować ich cenę.
Bez leków... bo ciebie po prostu nie stać na nie... nie ma przedłużania życia.
Z krótszym życiem.... krócej wypłaca się emerytury bądź renty.

skomentuj

To bandyctwo

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

lolik (gość)  •

To bandyctwo eutanazji czuło się od początku we wszystkich decyzjach tych jebałpieskatolików !!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

A jak podwyzszyli

+1 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wiek emerytalny (gość)  •

to wsadziliscie mordy w kubel, a to byl pierwszy krok do eutanazji.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 4 5 6 »