Ważne dla 2,5 miliona Polaków! Prezydent podpisał! Grunt pod...

Ważne dla 2,5 miliona Polaków! Prezydent podpisał! Grunt pod blokiem przejmiesz na własność bez notariusza [aktualizacja 13 sierpnia]

Zbigniew Biskupski AIP

Strefa Biznesu

Aktualizacja:

Strefa Biznesu

Ważne dla 2,5 miliona Polaków! Prezydent podpisał! Grunt pod blokiem przejmiesz na własność bez notariusza [aktualizacja 13 sierpnia]

©Joanna Urbaniec / Polska Press

W poniedziałek 13 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Zmiana użytkowania wieczystego we własność staje się już faktem; pozostała ostatnia formalność czyli druk w Dzienniku Ustaw.
Ważne dla 2,5 miliona Polaków! Prezydent podpisał! Grunt pod blokiem przejmiesz na własność bez notariusza [aktualizacja 13 sierpnia]

©Joanna Urbaniec / Polska Press

Sonda

Gdzie robisz najchętniej zakupy?

Zmiana użytkowania wieczystego we własność właśnie uchwalona przez #Sejm! Jesteśmy już jedną nogą w rzeczywistości bez gigantycznych i niespodziewanych podwyżek opłat za użytkowanie - napisał w samo południe w piątek 20 lipca na Twitterze Jerzy Kwieciński, minister Inwestycji i Rozwoju. Nikt z posłów nie był przeciw! 425 głosowało za, 2 wstrzymało się! To wielki dzień zwłaszcza dla mieszkańców bloków i innych budynków wielorodzinnych!1 stycznia 2019 r. użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi zostanie przekształcone z mocy prawa w prawo własności na rzecz dotychczasowych użytkowników wieczystych.

Proponowana ustawa odpowiada na potrzeby blisko 2,5 mln Polaków, którzy są właścicielami domów, mieszkań, a jednocześnie użytkownikami wieczystymi gruntów będących własnością samorządów lub Skarbu Państwa. Wraz z rodzinami to liczba ok. 9 mln osób. Według proponowanych przepisów zamiast obecnych rocznych opłat za użytkowanie wieczyste przyszli właściciele gruntów będą płacić roczne opłaty przekształceniowe - przez 20 lat od dnia przekształcenia. Opłaty te mają być przewidywalne, w odróżnieniu od często gwałtownie rosnących opłat za użytkowanie wieczyste.

Sprawa przekształcenia gruntów z użytkowania wieczystego na pełną własność nabrała niespodziewanego tempa. We wtorek 26 czerwca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów. Projekt przygotowany przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wzmacnia prawa osób zamieszkującym na gruntach publicznych oddanych w użytkowanie wieczyste. Projekt skierowany został do prac w Sejmie, a już w czwartek 5 lipca odbyło się pierwsze czytanie ustawy.

Sejm rozpoczął parlamentarne prace nad projektem ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów. To koniec użytkowania wieczystego w budownictwie mieszkaniowym od 1 stycznia 2019 r.


Tego dnia z mocy prawa użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi zostanie przekształcone z mocy prawa w prawo własności na rzecz dotychczasowych użytkowników wieczystych. Projektowane rozwiązania obejmą ponad 2,5 mln obywateli (użytkowników wieczystych zamieszkujących w budynkach mieszkalnych położonych na gruntach publicznych, będących własnością Skarbu Państwa i samorządu terytorialnego). Według nowych przepisów zamiast obecnych rocznych opłat za użytkowanie wieczyste przyszli właściciele gruntów będą płacić roczne opłaty przekształceniowe - przez 20 lat od dnia przekształcenia. Uzasadnienie projektu przedstawił wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Projekt został skierowany do dalszych prac w Komisji Infrastruktury oraz do Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.Najważniejszą korzyścią dla właścicieli lokali będzie przewidywalność wysokości opłat przekształceniowych, które zastąpią zmienne (często gwałtownie zwiększające się) opłaty z tytułu użytkowania wieczystego. Efektem przyjętej dziś (wtorek 26 czerwca) przez rząd ustawy jest wyeliminowanie dotychczasowych problemów z aktualizacją opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe.

Fiskus może uznać, że zarobkujesz zagranicą dla optymalizacji podatkowej i obłoży cię nowym podatkiem! Kliknij w ten tekst, a poznasz szczegóły!

Praca w upał. Znasz swoje prawa pracownika? Jesteś pracodawcą - wiesz co powinieneś zapewnić pracownikowi? Kliknij po prostu w ten tekst, a dowiesz się więcej!

"Dzięki tej propozycji, odpowiadamy na potrzeby naszego społeczeństwa. Na potrzeby tysięcy Polaków, którzy mieli problemy z przekształceniem swojego prawa wieczystego do nieruchomości - do działek leżących pod budynkami jednorodzinnymi, pod budynkami wielolokalowymi - w prawo własności" - mówił minister Jerzy Kwieciński.

To rozwiązanie problemów z przekształcaniem udziałów w prawie użytkowania wieczystego, związanych z odrębną własnością lokali w udziały w prawie własności gruntu, w przypadku zabudowy nieruchomości budynkami wielolokalowymi na cele mieszkaniowe.

Wybierasz się nad Bałtyk? Musisz spodziewać się, że plaża zostanie nieoczekiwanie zamknięta. Kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły!

Oczekiwanym efektem ustawy jest wzmocnienie poczucia stabilizacji prawnej osób zamieszkujących na gruntach publicznych poprzez przekazanie tym osobom najsilniejszego prawa do gruntu, na którym mieszkają i gospodarują. Nastąpi stopniowa likwidacja użytkowania wieczystego na gruntach zabudowanych na cele mieszkaniowe.

"Dzięki ustawie od 1 stycznia 2019 roku wszyscy, którzy w Polsce posiadają mieszkanie albo dom, będą ich pełnymi właścicielami. To ok. 2,5 mln domów i mieszkań. Jesteśmy na to przygotowani, zabezpieczyliśmy również środki na potrzeby ksiąg wieczystych i sądownictwa, tak by ta operacja przebiegała sprawnie" – dodał wiceminister Artur Soboń.
fUstawa znacząco wpłynie na stabilizację sytuacji osób zamieszkujących w budynkach wielolokalowych, gdyż obecnie osoby te napotykają na poważne trudności przy realizacji roszczenia o przekształcenie praw do gruntów, przyznanego obowiązującą ustawą z 29 lipca 2005 r. spowodowane składaniem sprzeciwów wobec przekształcenia przez niektórych mieszkańców danego budynku wielolokalowego. Ustawowe przekształcenie prawa do gruntu wyeliminuje dodatkowe koszty związane z postępowaniem sądowym.

Rozwiązane zostaną problemy powstające przy aktualizacji opłat rocznych za użytkowanie wieczyste na gruntach zabudowanych na cele mieszkaniowe, gdyż ustawa zlikwiduje użytkowanie wieczyste na tych nieruchomościach. W konsekwencji nastąpi zmniejszenie liczby spraw rozpatrywanych przez Samorządowe Kolegia Odwoławcze, do których użytkownicy wieczyści mogą obecnie składać wnioski o ustalenie, że aktualizacja opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste jest nieuzasadniona lub jest uzasadniona, ale w innej wysokości.

Rozwiązania mają charakter kompleksowy - objęcie wszystkich użytkowników wieczystych gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi wraz z towarzyszącym i obiektami umożliwiającymi prawidłowe korzystanie z nieruchomości na cele mieszkaniowe.

Ustawa zakłada odpłatność na poziomie zapewniającym właścicielom gruntów dochody porównywalne do wynikających z dotychczasowego systemu opłat za przekształcenie praw użytkowania wieczystego, a także zapewnienie waloryzacji opłat po przekształceniu.

Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Będziesz wtedy na bieżąco z aktualnymi i ważnymi informacjami z zakresu prawa, biznesu i finansów. Naprawdę warto!

W przyszłości trudniejsze będzie powstawanie współużytkowania wieczystego na cele mieszkaniowe poprzez tzw. „opóźnione” przekształcenie z dniem oddania budynku do użytkowania oraz znaczące ograniczenie przypadków ustanawiania nowych praw użytkowania wieczystego na cele mieszkaniowe.Nie jesteś wśród 175 tys. szczesliwców, którzy skorzystają z małego ZUS? od stycznia zapłacisz krocie. Już wiadomo jak drastycznie wzrosną składki ZUS dla przedsiębiorców w nowym roku. Kliknij w ten tekst, a poznasz wszystkie szczegóły!

1 »

Komentarze (27)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
pisokomuchom potrzebna kasa na finansowanie patologii+ ...

Patriota (gość)

Zgłoś naruszenie treści

... i stad ta mozliwosc. Chca szybko sciagnac duza ilosc kasy a to, ze za chwile bedzie jeszcze wiekszy deficyt z powodu rozdawnictwa to ich nie obchodzi. Ale odpowiedza za to!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ziemia na której leży kraj jest wspólnym dobrem

i nikt nie ma prawa do kupczenia nią i spekulacji (gość)

Zgłoś naruszenie treści

ani rolnik, ani miastowy a tym bardziej korpobandzior czy gangster. tymczasem rolnicy zawłaszczyli połowę Polski, górale góry a resztę bandziory i poprzypinali tablice o prywatnej własności. zwykły...rozwiń całość

ani rolnik, ani miastowy a tym bardziej korpobandzior czy gangster. tymczasem rolnicy zawłaszczyli połowę Polski, górale góry a resztę bandziory i poprzypinali tablice o prywatnej własności. zwykły mieszczuch będzie się chwalił kilkoma cm2 pod blokiem. W porównaniu, komuchy byli większymi patriotami i to prawie pod każdym względem. Taka telewizja za PRL - od nauki po rozrywkę. Teatr, balet, opera, operetka, film, dokument... A programy muzyczne !!! To co dziś reprezentuje sobą kraj to afery, bandytyzm i męskie organy bez cenzury. Hańba !zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ogrody działkowe

~Jrek. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Co z ogrodami działowymi ?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
,,KAPITALIZM""

DAREK (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

Podatek gruntowy to haracz dla państwa.Najlepiej mieszkac pod mostem.Nie mam nic wiec nic mi nie zabiorą z moich

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
własność to obowiązek

hary (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

pamiętaj naiwny Polaku i nie ciesz się z własności gruntu pod domem, gdyż właściciel ma po primo obowiązek a dopiero potem prawa!! Tak więc wszelkie obowiązki wobec przedmiotu własności a dopiero...rozwiń całość

pamiętaj naiwny Polaku i nie ciesz się z własności gruntu pod domem, gdyż właściciel ma po primo obowiązek a dopiero potem prawa!! Tak więc wszelkie obowiązki wobec przedmiotu własności a dopiero potem pożytki !!!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
tak tak

pan Jacunio (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

juz wczesniej zarzadzil podwyzki, w moim przypadku z 33 zl na 170, po odwolaniu.

Zdjęcie autora komentarza
I jakie to ma znaczenie praktyczne ?

Gabriel Potoczny

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

Moim zdaniem to żadna rewelacja i osiągnięcie rządzących. Dotychczas właściciele mieszkań też są właścicielami gruntu gdzie posadowiony jest wierzowiec ?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zlodzieje

. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 19

po to ludzie kupowali drozsze nieruchmosci bez uzytkowania wieczystego aby teraz finansowac cwaniaczkow ktorzy kupowali swoje nory z uzytkiowaneim wieczysteym


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ty pewnie

jeden z nich (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

i to zdrowo stukniety

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
gprawda

Ja (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

Mam mieszkanie 30mkw za grunt płacę rocznie 345zł- uż wieczyste
W tej samej dzielnicy mieszkanie 53mkw ludzie płacą za grunt 62zł- własność

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
maria

gonia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 14

kilka lat temu wykupiłam mieszkanie i mam odrębna własność, inni potem wykupili za złotówkę a teraz grunty w prezencie,i co ja mam zrobić,czy jakaś ulga w czynszu.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
maryśka

w prezencie to mozesz dostać (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

wiesz co, trzeba będzie zapłacić i to niemałą kwotę. Dostałaś coś kiedyś za darmo ?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
spłata

Ka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

Ci inni spłacali kredyt spółdzielczy przez 45lat więc nie mów, że coś dostali za 1zł.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Czas ucisku?

zaniepokojony (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

Czyżby jednak chcieli, w jakiejś perspektywie, Polakom zafundować podatek katastrOFalny od osób fizycznych? Wprawdzie prezes/ naczelnik mówił onegdaj, że to nie wchodzi w rachubę, lecz to tylko,...rozwiń całość

Czyżby jednak chcieli, w jakiejś perspektywie, Polakom zafundować podatek katastrOFalny od osób fizycznych? Wprawdzie prezes/ naczelnik mówił onegdaj, że to nie wchodzi w rachubę, lecz to tylko, choćby i wybitny ale jednak tylko polityk. Skoro można było zmienić ekipę rządową z pisowskiej na jakąś inną, często z korzeniami w "Unii Wolności", fundamencie PO to można też "zmieniać zdanie" by jeszcze bardziej dobić Polaków socjalizmem/ nadmiernymi obciążeniami podatkowymi! "Dobra podmiana" też przeminie. Coś tam może i naprawi ale co sknoci to "strach się bać". zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo