Ustawa o frankowiczach 2017: projekt prezydencki już w...

Ustawa o frankowiczach 2017: projekt prezydencki już w Sejmie

Michał Jarkiewicz

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Protest frankowiczów w Warszawie
1/9
przejdź do galerii

Protest frankowiczów w Warszawie ©Piotr Smolinski

USTAWA O FRANKOWICZACH 2017 JUŻ W SEJMIE: Prezydencki projekt zmiany ustawy dot. frankowiczów pojawił się już na stronie internetowej Sejmu. Zakłada on miedzy innymi zmianę restrykcyjnych warunków, jakie musieli spełnić kredytobiorcy, by uzyskać pomoc. Projekt prezydencki ustawy o frankowiczach proponuje wprowadzenie możliwości otrzymania jednorazowej pożyczki, na spłatę zobowiązania w przypadku sprzedaży nieruchomości.

USTAWA O FRANKOWICZACH 2017: PROJEKT PREZYDENCKI


Prezydencki projekt ustawy o frankowiczach 2017 nowelizuje regulacje obowiązujące od lutego 2016 roku. W opinii prezydenta ich funkcjonowanie budziło duże zastrzeżenia kredytobiorców. Proponowana nowelizacja zakłada dwukrotne podniesienie minimum dochodowego, umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie i możliwość odwołania się od negatywnego rozpatrzenia prośby przez bank.

MASZ KREDYT WE FRANKACH? BANK ODDA PIENIĄDZE

USTAWA O FRANKOWICZACH 2017: ZMIANY
- Ponadto zwiększona zostanie wysokość możliwego comiesięcznego wsparcia z 1,5 tys. zł na 2 tys. zł, wydłużony okres możliwego wsparcia z 18 do 36 miesięcy oraz wydłużony okres bezprocentowej spłaty otrzymanego z Funduszu wsparcia z 8 do 12 lat. Możliwe będzie także umorzenie części zobowiązań z tytułu wsparcia, szczególnie w sytuacji regularnego spłacania rat - Czytamy w komunikacie Sejmu.

Zmiany zakładają również umożliwienie wzięcia jednorazowej pożyczki na spłatę zobowiązania w przypadku sprzedaży nieruchomości. Jej wysokość będzie mogła wynieść 72 tysiące złotych, a zasady zwrotu będą takie same, jak w przypadku wsparcia przy spłacaniu rat.

Projekt wprowadza także nowy instrument prawny w postaci wsparcia dla kredytodawców z tytułu restrukturyzacji znajdujących się w ich portfelach kredytów indeksowanych i denominowanych. Jak napisano w komunikacie

- Banki, które zdecydują się restrukturyzować, czyli odwalutowywać kredyty odnoszone do walut obcych, będą mogły liczyć na zwrot różnic bilansowych między wartością kredytów przed i po restrukturyzacji.

Źródłem finansowania tego wsparcia ma być utworzony ze składek banków i działający w ramach Funduszu Wsparcia, Fundusz Restrukturyzacyjny.

Pozytywnie do projektu odniósł się Narodowy Bank Polski. W jego ocenie, projektowane przepisy pozwolą na istotne usprawnienie wsparcia finansowego dla tych osób, które na skutek obiektywnych okoliczności znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, posiadając jednocześnie zobowiązanie do spłaty rat kredytu mieszkaniowego.

Innego zdania jest za to Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu, które postrzega projekt jako „rozwiązanie poboczne", nie związane z samym problemem nielegalnych umów.

W ocenie Stowarzyszenia projekt jest złamaniem obietnicy złożonej środowisku, a proponowana przez prezydenta zmiana nie przywraca równości stron i nie likwiduje bezprawia i nieuczciwości banków.

W swoim oświadczeniu Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu apeluje do prezydenta, by podjął działania legislacyjne w celu ochrony osób najbardziej poszkodowanych przez system bankowy i wymiar sprawiedliwości.

USTAWA O FRANKOWICZACH 2017: PROJEKT PREZYDENCKITour de Pologne 2017 ETAPY, TRASA, GDZIE KIBICOWAĆTajemnicze zamknięcia aptek. Dlaczego je likwidują?Zawalił się dom w Dębieńsku


Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.
Czytaj także

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  20 gr

  sowa i przyjaciele (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  hej lemingi, nie róbcie paniki! Nie świrujcie!! Za chwilę przyjdzie belka i zrobi franka po 20 groszy!! Musi tylko dopić koniak w knajpie
  "sowa i przyjaciele". Taka to ona jest ta belka!Banki będą...rozwiń całość

  hej lemingi, nie róbcie paniki! Nie świrujcie!! Za chwilę przyjdzie belka i zrobi franka po 20 groszy!! Musi tylko dopić koniak w knajpie
  "sowa i przyjaciele". Taka to ona jest ta belka!Banki będą wam płacić raty, a nie wy im!
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Naiwniaki !!!!

  emigrant (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  Jak mieszkom i buduje w Polsce !!!!! To biore kredyt w Polskim Banku i w Zlotowkach !!!!! czy to take skompikowane????? ale polok chytry !!!!! i dwa razy traci !!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sprzedawajcie apartamenty

  teściowa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3


  FRANKI Hej frankowicze !! co było dzisiaj na obiadek?? polski kawior, czyli kaszanka?!! Fuj!! niedobre.
  Sprzedawajcie swoje apartamenty, zanim komornik tego nie zrobi!! Przenoście się do ,...rozwiń całość


  FRANKI Hej frankowicze !! co było dzisiaj na obiadek?? polski kawior, czyli kaszanka?!! Fuj!! niedobre.
  Sprzedawajcie swoje apartamenty, zanim komornik tego nie zrobi!! Przenoście się do ,
  teściowej na kozetkę !! kozetka, niestety, skrzypi, więc bzykać się będziecie tylko raz w tygodniu
  gdy teściowa jest w kościółku na nieszporach !!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama