Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci z Wrocławia robią meble z papieru. Czy podbiją rynek? [ZDJĘCIA I FILM]

Adriana Boruszewska
Adriana Boruszewska
Tak wyglądają meble zrobione przez studentów architektury na Politechnice Wrocławskiej.
Tak wyglądają meble zrobione przez studentów architektury na Politechnice Wrocławskiej. Pawel Relikowski / Polska Press
Są lekkie, ekologiczne, wytrzymałe i tanie. Meble z papieru stworzone przez studentów Politechniki Wrocławskiej mogą okazać się doskonałą alternatywą dla Ikei, a jak podkreśla doktorant Jerzy Łątka, niewykluczone, że zapełnią one niszę mebli tymczasowych dla studentów i młodych par.

Półtora tygodnia projektowania i tydzień tworzenia. Efekt? Fantazyjna ławka ze stolikiem, szafka na książki i miejsce do siedzenia w jednym czy ośmiokątny fotel-leżanka. We wtorek studenci Politechniki Wrocławskiej pokazali meble, które wykonali z kartonu i to bez użycia kleju czy gwoździ.

Zadaniem studentów było zaprojektowanie i zbudowanie mebli "work and chill", czyli takich, które można wstawić do biura lub na uczelnię, by jednocześnie przy nich pracować i odpoczywać.

- Są bardzo wytrzymałe i odporne na zniszczenie - przekonuje Monika Kalinowska, która była w drużynie tworzącej "Cardboard:ception", czyli wielofunkcyjny regał na książki będący jednocześnie miejscem, z którego możemy wyciągnąć pufy do siedzenia.

Wiadomo już, że "Cardboard:ception"stanie w holu Muzeum Współczesnego we Wrocławiu. Pozostałe projekty będą musiały poczekać na swoją szansę, jednak opiekun studentów, doktorant Jerzy Łątka, nie wyklucza, że meble z papieru to doskonała alternatywa dla Ikei. - To nie jest odległa przyszłość. Uważam, że te meble, stworzone z niedrogiego materiału, jakim jest karton, mogą naprawdę zapełnić lukę na rynku i stać się meblami tymczasowymi idealnymi dla studentów, którzy będą je użytkować tylko kilka lat - przekonuje Łątka.

Co ciekawe z pozoru liche, kartonowe, meble są niezwykle wytrzymałe. Paleta zrobiona z kartonu potrafi wytrzymać ciężar około dwóch ton. - Mam dwa metry wzrostu i ważę około 100 kg. Spokojnie jestem w stanie usiąść w fotelu, bez obaw, że coś się złamie czy zepsuje - mówi Szymon Ciupiński, który stworzył z innymi studentami "Work&Roll", czyli ośmiokątną bryłę, w której jednocześnie dwie osoby mogą leżeć lub siedzieć. - Mebel w 90 procentach zrobiony jest z kartonu. Resztę wykończyliśmy sklejką. Chcieliśmy, aby było widać materiał, czyli karton o fakturze plastrów miodu - podkreśla Ciupiński i dodaje, że wraz z użytkowaniem "Work&Roll" karton będzie się dopasowywał do pozycji osób, które w nim siedzą. - W swojej koncepcji korzystaliśmy z modeli najwygodniejszych mebli świata, czyli hiszpańskiego fotela van der Rohe czy leżanki LC4 Le Corbusiera - wymienia.

Studenci są pewni swoich projektów i podkreślają, że karton jest doskonałym materiałem dla mebli. Z dwóch powodów: jest tani i wytrzymały. - Koszt materiałów to około 500 złotych - tłumaczy Przemek Wdowiak, który brał udział w tworzeniu projektu "Landscape Bench" (specjalnej ławki i stolika) i dodaje, że by uchronić kartonowe meble przed wilgocią czy rozlanymi napojami wystarczy kupić specjalny impregnowany karton.

Każdy z mebli stworzonych przez studentów wykonany był w technice "na slot", która polega na takim nacinaniu kartonu i układaniu kartonu, że rozerwanie go lub uszkodzenie jest praktycznie niemożliwe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Studenci z Wrocławia robią meble z papieru. Czy podbiją rynek? [ZDJĘCIA I FILM] - Gazeta Wrocławska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski