Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polak we władzach globalnego potentata tytoniowego. Nasi rodacy robią na Zachodzie błyskotliwe kariery

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Jacek Olczak odpowiada za realizację strategii globalnego koncernu na całym świecie
Jacek Olczak odpowiada za realizację strategii globalnego koncernu na całym świecie
Kariera. Jacek Olczak został Prezesem ds. Operacyjnych w szwajcarskiej centrali firmy Philip Morris International (PMI). Największy na świecie koncern tytoniowy zatrudnia 81 tys. pracowników w różnych zakątkach globu, w tym wielu w Krakowie. Współpracuje z 2000 małopolskich plantatorów. Błyskotliwe kariery w globalnych strukturach PMI robi wielu Polaków. Są cenieni za umiejętności przywódcze, strategiczne myślenie i znakomite wyniki.

Za przykład takich globalnych osiągnięć można podać karierę Mirosława Zielińskiego, Prezydenta ds. Nauki i Innowacji, Andrzeja Dąbrowskiego, Prezesa Zarządu Philip Morris w Meksyku oraz Aleksandra Grzesiaka, Wiceprezydenta Marki ds. Sprzedaży Detalicznej i Internetowej czy Aleksandry Samulewicz, Wiceprezydent ds. Produktów o Potencjale Obniżonej Szkodliwości na region UE.

Sam Jacek Olczak, w koncernie od 25 lat, był pierwszym polskim szefem Philip Morris Polska, potem kierował spółkami w Niemczech i Austrii oraz Rumunii. Od 2009 r. był Prezesem na Unię Europejską, a od 2012 r. Dyrektorem Zarządzającym ds. Finansowych globalnego PMI. Teraz odpowiada za realizację globalnej strategii PMI, obejmującej m.in. nowatorskie produkty z potencjałem obniżonego ryzyka, w których tytoń jest podgrzewany (np. IQOS), ale też wyroby tradycyjne.

- Jacek jest ceniony za swoją niezwykłą inteligencję i umiejętności przywódcze. Przez całą swoją karierę zawsze osiągał ponadprzeciętne wyniki z zachowaniem wysokich standardów. Prezentuje najwyższy poziom przedsiębiorczości i kreatywności. Do nowych, złożonych wyzwań podchodzi z entuzjazmem i pasją – mówi André Calantzopoulos, Dyrektor Generalny PMI.

- Jacek jest ceniony za swoją niezwykłą inteligencję i umiejętności przywódcze. Przez całą swoją karierę zawsze osiągał ponadprzeciętne wyniki z zachowaniem wysokich standardów. Prezentuje najwyższy poziom przedsiębiorczości i kreatywności. Do nowych, złożonych wyzwań podchodzi z entuzjazmem i pasją – mówi André Calantzopoulos, Dyrektor Generalny PMI.

Świat bez dymu

PMI przechodzi największą transformację nie tylko w historii firmy, ale również całej branży. Jej celem jest zbudowanie przyszłości bez dymu tytoniowego, również w Polsce. Najbardziej zaawansowanym produktem alternatywnym PMI jest IQOS, który elektronicznie podgrzewa tytoń.

- Nasze portfolio produktów bezdymnych zawiera również e-papierosy oraz inne technologie wytwarzające aerozol z nikotyną, w których nie dochodzi do procesu spalania – mówi Adam Suchenek, rzecznik PMP.

System IQOS, dostępny również w Polsce, podgrzewa tytoń w temperaturze ok. 300 stopni Celsjusza, bez spalania go, wytwarzając aerozol, który ma średnio 90 procent mniej szkodliwych substancji – poza nikotyną – niż dym papierosowy. Ponadto, IQOS nie wytwarza dymu ani popiołu, lecz aerozol, który ma o wiele mniej intensywny zapach niż dym z papierosów. Każdego dnia ok. 10 tysięcy kolejnych palaczy na świecie rezygnuje z tradycyjnych wyrobów tytoniowych na rzecz IQOS.

Badania nad tym produktem prowadzone były również w Ośrodku Badań Klinicznych w Kajetanach oraz Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Polscy naukowcy zrealizowali nowatorskie w skali świata badanie wpływu aerozolu wytwarzanego przez IQOS na mitochondria komórek nabłonka oskrzeli. Philip Morris International przeprowadził także kilka projektów badawczych we współpracy z Politechniką Warszawską.

Potęga eksportu

Philip Morris Polska jest największą firmą tytoniową w naszym kraju, z udziałem w rynku sprzedaży papierosów wynoszącym ok. 42 proc. oraz jednym z największych pracodawców. Na terenie całej polski zatrudnia ok. 4000 osób. W skład grupy wchodzi spółka odpowiadająca za sprzedaż, marketing i dystrybucję produktów, nowoczesne centrum produkcyjne, firma odpowiedzialna za kontraktowanie i skup liści tytoniu oraz Europejskie Centrum Usług Wspólnych w Krakowie.

Fabryka w Krakowie jest największym centrum produkcyjnym PMI w Europie i jednym z najnowocześniejszych i największych na świecie. Obecnie ok. 70 proc. produkcji krakowskiej fabryki trafia na eksport i jest sprzedawana na ponad 60 rynkach świata.
Do tej pory koncern zainwestował w Polsce ponad 700 mln USD.

ZOBACZ KONIECZNIE:

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polak we władzach globalnego potentata tytoniowego. Nasi rodacy robią na Zachodzie błyskotliwe kariery - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski