Nowe stanowiska odprawy paszportowej na Lotnisku Chopina

Nowe stanowiska odprawy paszportowej na Lotnisku Chopina

Maciej Badowski AIP

Strefa Biznesu

Aktualizacja:

Strefa Biznesu

W związku z rozwojem połączeń lotniczych, w tym tras międzykontynentalnych i poza strefę Schengen, warszawskie lotnisko rozbudowało strefę kontroli paszportowej. Od 28 czerwca na poziomie odlotów do dyspozycji podróżnych jest 18 stanowisk.
Lotnisko Chopina w Warszawie to największe lotnisko w Polsce. W 2016 r. port obsłużył 12,8 mln pasażerów.

Lotnisko Chopina w Warszawie to największe lotnisko w Polsce. W 2016 r. port obsłużył 12,8 mln pasażerów. ©mat. pras.

Uruchomienie nowej strefy zbiega się z początkiem „najgorętszych” miesięcy sezonu wakacyjnego, w których liczba operacji lotniczych zdecydowanie wzrasta. Dzięki zakończeniu inwestycji, liczba kabin wzrosła z 5 do 9, a stanowisk z 10 do 18. Tym samym przepustowość strefy wzrosła prawie dwukrotnie.

Myśląc o wygodzie i komforcie wszystkich pasażerów dwa stanowiska zostały specjalnie przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych, a na wszystkich zamontowano pętle indukcyjne, ułatwiające niedosłyszącym kontakt z obsługą.

- Jest to druga z trzech stref, w której przeprowadziliśmy taką modernizację. W zeszłym roku dla pasażerów wysiadających z samolotów przez rękaw zakończyliśmy modernizację na poziomie przylotów. Teraz prowadzimy prace projektowe, których zwieńczeniem będzie modernizacja ostatniej strefy kontroli paszportowej, z której korzystają pasażerowie przywożeni z płyty autobusami – mówi Cezary Pytlos, rzecznik prasowy Lotniska Chopina w Warszawie.


Rozbudowa strefy kontroli paszportowej jest ważna w kontekście zmian dotyczących zasad przekraczania granic zewnętrznych strefy Schengen. Od 7 kwietnia 2017 r. Kodeks Graniczny Schengen nałożył na wszystkie państwa członkowskie obowiązek dokładnego sprawdzania każdej osoby, która wjeżdża na terytorium strefy lub ją opuszcza. Wcześniej osoby korzystające z prawa do swobodnego przemieszczania, czyli m.in. obywatele RP, podlegały tzw. odprawie minimalnej.

OBEJRZYJ WIDEO:
Budżet prawie bez deficytu, ale jak sobie poradzi z niższym wiekiem emerytalnym

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama