Deputat dla emerytów górniczych. Powraca pomysł jednorazowej...

Deputat dla emerytów górniczych. Powraca pomysł jednorazowej wypłaty

Kamila Rożnowska

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

18-05-2012.katowice kopalnia wieczorek kwk wieczorek gornictwo gornik fot - arkadiusz lawrywianiec/polskapresse
1/7
przejdź do galerii

18-05-2012.katowice kopalnia wieczorek kwk wieczorek gornictwo gornik fot - arkadiusz lawrywianiec/polskapresse ©Fot. Arkadiusz Lawrywianiec/Polskapresse

Znów powraca temat jednorazowej wypłaty deputatów dla emerytów górniczych w zamian za zrzeczenie się prawa do tego świadczenia. Choć tym razem uprawnieni mogliby zdecydować, czy chcą otrzymać jednorazową wypłatę, czy świadczenie mieć wypłacane co roku. Ciekawe, na ile to realne, a na ile to kolejna ściema - komentuje Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników.
Lipiec to już przeszłość, politycy na urlopach, więc sprawa deputatów węglowych dla emerytów i rencistów górniczych stoi w miejscu. Choć z końcem maja padły zapewnienia, że „do lipca” dowiemy się, co dalej z dalszym procedowaniem projektu ustawy w tej sprawie.

Mimo że wakacje w pełni, to Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, zapowiedział, że resort chce dokonać pewnych zmian w przygotowanym dokumencie. I znów powraca temat jednorazowej wypłaty w zamian za zrzeczenie się prawa do tego świadczenia. Choć tym razem uprawnieni mogliby zdecydować, czy chcą otrzymać jednorazową wypłatę, czy świadczenie mieć wypłacane co roku.

- Mamy już w tym zakresie skorygowany projekt, który będzie teraz zatwierdzany przez departament prawny w ministerstwie - powiedział Tobiszowski.

Koncepcja jednorazowej wypłaty pierwszy raz pojawiła się w listopadzie ubiegłego roku, gdy trwały konsultacje międzyresortowe rządowego projektu tej ustawy. Przypomnijmy, że zgodnie z jej założeniem deputat miałby być wypłacany z budżetu państwa. Gdy zostanie przyjęty, uporządkowany zostanie system realizacji tego świadczenia. Bo aktualnie większość uprawnionych została go pozbawiona - został im zawieszony lub wypowiedziany, gdy spółki górnicze szukały oszczędności.
18-05-2012.katowice kopalnia wieczorek kwk wieczorek gornictwo gornik fot - arkadiusz lawrywianiec/polskapresse Fot. Arkadiusz Lawrywianiec/Polskapresse


Kiedy podczas wspomnianych konsultacji rządowy projekt trafił na biurko Mateusza Morawieckiego, wicepremiera oraz ministra rozwoju i finansów, z jego strony miała pojawić się propozycja, by zamiast corocznej wypłaty ekwiwalentu za węgiel wypłacić byłym pracownikom kopalń jednorazowo wielokrotność tego świadczenia.

Pozostało jeszcze 66% treści

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł:

Masz dostęp? Zaloguj się

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama