Zrzutka seniorów na 500 plus

Zrzutka seniorów na 500 plus

Zbigniew Bartuś

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

W przypadku osób wydających miesięcznie 2 tys. zł różnica w opłatach i prowizjach bankowych może przekraczać 100 zł

W przypadku osób wydających miesięcznie 2 tys. zł różnica w opłatach i prowizjach bankowych może przekraczać 100 zł ©Polskapress

Pieniądze. W bankach ruszyła właśnie kolejna fala podwyżek opłat i prowizji. Najsilniej uderza ona w starszych Polaków, którzy niechętnie zmieniają rachunki i jeszcze rzadziej banki. Eksperci zachęcają do zmiany starych przyzwyczajeń. Może to przynieść spore oszczędności.
W przypadku osób wydających miesięcznie 2 tys. zł różnica w opłatach i prowizjach bankowych może przekraczać 100 zł

W przypadku osób wydających miesięcznie 2 tys. zł różnica w opłatach i prowizjach bankowych może przekraczać 100 zł ©Polskapress

Czytaj także: Seniorze, zbuntuj się, płać mniej

Przeciętny senior płaci dziś co miesiąc za usługi bankowe o ok. 50 złotych więcej niż półtora roku temu. Mało który ma darmowe konto osobiste - co oznacza, że jego dochody i gromadzone w ten sposób oszczędności ciągle topnieją. Niewielu starszych Polaków używa darmowych kart płatniczych, niewielu może bezpłatnie wyjmować pieniądze z bankomatów, większość płaci od 2 do nawet 10 złotych za każdą bankową operację. To głównie oni finansują dziś podatek bankowy, obowiązujący od lutego zeszłego roku.

Wprowadzając go - w rekordowej w Europie wysokości 0,44 proc. wartości aktywów - rząd PiS przekonywał, że chodzi o uszczknięcie ok. 7 mld zł rocznie z potężnych (15 mld zł) zysków banków. Pieniądze te miały zasilić programy socjalne, jak Rodzina 500+.

Dzisiaj nawet eksperci PiS, m.in. krakowianin Mariusz Kękuś, przyznają, że podatek został w znacznej mierze przerzucony na klientów banków oraz kierowców (płacą go także firmy ubezpieczeniowe, więc zdrożało OC). Wystarczy spojrzeć na zyski sektora finansowego: w zeszłym roku wyniosły one prawie 14 mld zł i były o blisko jedną czwartą wyższe niż w 2015 r.


Rząd wprowadził podatek bankowy w okresie trwającej od wielu miesięcy deflacji, czyli spadku cen. Rada Polityki Pieniężnej NBP obniżyła stopy procentowe do rekordowo niskiego poziomu, w efekcie czego banki musiały zejść z oprocentowaniem kredytów i pożyczek do 10 proc. lub mniej. By się odkuć - w tym odrobić „straty” spowodowane podatkiem bankowym - większość z nich wprowadziła lub podwyższyła opłaty za prowadzenie rachunku, wypłatę gotówki (również w bankomatach), posiadanie karty płatniczej, przelewy i inne operacje. Absurdalny poziom osiągnęły prowizje od pożyczek i kredytów: w niektórych bankach, także tych kontrolowanych przez państwo, doszły do… 25 proc. W rezultacie realny koszt zaciągnięcia takiego kredytu przekroczył 30 proc. Równocześnie oprocentowanie lokat zjechało niemal do zera - co banki tłumaczyły wspomnianą deflacją.

Kowalski na tym nieustannie traci. A banki? Tylko w styczniu tego roku zarobiły na odsetkach 3,4 mld zł, czyli o ponad 11 proc. więcej niż rok temu, a na opłatach i prowizjach prawie 1,4 mld zł, czyli o 8,5 proc. więcej. I to nie koniec. Z niedawnego raportu znanej firmy doradczej Deloitte wynika, że ten rok może być dla sektora bardzo trudny, więc tendencja, by się odkuć na klientach, na pewno wzrośnie. W marcu mieliśmy do czynienia z drugą w tym roku falą podwyżek. I wzbiera kolejna. Jak się bronić?

- Przy odrobinie wysiłku można zejść z opłatami dla banków do zera, a z oszczędności wyciskać bezpiecznie sporo więcej niż z klasycznych lokat, których oprocentowanie stało się dziś często żenująco niskie - podkreśla Jakub Janus, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Przyznaje, że z uwagi na swe przyzwyczajenia - w tym przywiązanie do jednego banku - polscy seniorzy sami wystawiają się bankom na żer. A mogą to zmienić.

Analitycy zwracają uwagę na znaczny (o prawie 8 proc.) wzrost wpływów z tytułu odsetek - do ponad 38 mld zł. Banki zgarnęły dodatkowe 3,5 mld zł w prosty sposób: obniżając niemal do zera odsetki wypłacane właścicielom lokat terminowych i utrzymując na wysokim poziomie (do 10 proc.) odsetki od kredytów. Windowały przy tym wszelkie opłaty i prowizje.

Według raportu NBP za prowadzenie rachunku płacimy średnio prawie 5 zł, ale wśród młodych mobilnych klientów jest to często 0 zł, a wśród starszych, preferujących tradycyjną bankowość - 15 zł. Podobnie jest z opłatami za kartę debetową (od 0 do 20 zł), wypłatę gotówki z bankomatu (od 0 do 50 zł) oraz przelewy (internetowy nie kosztuje nic, a wykonany w oddziale banku średnio 7 zł), polecenia zapłaty i zlecenia stałe. W przypadku osób wydających miesięcznie ok. 2 tys. zł różnica w opłatach i prowizjach bankowych może przekraczać nawet 100 zł.

Jakub Janus z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego podkreśla, że seniorzy rzadko zmieniają banki i rodzaje rachunków, czym tylko zachęcają instytucje finansowe do wprowadzania kolejnych opłat i prowizji. - Trzeba się buntować, szukać lepszych ofert - radzi. Podkreśla, że zmiana banku jest prosta i nie wiąże się z żadnymi zagrożeniami.

- Jeśli ktoś trzyma w jednym banku nie więcej niż 100 tys. euro, to cała ta kwota jest chroniona przez państwo, w ramach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - tłumaczy.

W ofercie banków wciąż można znaleźć całkowicie darmowe konta osobiste, część banków gwarantuje niezmienność warunków prowadzenia rachunku (w tym opłat) np. przez 5 lat, niektóre oferują bezpłatne karty płatnicze i wypłatę gotówki z bankomatów, na nowych lokatach można wycisnąć nawet 4 proc. rocznie.

W przypadku mniej zyskownych lokat, zwłaszcza o stałym oprocentowaniu, ekspert radzi wybrać krótkoterminowe, np. trzymiesięczne, bo inflacja ruszyła, a z nią rośnie prawdopodobieństwo podniesienia stóp procentowych NBP (a w efekcie oprocentowania lokat).

- Atrakcyjną i bezpieczną alternatywą dla depozytów są obligacje skarbu państwa lub dużych państwowych firm, a także samorządów, jak Kraków czy Warszawa. Polecam także fundusze rynku pieniężnego, w których można ulokować pieniądze na krótszy czas - dodaje Jakub Janus.

Odradza seniorom grę na giełdzie, a zwłaszcza podejrzane „okazje” w rodzaju polisolokat, struktur i różnego rodzaju piramid. - Mam nadzieję, że po Amber Gold Polacy wybili je sobie z głowy - kwituje ekspert.

Czytaj także

  Komentarze (29)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A ja

  Gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Mam w nie Polskim i od 2007 r nie oddalem ani grosza, takze wole akurat nie placic nie polskiemu bankowi niz placic "polskiemu".

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Deutsche zeitung

  K (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 13

  A może pan redaktor z niemieckiej gazety, napisze ile miesięcznie dostają młodzi wyznawcy proroka, którzy tak liczni przybyli do sąsiedniego kraju i jak to się przekłada na gospodarkę niemiec? Albo...rozwiń całość

  A może pan redaktor z niemieckiej gazety, napisze ile miesięcznie dostają młodzi wyznawcy proroka, którzy tak liczni przybyli do sąsiedniego kraju i jak to się przekłada na gospodarkę niemiec? Albo pokaże ranking, które banki pozostały polskie a które są w rękach niemieckich? Można też wspomnieć o sieciach handlowych, jakie obroty roczne mają niemieckie markety w naszym nieszczęśliwym kraju i ile płacą podatków tu, a ile w macierzystym kraju, też ciekawy temat.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie

  Gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Szalej cłeku

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gazeta

  Anita (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

  Proponuję Ci, zaprzestać czytanie niemieckich gazet. Czytaj tylko polskie.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bylo

  Gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  By milej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pan redaktor o tym wszystkim pisał i regularnie pisze

  Krakus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  Tylko Ty, płatny pachołek propagandy władzy, a przy okazji IQ50, nie umiesz czytać. Jedynie KŁAMIESZ I JUDZISZ. Na kłamstwie nie zbudujesz niczego dobrego, agencie rosji.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  IQ25

  K (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

  A to IQ50 skąd? Badania radiestetyczne? Agenent Rosji? Może czas leki zmienić ?
  Polecam kilka faktów:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Verlagsgruppe_Passau...rozwiń całość

  A to IQ50 skąd? Badania radiestetyczne? Agenent Rosji? Może czas leki zmienić ?
  Polecam kilka faktów:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Verlagsgruppe_Passau
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Polska_Press
  https://www.mbank.pl/pobierz/msp-korporacje/wyniki-finansowe/introduction_to_mbank_pol_2016_q1.pdf?noredir
  http://businessinsider.com.pl/finanse/firmy/deutsche-bank-wyniki-za-trzeci-kwartal-2016-roku/mpf43mx
  http://tylkofmcg.pl/polacy-wybrali-najlepsze-sieci-handlowe-ranking/

  A tu perełka, kalka niemieckiego Das Bild:
  http://www.f******/wydarzenia/swiat/syryjczyk-ma-23-dzieci-dostaje-w-niemczech-360-tys-euro-zasilku/n79k5l7
  Czyli policzmy, 360 000 dzielone na 12 oraz podzielone na 23 daje jaki wynik? 1304 euro, czyli przy kursie 4,24 dostajemy kwotę 5530 złoty na jedno dziecko, ile to jest więcej w porównaniu do 500+ na drugie dziecko?

  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ale

  Gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Mieszkania tez sa w euro.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wszystko nie na temat

  Ola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Jak to się ma do tego, co jest napisane w artykule? Czy fakty podawane przez RZETELNEGO POLSKIEGO DZIENNIKARZA przestają być faktami przez ich podanie w najstarszej polskiej gazecie należącej do...rozwiń całość

  Jak to się ma do tego, co jest napisane w artykule? Czy fakty podawane przez RZETELNEGO POLSKIEGO DZIENNIKARZA przestają być faktami przez ich podanie w najstarszej polskiej gazecie należącej do niemieckiego koncernu? Czy twój, zapewne niemiecki, samochód gorzej jeździ przez niemieckość, a twój niepolski telewizor podaje skrzywione informacje [przez swą niepolskość (to się może zdarzyć tylko wtedy, gdy oglśądasz TVP:))) Fakty krzyczą, a ty kwiczysz głupoty, by je zagłuszyć. Nie da się. Nie jesteśmy Koreą Północną - o czym marzy twój wódz (po niemiecku - fuhrer z umlautem). zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Na temat

  K (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Jeżdżenie niemieckim samochodem i spoglądanie na nasz nieszczęśliwy kraj przez jego niemieckie szyby, nie wpłynie na to że niemiecką racje stanu, będzie ktoś uważał za obiektywną. Ale już...rozwiń całość

  Jeżdżenie niemieckim samochodem i spoglądanie na nasz nieszczęśliwy kraj przez jego niemieckie szyby, nie wpłynie na to że niemiecką racje stanu, będzie ktoś uważał za obiektywną. Ale już słuchanie w tym samochodzie radia, taki wpływ będzie mieć, podobnie czytanie portalu z obcym kapitałem.
  To już awansowałem z ruskiego agenta na faszystę, do tego wyznawcę szefa żoliborskiej grupy rekonstrukcyjnej sanacji, bardzo konstruktywne argumenty nie powiem.
  Polecam kilka linków:
  http://niewygodne.info.pl/artykul8/03722-Liczba-niemieckich-sklepow-w-Polsce.htm
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Nowy_Kurier_Warszawski
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Goniec_Krakowski_(1939%E2%80%931945)

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  -

  mhg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Przestańcie ciągle płakać. Dzieci są potrzebne żeby ta pramida emrytalno finansowa działała. Co roku FUS ma deficyt liczony w dziesiątki miliardów (50mld w 2015). Państwo udziela kredytu i go...rozwiń całość

  Przestańcie ciągle płakać. Dzieci są potrzebne żeby ta pramida emrytalno finansowa działała. Co roku FUS ma deficyt liczony w dziesiątki miliardów (50mld w 2015). Państwo udziela kredytu i go umarza. Podatki są zbierane na wydatki państwa (nie jest to tylko 500+)zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bezrobotni+

  Gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Jakby bezrobotni pracowali+ w rolnictwie nie 14 a np 6 procent pracowalo+ jak chce minister ziobro, wiezniowie tez pracowali+ ... reszty boje sie pisac, to zadnych problemow by nie bylo...rozwiń całość

  Jakby bezrobotni pracowali+ w rolnictwie nie 14 a np 6 procent pracowalo+ jak chce minister ziobro, wiezniowie tez pracowali+ ... reszty boje sie pisac, to zadnych problemow by nie bylo finansowych,proste niby.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ale miały płacić banki, nie starzy zniszczeni pracą Polacy

  Ola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  Oto jest istota rzeczy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niemieckie gazetki gonią w piętkę

  ubawiony coraz bardziej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 9

  Trzeba być kompletnym kretynem, ażeby dać sobie wmówić, że przekręty banksterów na prowizjach to wina pisowskiego programu 500 plus.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Idź czytaj prpoagandowe szmatławce zgodne z polityką Putina

  Wrógpostprawdy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  Po każdych tzw. wiadomościach tvp w moskwie strzelają korki od szampana.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawo

  lex (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

  Banksterzy robią to, na co mu rząd w danym kraju pozwala.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Trzeba być kompletnym kretynem, by nie rozumieć słowa pisanego

  Ola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

  A co tu nie jest jasne? Dziennik pisze DOKŁADNIE TAK JAK JEST. Tylko ciemny lud tego nie rozumie. Co PiS zrobił, by emeryci nie płacili tego podatku ZA BANKSTERÓW? Nic! Trzepie kasę, co więcej -...rozwiń całość

  A co tu nie jest jasne? Dziennik pisze DOKŁADNIE TAK JAK JEST. Tylko ciemny lud tego nie rozumie. Co PiS zrobił, by emeryci nie płacili tego podatku ZA BANKSTERÓW? Nic! Trzepie kasę, co więcej - 60 proc. banków kontroluje teraz rząd. I co? One też podnoszą prowizje i opłaty!!!! Zwłaszcza one.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pytanie

  Zojka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

  A kto głównie głosował na PIS...?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Świetne pytanie:)

  Edi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10

  Suweren płaci

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Po co pracować

  wanda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 5

  Wreszcie ktoś napisał prawdę o DOBREJ Z ZMIANIE dla emerytów. Dostają ochłapy od rządu i musza jakoś żyć.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie pracuj, wendziu kto ci kaze

  od POprzedniego rzadu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 9

  cos dostali ? Zapomnialas paprykarza i lgarza ?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Poprzedni rząd niszczył emerytów

  to temu też wolno??? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  Tak, 10 zł rewaloryzacji!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panie Bartuś!

  as (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 14

  Uprawia pan prymitywną propagandę!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawda w oczy kole

  emerytka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 4

  Do "s " A co nieprawdą jest ze emeryt ponosi większe koszty na życie niż 100 zł podwyżki emerytury na rok. Na dziecko się dostaje 6000 tys na rok to się nie zauważa tak drobnych opłat .A co mi...rozwiń całość

  Do "s " A co nieprawdą jest ze emeryt ponosi większe koszty na życie niż 100 zł podwyżki emerytury na rok. Na dziecko się dostaje 6000 tys na rok to się nie zauważa tak drobnych opłat .A co mi tam porównanie 6000 tys na dziecko w roku emeryt dostanie po 10 latach 1000zł. Gdzie tu propagandazwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dowiedz sie emerytko

  jakie emeryturki pobieraja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 12

  ubeki, komuchy i beneficjenci okraglostolowi, zaprotestuj ! Najnizsze emerytury zostaly podwyzszone do 1000 zl. wiec pan Bartus nawija zgodnie z propaganda wlasciciela DP. A banki okradaja jak...rozwiń całość

  ubeki, komuchy i beneficjenci okraglostolowi, zaprotestuj ! Najnizsze emerytury zostaly podwyzszone do 1000 zl. wiec pan Bartus nawija zgodnie z propaganda wlasciciela DP. A banki okradaja jak okradaly, polskie nie sa, wiec futruja zachodnich emerytow nie polskie dzieci. A nawet gdyby, to przynajmniej mniej ich glodnych chodzi. Syty glodnemu nie wspolczuje. Poza tym na zachodzie emeryci sa zwolnieni z oplat bankowych, dlaczego w Polsce nie zwolnia ? Wiesz dlaczego nie ? Bo jestesmy ich kolonia, taki pozytek mamy z przystapienia do unii, wszystkie ich standardy musimy przyjmowac, tylko nie w placach, sluzbie zdrowia i emeryturach. Sprowadza sie do jednego ta propaganda, emeryci, nie glosujcie na prawice, tylko lewackich darmozjadow, ktorzy utracili koryto ! Nie widzisz jak walcza ? Milego dnia i nie trac nadziei. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ile kosztują odszkodowania dla solidaruchów

  za ich tzw.walkę o wolną Polskę (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  np. Rokita

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlaczego tak kłamiesz, propagandysto platny waadzy?

  Ania (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  Największe banki są KONTROLOWANE PRZEZ RZĄD PIS I PODNOSZĄ OPŁATY - PKO BP, Alior, teraz kupili Pekao SA. 60 proc. banków jest w rękach rządu. A pozostałe? Jak to jest, że to nie one płacą te...rozwiń całość

  Największe banki są KONTROLOWANE PRZEZ RZĄD PIS I PODNOSZĄ OPŁATY - PKO BP, Alior, teraz kupili Pekao SA. 60 proc. banków jest w rękach rządu. A pozostałe? Jak to jest, że to nie one płacą te podatek bankowy, tylko klient? A tak to jest, że jak pisze DP - mogą. A kto stworzył ku temu warunki? Kto rządzi?
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PROSTA

  sprawa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Skoro tak,to rżąd nie powinien popierać UE, a tymczasem stale słyszymy zapewnienia jako to p.Szydło i jkaczynksi kochają UE.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A co ma do tego UE, ruski agencie pachołku putina?

  Alleluja i do przodu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Wystarczy zmienić bank, jak radzi redaktor. Trochę wysiłku, by nie dać się banksterom.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama