Zbyt duża prędkość, policja sypie mandaty

Zbyt duża prędkość, policja sypie mandaty

Barbara Ciryt

Dziennik Polski 24

Powiat krakowski. Policjanci cyklicznie kontrolują prędkość na drogach powiatu krakowskiego. Podczas ostatniej takiej akcji sprawdzono 121 pojazdów i ukarano 91 kierujących.
Policjanci podczas akcji

Policjanci podczas akcji ©Fot. Archiwum KPP w Krakowie

Mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie prowadząc akcję „Prędkość” weryfikowali jak kierowcy przestrzegają przepisy ruchu.

- Te akcje są prowadzone cyklicznie. Chodzi o zwrócenie uwagi kierowców na bezpieczeństwo ich samych, pieszych oraz eliminowanie z ruchu piratów drogowych. Z kontrolą prędkości jest sprawdzana trzeźwość kierujących i sprawność pojazdu - zaznacza asp. Barbara Szczerba, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Krakowie.

Funkcjonariusze wskazują na statystyki i podkreślają, że kontrole są niezbędne. - Nadmierna prędkość ciągle jest główną przyczyną wypadków - dodaje asp. Szczerba.

Podczas ostatniej akcji „Prędkość” funkcjonariusze skontrolowali 121 kierowców, aż 91 z nich otrzymało mandaty. W tym dwie osoby utraciły prawo jady z powodu przekroczenia dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km na godziną w obszarze zabudowanym.

Zbyt szybka jazda jest niebezpieczna i kosztowna, bo mandaty karne wynoszą za przekroczenie prędkości: do 10 km na godzinę - do 50 zł; przekroczenie 11 - 20 km na godzinę - od 50 do 100 zł (2 punkty), 21 - 30 km na godzinę - od 100 do 200 zł (4 punkty); 31 - 40 km na godzinę - od 200 do 300 zł (6 punktów), 41 - 50 km na godzinę - od 300 do 400 zł (8 punktów); ponad 50 km - od 400 do 500 zł (10 punktów).

Ponadto przekraczając prędkość o więcej niż 50 km w obszarze zabudowanym, kierujący traci prawo jazdy na 3 miesiące. Jeśli w tym czasie dalej kieruje pojazdem, to zatrzymanie prawa jazdy jest wydłużone do 6 miesięcy. Gdy mimo drugiej sankcji wciąż prowadzi pojazd, to zostają mu cofnięte uprawnienia do kierowania.

Jeśli kierowca prowadzi pojazd nie stosując się do decyzji o cofnięciu uprawnień, to popełnia kolejne przestępstwo, za które grozi kara m.in. ograniczenia lub pozbawienia wolności do dwóch lat.

"Co Ty wiesz o Krakowie" - odcinek specjalny. Czy miejscy radni znają Kraków? cz.2

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Czytaj także

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie kontrolujcie szybkości!!!

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Kontrole szybkości to gnębienie i drenaż portfeli. Lepiej kontrolować trzeźwośc, używki, zwalczać chamstwo oraz karaż wyższymi mandatami pieszych i rowerzystów. Wiele ograniczeń szybkości jest...rozwiń całość

  Kontrole szybkości to gnębienie i drenaż portfeli. Lepiej kontrolować trzeźwośc, używki, zwalczać chamstwo oraz karaż wyższymi mandatami pieszych i rowerzystów. Wiele ograniczeń szybkości jest idiotycznych, np. 50 km/h na obszarze zabudowanym, często tak zdefiniowanym i oznakowanym, że należą do niego zupełnie niezabudowane tereny. Tam nawet policjanic powinni mieć zakaz zatrzymywania prawa jazdy za przekroczenie szybkości o ponad 50 km/h (to nie jest żaden obszar zabudowany). Poza tym, obszar zabudowany powinien być wyznaczany tylko tam, gdzie rzeczywiście jest zabudowa. Pamiętajmy, że jazda współczesnym samochodem (spalinowym, nie hybrydą czy elektrycznym) z szybkością nie większą niż 50 km/h to nie jest wcale "noga z gazu", lecz konieczność jazdy na NISKIM BIEGU, czyli - paradoksalnie -na wyższych obrotach silnika, co zwiększa zużycie paliwa i emisję spalin i powoduje głośniejszą pracę silnika (ale wolniejsza jazda to mniej hałasu od kół, chociaż więcej od silnika). Najgorsze są te głupie kontrole, gdzie łapią na obszarze wyznaczonym jako zabudowany, a fizycznie będącym niezabudowanym. Przede wszystkim zaś, pojazdy RZĄDOWE nie powinny być uprzywilejowane i to kierujących tymi limuzynami należy gnębić mandatami. Innym dać jechać szybciej a premier -za byle co do aresztu. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nareszcie

  ak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  BRAWO POLICJA

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama