Zamki w Małopolsce mogą zostać odbudowane

Zamki w Małopolsce mogą zostać odbudowane

Zdjęcie autora materiału
Julia Kalęba

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska Plus

Zamki w Małopolsce mogą zostać odbudowane

©Katarzyna Ponikowska

Małopolskie warownie wymagają rekonstrukcji - jeśli nic się nie zmieni, za 10 lat po kilku z nich nie będzie śladu. Pomysł Jarosława Kaczyńskiego może temu przeciwdziałać
Zamki w Małopolsce mogą zostać odbudowane

©Katarzyna Ponikowska

Zamki kazimierzowskie będą odbudowywane - jeśli wierzyć słowom prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Podczas zjazdu członków partii Kaczyński mówił sporo o tzw. Funduszu Odnowy Zabytków.

Widziane okiem architektaW Małopolsce warowni powstałych z inicjatywy Kazimierza Wielkiego nie brakuje. Wzniesiono tutaj wiele grodów obronnych, które miały chronić szlaki handlowe w tworzącym się państwie piastowskim. Ale choć o zabytki jest tu łatwiej niż w innych częściach kraju, nie zawsze jest się czym chwalić. Wiele twierdz kruszy się, rozsypuje i ginie w gąszczach traw.

Dr Jan Janczykowski, małopolski wojewódzki konserwator zabytków, podkreśla, że ich odbudowa jest możliwa, jeśli zachowane są dokładne materiały obrazujące to, jak dany zamek wyglądał przed wiekami.

- W wielu przypadkach dokładna rekonstrukcja nie będzie wykonalna - zaznacza. - Ale chodzi o to, by dawne warownie zabezpieczyć i powstrzymać od dalszego niszczenia, a także, by uwidocznić mury, których ślady znajdują się pod ziemią - tłumaczy. Zastanawia się też, czy dotację dostaną tylko te zamki, które zostały ufundowane przez Kazimierza Wielkiego, czy też wszystkie, jakie pochodzą z tego okresu.

Dodaje też, że w przypadku ruin małopolskich zamków nierzadko mury utrzymują się zaledwie kilka centymetrów nad ziemią - tak wygląda to np. w Ojcowie, gdzie zachowały się już tylko pozostałości murów, brama, wieża oraz studnia. - W takich przypadkach należy nadbudować mury tak, by było widać, w jakim miejscu przebiegały - podkreśla.

Pozostało jeszcze 73% treści

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł:

Masz dostęp? Zaloguj się

Czytaj także

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Piękne zamki...nasz Rabsztyn Olkusz Szlak Orlich Gniazd

  Oh (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Powinno się odbudować te piękne zamki które stoją nadal i ukazują nasza piękna historie. Zamek Rabsztyn koło Olkusza piękny odbudowany... Jeden z wielu który przetrwał ale jest ich więcej i...rozwiń całość

  Powinno się odbudować te piękne zamki które stoją nadal i ukazują nasza piękna historie. Zamek Rabsztyn koło Olkusza piękny odbudowany... Jeden z wielu który przetrwał ale jest ich więcej i czekają na pomoc. Polecam Szlak Orlich Gniazd i zamki jury krakowsko-czestochowskiej :)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Uważam

  Ppp (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Uważam, że nie powinno się ich "odbudowywać", lecz zabezpieczać jako "trwałe ruiny". Chyba, że gdzieś zachowało się 80-90% murów, wtedy owszem - jeśli jednak są tylko fragmenty, to trzeba je...rozwiń całość

  Uważam, że nie powinno się ich "odbudowywać", lecz zabezpieczać jako "trwałe ruiny". Chyba, że gdzieś zachowało się 80-90% murów, wtedy owszem - jeśli jednak są tylko fragmenty, to trzeba je zabezpieczyć i zostawić.
  Pozdrawiam.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama