Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane odkupi z rąk prywatnych „Palace”

Piotr Subik
Piotr Subik
Wiem, że to potwornie drogo, ale nie da się krwi, która była na wszystkich piętrach, przeliczyć na pieniądze -dr Lucyna Galica-Jurecka szefowa Stowarzyszenia „Palace”
Wiem, że to potwornie drogo, ale nie da się krwi, która była na wszystkich piętrach, przeliczyć na pieniądze -dr Lucyna Galica-Jurecka szefowa Stowarzyszenia „Palace”
Pamięć. Dwanaście milionów złotych radni Zakopanego zdecydowali wczoraj przeznaczyć na zakup od prywatnego właściciela willi „Palace”. To budynek, w którym podczas okupacji mieściła się osławiona „katownia Podhala”.

- Czy kwota jest zadowalająca? Oczywiście najbardziej korzystnie byłoby, abyśmy dostali ten budynek za darmo - mówił wczoraj podczas sesji rady miejskiej burmistrz Zakopanego Leszek Dorula. Podkreślał , że podczas dwudniowych rozmów z obecnym właścicielem „Palace”, biznesmenem z Kraśnika Wojciechem Gąską, cenę udało się zbić z 16 mln na 12 mln złotych.

Budynek wzniesiono przy ul. Chałubińskiego w latach 30. XX w. Zaraz po wybuchu wojny wprowadzili się do niego Niemcy. „Palace” okryło się złą sławą, zyskując miano „katowni Podhala”, bo gestapo umiejscowiło w nim ciężkie więzienie. Przewinęło się przez nie - od października 1939 r. do stycznia 1945 r. - ok. 2 tysięcy więźniów, m.in. legendarni kurierzy tatrzańscy Bronisław Czech i Helena Marusarzówna czy Franciszek Gajowniczek, za którego życie w KL Auschwitz oddał św. Maksymilian Maria Kolbe. Po wojnie w budynku mieścił się m.in. żłobek tygodniowy, później odzyskali go spadkobiercy przedwojennego właściciela i wkrótce sprzedali. Wcześniej jednak, już w 1994 r., zakopiański lekarz dr Wincenty Galica, były więzień m.in. Auschwitz i Sachsenhausen, utworzył w niej izbę pamięci poświęconą ofiarom „Palace”. Z krótkimi przerwami istnieje do dzisiaj.

- Wiem, że to potwornie drogo, ale nie da się przelanej tam krwi przeliczyć na pieniądze. Obiecuję, że będziemy walczyć, aby krew naszych dziadków była pomszczona. Nie będzie na naszym terenie „polskich” obozów zagłady, nie będzie mówione, że był tylko Goralenvolk - tak decyzję radnych komentowała dr Lucyna Galica-Jurecka, córka śp. Wincentego Galicy, przewodnicząca Stowarzyszenia Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace” - Katownia Podhala. Od dawna była przekonana, że uda się odzyskać willę z rąk prywatnych. - Choćbym miała na klęczkach, po góralsku iść na Jasną Górę albo do Warszawy, to się nam uda! - mówiła w kwietniu br. „Dziennikowi Polskiemu”.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 13

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zakopane odkupi z rąk prywatnych „Palace” - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski