Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane bliskie utraty opłaty klimatycznej

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Prawo. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał, że nie wolno brać pieniędzy od turystów za noc spędzoną w stolicy Tatr, jeśli nie mogą oddychać czystym powietrzem.

Dwa lata czekał Bogdan Achimescu na sądowe potwierdzenie, że jego sprzeciw wobec pobierania opłaty klimatycznej w Zakopanem jest słuszny.

Po jednym z urlopów obecny prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie zaskarżył uchwałę Rady Zakopanego o takiej opłacie, argumentując, że skoro w stolicy Tatr powietrze jest zanieczyszczone, to miasto nie ma prawa pobierać 2 złotych za każdą spędzoną tam noc. Bo wolno to robić tylko w tych miejscach, gdzie jest odpowiednia baza turystyczna, gdzie są walory krajobrazowe, a powietrze czyste. Wszystkie te warunki trzeba spełniać łącznie, a w Zakopanem powietrze jest dalekie od norm jakościowych.

Wczoraj Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie przyznał mu rację i stwierdził nieważność zakopiańskiej uchwały, a pobór opłat od turystów uznał za bezprawny.

- Cieszę się z tego wyroku, ale mam świadomość, że to nie koniec walki ze smogiem w Zakopanem - powiedział nam Bogdan Achimescu tuż po wczorajszej rozprawie. I chodziło mu nie tylko o aspekt prawny (wyrok WSA nie jest prawomocny, Zakopane odwoła się do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie). - Trzeba wreszcie coś zrobić ze smogiem, a samo zaprzestanie pobierania opłaty klimatycznej tego nie zmieni - tłumaczy.

Zakopane nie zamierza zrezygnować z dodatkowego dochodu, dającego miastu ponad 3 mln zł rocznie. - Dopóki nie ma ostatecznego rozstrzygnięcia, opłata będzie pobierana - nie kryje Agnieszka Bartocha, naczelnik wydziału ochrony środowiska Urzędu Miasta w Zakopanem. NSA zajmie się sprawą najwcześniej za rok, a więc podczas tego lata i najbliższego sezonu zimowego każdy nocujący w Zakopanem dopłaci do rachunku w hotelu lub pensjonacie po 2 zł za każdą dobę.

- Z prawnego punktu widzenia to dopuszczalne, moralnie każdy może to sobie ocenić sam. Ale ważniejsze jest to, że jeśli Naczelny Sąd Administracyjny utrzyma wyrok Wojewódzkiego Sądu, zakopiańska uchwała stanie się nieważna. I każdy, od kogo pobrano opłatę, będzie mógł zażądać jej zwrotu- mówi Małgorzata Smolak z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, która była uczestnikiem sądowego sporu z władzami Zakopanego.

Pewnie nie wszyscy zdecydują się na długotrwałe procesy o kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych (należności podatkowe przedawniają się po pięciu latach). Bardziej prawdopodobne, że pojawią się kolejni odważni, którzy będą kwestionować taksę klimatyczną w innych gminach. A pomiary wykonywane przez ekologów pokazują, że problem z czystym powietrzem mają nawet uzdrowiska - Rabka, Krynica czy Muszyna. Wprawdzie wczorajszy wyrok nie daje gwarancji, że w takiej samej sprawie zapadnie identyczne rozstrzygnięcie, ale to już drugie takie orzeczenie. W 2015 r. opłatę klimatyczną straciła Wisła. A potem Biały Dunajec sam z niej zrezygnował.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 12. Zróbże, idźże, weźże

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zakopane bliskie utraty opłaty klimatycznej - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski