Zakopane bliskie utraty opłaty klimatycznej

Zakopane bliskie utraty opłaty klimatycznej

Grzegorz Skowron

, (ŁB)

Dziennik Polski 24

Zakopane bliskie utraty opłaty klimatycznej
1/3

Przejdź do
galerii zdjęć

©Michał Gaciarz

Prawo. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał, że nie wolno brać pieniędzy od turystów za noc spędzoną w stolicy Tatr, jeśli nie mogą oddychać czystym powietrzem.
Dwa lata czekał Bogdan Achimescu na sądowe potwierdzenie, że jego sprzeciw wobec pobierania opłaty klimatycznej w Zakopanem jest słuszny.

Po jednym z urlopów obecny prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie zaskarżył uchwałę Rady Zakopanego o takiej opłacie, argumentując, że skoro w stolicy Tatr powietrze jest zanieczyszczone, to miasto nie ma prawa pobierać 2 złotych za każdą spędzoną tam noc.
Bo wolno to robić tylko w tych miejscach, gdzie jest odpowiednia baza turystyczna, gdzie są walory krajobrazowe, a powietrze czyste. Wszystkie te warunki trzeba spełniać łącznie, a w Zakopanem powietrze jest dalekie od norm jakościowych.

Wczoraj Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie przyznał mu rację i stwierdził nieważność zakopiańskiej uchwały, a pobór opłat od turystów uznał za bezprawny.

- Cieszę się z tego wyroku, ale mam świadomość, że to nie koniec walki ze smogiem w Zakopanem - powiedział nam Bogdan Achimescu tuż po wczorajszej rozprawie. I chodziło mu nie tylko o aspekt prawny (wyrok WSA nie jest prawomocny, Zakopane odwoła się do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie). - Trzeba wreszcie coś zrobić ze smogiem, a samo zaprzestanie pobierania opłaty klimatycznej tego nie zmieni - tłumaczy.

Zakopane nie zamierza zrezygnować z dodatkowego dochodu, dającego miastu ponad 3 mln zł rocznie. - Dopóki nie ma ostatecznego rozstrzygnięcia, opłata będzie pobierana - nie kryje Agnieszka Bartocha, naczelnik wydziału ochrony środowiska Urzędu Miasta w Zakopanem. NSA zajmie się sprawą najwcześniej za rok, a więc podczas tego lata i najbliższego sezonu zimowego każdy nocujący w Zakopanem dopłaci do rachunku w hotelu lub pensjonacie po 2 zł za każdą dobę.

- Z prawnego punktu widzenia to dopuszczalne, moralnie każdy może to sobie ocenić sam. Ale ważniejsze jest to, że jeśli Naczelny Sąd Administracyjny utrzyma wyrok Wojewódzkiego Sądu, zakopiańska uchwała stanie się nieważna. I każdy, od kogo pobrano opłatę, będzie mógł zażądać jej zwrotu- mówi Małgorzata Smolak z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, która była uczestnikiem sądowego sporu z władzami Zakopanego.

Pewnie nie wszyscy zdecydują się na długotrwałe procesy o kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych (należności podatkowe przedawniają się po pięciu latach). Bardziej prawdopodobne, że pojawią się kolejni odważni, którzy będą kwestionować taksę klimatyczną w innych gminach. A pomiary wykonywane przez ekologów pokazują, że problem z czystym powietrzem mają nawet uzdrowiska - Rabka, Krynica czy Muszyna. Wprawdzie wczorajszy wyrok nie daje gwarancji, że w takiej samej sprawie zapadnie identyczne rozstrzygnięcie, ale to już drugie takie orzeczenie. W 2015 r. opłatę klimatyczną straciła Wisła. A potem Biały Dunajec sam z niej zrezygnował.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 12. Zróbże, idźże, weźże

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Czytaj także

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pitu pitu srutu tutu

  Krakus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  Nudzi się niektórym ludziom. A sądy nie mają już chyba nic do roboty.
  Taki sam smog jest w Krynicy i Szczawnicy i we wszystkich kotlinach górskich, więc ściąganie jakichkolwiek opłat powinno być...rozwiń całość

  Nudzi się niektórym ludziom. A sądy nie mają już chyba nic do roboty.
  Taki sam smog jest w Krynicy i Szczawnicy i we wszystkich kotlinach górskich, więc ściąganie jakichkolwiek opłat powinno być bezprawne także w tych "uzdrowiskach". Swoją drogą władze miejscowości mogą wprowadzić sobie opłatę z innego tytułu niż przesłanki "pobytowo-klimatyczne".zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Właściwa kara

  Ppp (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

  Powinien się tym zając UOKIK i zmusić Zakopane do zwrotu wszystkich pieniędzy wraz z odsetkami - niech się cieszą, że tylko za ostatnie 5 lat, bo powinni oddać wszystko, cokolwiek wzięli.
  Pozdrawiam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama