Z „Małym Księdzem” na wakacje, czyli co duchowni robią na...

Z „Małym Księdzem” na wakacje, czyli co duchowni robią na urlopach

Grażyna Starzak

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Arcybiskup Marek Jędraszewski od tygodnia jest w Rzymie
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©fot. Adam Wojnar

Lipiec to czas odpoczynku polskich księży. Abp Marek Jędraszewski właśnie udał się do Rzymu. Tam również pojedzie kardynał Stanisław Dziwisz, jak tylko po raz kolejny odwiedzi Tatry. Niektórzy hierarchowie połączą odpoczynek ze sztuką. Będą malować i pisać wiersze
Wybrzeże Bałtyku, Tatry, ale też np. Chorwacja czy austriackie Alpy. Tam spędzają urlop duchowni z archidiecezji krakowskiej. Mają prawo do trzech tygodni urlopu w roku, jednak większość nie wykorzystuje go w całości. Wolne dni mają także zakonnicy i zakonnice. O ich długości decydują wewnętrzne przepisy danego zakonu, tzw. konstytucje.

Metropolita krakowski pojechał do Rzymu

Krakowscy duchowni zwyczajowo biorą urlopy w lipcu. Tak było dotychczas, z wyjątkiem ubiegłego roku, kiedy cała archidiecezja przygotowywała się do Światowych Dni Młodzieży. W tym roku będzie tak jak zwykle.

Arcybiskup Marek Jędra-szewski, metropolita krakowski, właśnie jest na urlopie. Rozpoczął go w Rzymie, po odebraniu tam tydzień temu paliusza - znaku łączności metropolity z papieżem i Stolicą Apostolską. Ma wrócić przed końcem lipca - jak informuje ks. dr Piotr Studnicki, rzecznik archidiecezji krakowskiej. Wtedy też, razem z wiernymi, abp Jędraszewski weźmie udział w obchodach pierwszej rocznicy krakowskich Światowych Dni Młodzieży.

Kard. Stanisław Dziwisz zaczyna urlop dziś. Jeszcze wczoraj brał udział w promocji niezwykłej książki. To zebrane w jeden tom wspomnienia osób, które pracowały jako tłumacze w czasie Światowych Dni Młodzieży. Jeden z nich - ks. prof. Robert Woźniak - był osobistym tłumaczem papieża Franciszka.

Poprzedni metropolita krakowski, który obecnie mieszka przy ul. Kanoniczej, mimo że jest emerytem, intensywnie pracuje. Kalendarz liturgii (którym będzie przewodniczył) i rozmaitych spotkań ma rozpisany na kilka miesięcy do przodu. Urlop spędzi częściowo w polskich górach, a częściowo we Włoszech, gdzie jest zawsze mile widziany i serdecznie zapraszany. Urlop byłego metropolity krakowskiego nie będzie długi. Kard. Dziwisza zobaczymy z powrotem w Krakowie na uroczystościach, w trakcie których będziemy wspominać ubiegłoroczne ŚDM.

Nad polskim morzem z pędzlem i paletą

Biskup pomocniczy i wikariusz generalny archidiecezji krakowskiej Jan Szkodoń już wyjechał na dwutygodniowy urlop. Tradycyjnie, jak co roku, nad Bałtyk, do zaprzyjaźnionego księdza z okolic Władysławowa. Będzie spacerował po plaży i pewnie przywiezie ze sobą kilka pejzaży, jest bowiem utalentowanym malarzem. Pobyt nad morzem zaowocuje zapewne również nowym… tomikiem wierszy autorstwa Jana Szkodonia. Jest on przecież także poetą.

Ks. infułat Dariusz Raś, proboszcz Bazyliki Mariackiej, spędzi część urlopu na Pod-tatrzu. Wraz z innymi księżmi planuje także „rekolekcje w drodze”, czyli pielgrzymkę śladami św. Pawła.

Ksiądz Jacek „Wiosna” Stryczek, jeden z najbardziej rozpoznawalnych krakowskich księży, nasz felietonista, jest na urlopie w austriackich Alpach. Sam. Gdy z nim rozmawialiśmy, właśnie wybierał się rowerem w góry. - Dla mnie urlop nie oznacza bezczynności. Jestem w stałym kontakcie z moimi współpracownikami. A wędrując czy jeżdżąc po górach, cały czas myślę nad nowymi inicjatywami. Potrzebuję do tego przestrzeni. Tutaj ją mam - mówi ks. Stryczek, przyznając, że z natury jest samotnikiem.

Z sondy przeprowadzonej wśród proboszczów krakowskiej archidiecezji wynika, że większość spędza urlop nad Bałtykiem lub w Tatrach. Każdy z nich o pozwolenie na urlop musi jednak odpowiednio wcześnie prosić metropolitę krakowskiego. Wikariusze proszą o to swojego proboszcza. Zwykle prośba jest rozpatrzona pozytywnie. W praktyce bywa tak, że jeśli księża biorą urlop w całości, to raczej rzadko w wakacje. W tym czasie w wielu diecezjach kapłani wyjeżdżają na tzw. oazy i kolonie z dziećmi i młodzieżą, a proboszczowie parafii, gdzie jest tylko jeden ksiądz, muszą pozostać na miejscu, jeśli nie znajdą zastępstwa.

Msze na szczytach Tatr i połoninach

Każdy z wypoczywających kapłanów czy zakonników stara się odprawić codziennie mszę świętą. Duchownych celebrujących Eucharystię można spotkać na szczytach Tatr i bieszczadzkich połoninach. Księża biorą ze sobą na urlop specjalne futerały, żartobliwie nazywane „Małym Księdzem”, gdzie jest wszystko, co potrzebne do odprawienia nabożeństwa.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 11

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Czytaj także

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No tak...

  Agata (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

  Jacy oni wszyscy uduchowieni, malują obrazy, piszą poezje. Szkoda, że na poza wakacjami tylko kasa się liczy..


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  za miotle uduchowiona babo

  i do roboty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  albo za pedzel i do golenia


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  babo?

  Agata (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Pewnie jesteś jednym z tych "uduchowionych" księży.... a różnimy się tym, że jeżeli chodzi o wykształcenie i kompetencje to do miotły zapewne nadajesz się bardziej

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pracujesz jako troll na 100 etatach?

  ............ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Parafianie wszystkich powiatów łączcie się!

  mondieu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  -


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do ciebie pasuje po czesku

  hole dupki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  hop do kupki

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kodziarzom

  zaproponuj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  macronie


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pracujesz jako troll na 100 etatach?

  ............ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  .

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama