Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z góry lepiej widać piękno Krakowa. Wokół Młynówki Królewskiej [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Dzielnica V to m.in. gmachy Muzeum Narodowego czy Biblioteki Jagiellońskiej (po prawej). Tu znajduje się park Jordana oraz największy stadion w Małopolsce (w głębi). „Piątka” sięga po al. 3 Maja i jest sąsiadką Błoń
Dzielnica V to m.in. gmachy Muzeum Narodowego czy Biblioteki Jagiellońskiej (po prawej). Tu znajduje się park Jordana oraz największy stadion w Małopolsce (w głębi). „Piątka” sięga po al. 3 Maja i jest sąsiadką Błoń Fotografie wykonane przez CrazyCopter.pl
Dzisiejszy miejski park Młynówka Królewska to pamiątka po kanale, którym niegdyś doprowadzano wodę z Rudawy do Krakowa. Przed wiekami woda z Młynówki napędzała koła młyńskie, zasilała stawy rybne i miejskie fosy. Był czas, gdy trafiała do wodociągów, dostarczała wodę miejskim fontannom. Park Młynówka Królewska biegnie przez dzielnice V i VI: Krowodrzę i Bronowice. I to do nich dziś zapraszamy.

Obecna dzielnica V Krowodrza to dawne cztery podkrakowskie wsie: Czarna Wieś z przysiółkiem Kawiory, Nowa Wieś Narodowa, Krowodrza i Łobzów. Znalazły się w granicach Krakowa w 1910 roku.

Kiedyś mieszkańcami tych terenów byli ogrodnicy, zaopatrujący miasto w jarzyny. Powszechnie uprawiano tu karczochy, także głąbik krakowski - warzywo, które kisiło się jak ogórki.

W zamierzchłych czasach zajmowano się na tych terenach także ubojem krów, obdzieraniem ich ze skór - śladem tego jest w herbie Krowodrzy krowa z krzyżem duchackim (Krowodrza należała do klasztoru Duchaków). W XIX wieku zamieszkało na tych terenach wielu murarzy (którzy zimą, w martwym sezonie zostawali szopkarzami), cieśli i rzemieślników.

To na terenie obecnej dzielnicy V, w Łobzowie, około 650 lat temu powstała pierwsza letnia rezydencja królewska w Polsce, gdzie przez wieki pielęgnowano królewski ogród. Dziś w tym miejscu studiują m.in. przyszli architekci - studenci Politechniki Krakowskiej, jest także świeżo urządzony miejski park.

Również właśnie w „piątce” planuje się stworzenie nowego miejskiego placu Krakowa: Rynku Krowoderskiego. Miejsca codziennych spotkań i okazjonalnych imprez, integrującego mieszkańców. Brakuje go, dzielnica od lat zabiegała o jego powstanie.

Największym problemem Krowodrzy jest dziś chaotyczna zabudowa, inwestycje wciskające się między istniejące budynki, na tereny zielone. To dlatego radni Krowodrzy wystąpili ostatnio z wnioskiem, by pilnie został opracowany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla całej dzielnicy.

Podobny problem mają i sąsiednie Bronowice. Niektórzy alarmują, że już niedługo przestaną one uchodzić za dzielnicę zieloną...

Dzielnica VI zajmuje obszar dawnych osad: Bronowic Małych oraz Mydlnik. Te pierwsze w historii zapisały się jako ulubiona wieś młodopolskich artystów. Włodzimierz Tetmajer w 1890 r. poślubił chłopkę Annę Mikołajczykównę i zamieszkał w Bronowicach, w jego ślady poszedł Lucjan Rydel, który w 1900 r. ożenił się z Jadwigą Mikołajczykówną. To jego wesele stało się kanwą dramatu Wyspiańskiego, który utrwalił legendę Bronowic.

„Szóstkę” można przemierzać trasą turystyczno-kulturową Bronowice Małe - Mydlniki, na której są m.in. XIX-wieczne kapliczki czy bronowicka, tradycyjnie bielona chałupa z 1908 r. Można też dzielnicę poznawać z pomocą strony internetowej Bronowickiego Archiwum Społecznego, w którego zbiorach są dawne fotografie, dokumenty oraz nagrane wspomnienia bronowickich seniorów. BAS, które powstało w 2014 r., jest pierwszym w Krakowie lokalnym archiwum społecznym.

***

Nasz cykl

Jak Wygląda Kraków z lotu ptaka, a dokładniej - widziany okiem drona? Prezentujemy wyjątkową kolekcję fotografii wykonanych z pomocą tych urządzeń. To szansa na inne spojrzenie na miasto, odkrycie jego urody, a może i nieznanych dotąd tajemnic.

Będziemy dzięki tym zdjęciom przemierzać kolejne dzielnice. Jak podkreślają autorzy zdjęć, Kraków nigdy dotąd nie został w całości sfotografowany z drona i pokazany w taki sposób na łamach gazety. W czwartek Zwierzyniec i Dębniki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski