Wszystkiemu jest winna aglomeracja?

Wszystkiemu jest winna aglomeracja?

(MAU)

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Po tygodniowej przerwie radni powrócili do sali obrad, by dokończyć sesję. Tym razem udało im się uchwalić Gminny Program Rewitalizacji.
Podczas pierwszej odsłony sesji emocje wzbudził załącznik do programu, a konkretnie wykres przedstawiający parametry rozwoju infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w gminie i mieście. Wynikało z niego, że miasto jest skanalizowane w 100 procentach. Wówczas radny Mateusz Gajda zwrócił uwagę, że te dane nie są prawdziwe. Dlatego sesja została przerwana.

Jerzy Wójtowicz z Referatu Infrastruktury Urzędu Gminy i Miasta w Proszowicach przyznaje, że nie wie, skąd firma opracowująca GPR wzięła dane dotyczące kanalizacji.
- Powoływali się na źródła GUS-u. Pojawił się też wątek aglomeracji i Krajowego Programu Oczyszczalnia Ścieków Komunalnych. Jednak pod pojęciem aglomeracja należy rozumieć obszar mający kanalizację, a nie całe miasto - mówi Jerzy Wójtowicz.

Wylicza, że w Proszowicach wciąż są rejony, w których sieci nie ma. Są to m.in. ulice Biały Krzyż, Świętej Trójcy oraz części ulic Kopernika, Leśnej, Zielonej, Krakowskiej, Kolejowej.

- Nie można stworzyć dokumentu w oparciu o dane tylko z jednego źródła. Bo może dojść do sytuacji takiej jak ostatnio, że powstanie opracowanie, w którym nie do końca będą napisane prawdziwe informacje - mówi Jerzy Wójtowicz.

Ale poprawki zostały już wprowadzone. Tym razem w GPR pojawiła się informacja, że w mieście znajduje się ponad 970 przyłączy kanalizacyjnych. Wykazano także ulice, które tej kanalizacji nie posiadają.

Zdaniem burmistrza Grzegorza Cichego, błąd i tak nie miałby wpływu na ocenę programu. - Jest on skierowany bardziej na ożywienie przestrzeni publicznej - mówi. Większym problemem jest stan istniejącej sieci kanalizacyjnej. Zaznacza, że „Proszowickie Wodociągi” zajmują się jej konserwacją dopiero od ponad roku. Przez 19 lat było to zadanie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, który obecnie jest w upadłości.

- Zmagamy się z licznymi awariami, szczególnie w mieście - mówi burmistrz.

Jerzy Wójtowicz dodaje, że obecna sieć ma 30, a nawet 50 lat. - Koszt modernizacji kluczowych odcinków sieci oraz oczyszczalni ścieków to kilka milionów złotych - podkreśla. Gmina liczy, że fundusze na inwestycje uda się pozyskać m.in. z Regionalnego Programu Operacyjnego.


Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze MiastoCzytaj także

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dalej kłamstwa

  siąg dalszy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Wg uzasadnienia do uchwały o aglomeracji , kanalizacja objęto wszystkich mieszkańców za wyjątkiem dwóch. Tak na oko aglomeracja zajmuje około 40 % powierzchni terytorium miasta i obejmuje 100 %...rozwiń całość

  Wg uzasadnienia do uchwały o aglomeracji , kanalizacja objęto wszystkich mieszkańców za wyjątkiem dwóch. Tak na oko aglomeracja zajmuje około 40 % powierzchni terytorium miasta i obejmuje 100 % mieszkańców. 2 osoby nie maja kanalizacji i zamiwszkuja na ulicachSą to m.in. ulice Biały Krzyż, Świętej Trójcy oraz części ulic Kopernika, Leśnej, Zielonej, Krakowskiej, Kolejowej.

  Czytaj więcej: http://www.dziennikpolski24.pl/aktualnosci/a/wszystkiemu-jest-winna-aglomeracja,12287964/ zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama