Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Władimir Putin wygłosił coroczne orędzie. "Nie pozwolimy,...

Władimir Putin wygłosił coroczne orędzie. "Nie pozwolimy, aby szkodzono naszym interesom"

(© Pavel Golovkin/AP Photo)

Prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił w czwartek coroczne orędzie do Zgromadzenia Narodowego. - Rosja nie szuka z nikim konfrontacji. Potrzebujemy przyjaciół, nie wrogów. Ale nie dopuścimy do tego, aby szkodzono naszym interesom – mówił rosyjski przywódca.

Associated Press/x-news


Putin przemawiał w Sali Gieorgijewskiej w Pałacu Kremlowskim, a słów prezydenta oprócz obu izb parlamentu słuchali także członkowie rządu, przewodniczący Sądu Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego, prokurator generalny, dziennikarze oraz Rosjanie, którzy mogli oglądać tegoroczną uroczystość w rosyjskiej stacji telewizyjnej NTV. To już 13. orędzie wygłoszone przez Władimira Putina podczas jego rządów. Tym razem prezydent Rosji często nawiązywał do napiętej sytuacji na arenie międzynarodowej.

- Rosja nie szuka z nikim konfrontacji, nie potrzebujemy jej. W przeciwieństwie do tego, co myśli wielu znajomych z zagranicy, nie szukamy wrogów i nigdy ich nie szukaliśmy. Potrzebujemy przyjaciół – mówił Putin. Dodał jednak, że Rosja nie dopuści do tego, aby „szkodzono jej interesom”. Rosyjski prezydent mówił także o relacjach ze Stanami Zjednoczonymi, które ostatnio były bardzo napięte. Nowo wybrany prezydent Donald Trump często wspominał jednak, że zależy mu na dobrych kontaktach z Kremlem. - Wspólne działania Rosji i USA, aby rozwiązać problemy globalne i lokalne, leżą w interesach całego świata. Spoczywa na nas odpowiedzialność, aby zapewnić bezpieczeństwo na arenie międzynarodowej – mówił Putin w orędziu.

TOM G. PALMER: ROSJA JEST DZIŚ BARDZO NIEBEZPIECZNA. ZAGROZI ŚWIATU WOJNĄ [WYWIAD]


Relacje na linii Moskwa – Waszyngton pogorszyły się m.in. z powodu zaangażowania się Rosji w walki w Syrii. Amerykanie wspierają rebeliantów, z kolei Rosjanie wspomagają siły rządowe prezydenta Baszara al-Assada. Zachód oskarża Rosję także o zbrodnie wojenne w mieście Aleppo. - Oczywiście liczę na to, że połączymy siły z USA w walce z prawdziwym – nie wymyślonym – zagrożeniem, jakim jest międzynarodowy terroryzm – mówił Putin o Państwem Islamskim, sugerując, podobnie jak Damaszek, że zalicza syryjską opozycję jako terrorystów. Rosyjski prezydent pochwalił także działania rosyjskiej armii w Syrii, co wywołało aplauz gości zgromadzonym w Pałacu Kremlowskim.

KRYSTYNA KURCZAB-REDLICH - WOWA, WOŁODIA, WŁADIMIR. TAJEMNICE ROSJI PUTINA


Putin stwierdził również, że każda próba „nadwyrężenia strategicznej równości” może być katastrofalna w skali światowej. Jak podaje BBC było to nawiązanie do równowagi nuklearnej pomiędzy Rosją i USA, a także stosunków z NATO. Kreml twierdzi bowiem, że działania Sojuszu, takie jak rozmieszczanie wojsk we wschodniej Europie, zagrażają bezpieczeństwu Rosji. Putin wspomniał też o – również nadwyrężonych - relacjach z Unią Europejską i wyraził nadzieję, że mogą one ulec poprawie. - Jestem przekonany, że możliwy jest dialog z UE, w której rośnie teraz zapotrzebowanie na niepodległe i podmiotowe działania natury politycznej i gospodarczej. Widzimy to w wynikach wyborów [w Europie - red.] – mówił Putin.

PO ROZMOWIE TRUMPA Z PUTINEM: CHCĄ ZNISZCZYĆ ISIS


Rosyjski prezydent mówił także o sprawach krajowych. Zapewniał m.in. że prowadzi walkę z korupcją na szczeblach władzy. W listopadzie minister gospodarki Aleksiej Ulukajew został oskarżony o wzięcie łapówki w wysokości 2 mln dolarów, nie przyznaje się jednak do winy. - Walka z korupcją nie jest po to, żeby ją pokazywać – zaznaczył Putin. Prezydent zapowiedział również, że Rosja planuje wprowadzić w życie złożony program antydopingowy, który ma zapobiec skandalom, takim jak ten z tego roku, kiedy z powodu zażywania niedozwolonych substancji wielu rosyjskich sportowców nie mogło pojechać na olimpiadę i paraolimpiadę do Rio de Janeiro.
3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Uadzimir

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Będziecie żreć zgnite ziemniaki! (gość)  •

O masz ci los! Zaczniecie krzyczeć i tupać? Wszystko powiem wujkowi Donaldowi.

skomentuj

jak nic

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

to kwestia czasu, bo jak pewne bariery się złamie, to już nie ma odwrotu, to tylko kwestia czasu, kto kogo zastrzeli.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ku przestrodze naiwnym

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kazio (gość)  •

'Rosja potrzebuje przyjaciół, ale nie dopuści, by lekceważono jej interesy' - oświadczył w czwartek prezydent Władimir Putin. A jaki jest interes Rosji, Panie Putin? 'Dawno już o tym mówiliśmy a nawet śpiewaliśmy: żeby związek nasz bratni ogarnął ludzki ród', padła odpowiedź.

odpowiedzi (0)

skomentuj