Witold Słomka: Miliard? Mało jak na inwestycje, które...

Witold Słomka: Miliard? Mało jak na inwestycje, które integrują

Barbara Ciryt

Dziennik Polski 24

WITOLD SŁOMKA, burmistrz Świątnik Górnych, wice-prezes Stowarzyszenia Metropolia Krakowska mówi o zaskakująco małych pieniądzach na drogi, komunikacji, sporach i kompromisach.
W metropolii mamy  10 mln euro na drogi. Dramatycznie mało w porównaniu z całą Małopolską. Przecież w województwie są 3 mln ludzi, metropolia stanowi

W metropolii mamy 10 mln euro na drogi. Dramatycznie mało w porównaniu z całą Małopolską. Przecież w województwie są 3 mln ludzi, metropolia stanowi jedną trzecią. ©Fot. Barbara Ciryt

- Wreszcie może ruszyć realizacja Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) w Krakowie i okolicach. Spełnią marzenia?

- Pierwsze idee i oczekiwania były nieco inne. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to miała być wartość dodana. Małopolska została podzielona na subregiony, które starają się o dotacje unijne. Wydawało się, że my jako obszar funkcjonalny miasta - Kraków i 14 sąsiednich gmin jesteśmy w subregionie, a ZIT-y to wartość dodana, takie ekstra pieniądze. Jednak potraktowano nas, czyli Metropolię Krakowską z ZIT-em jako jeden z subregionów. Różnica jest tylko taka, że w subregionach pieniądze są przyznawane z konkursów, a w ZIT-ach pule podzielone na zadania pozakonkursowe z gwarantowanym dofinansowaniem. Do tego jest mała pula środków na projekty miękkie, dzielona podobnie jak w subregionach.

- Ile tych pieniędzy jest dla Metropolii Krakowskiej?

- Około 1 miliarda złotych.

- Podział pieniędzy budził kontrowersje. Zaskakiwał szefów gmin.

- Jeśli chodzi o podział dla gmin, to nie było problemów. Uznaliśmy, że najbardziej logicznym kryterium będzie liczba mieszkańców i wszyscy się zgodzili. Natomiast jeśli chodzi o poszczególne działania, to rzeczywiście było trochę zamieszania. Dlatego robiliśmy przesunięcia, negocjowaliśmy. Wiele rzeczy udało się poprawić, a kolejne zmiany są wprowadzane sukcesywnie.

Pozostało jeszcze 80% treści

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł:

Masz dostęp? Zaloguj się

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama