Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więźniów intymne spotkanie z Jezusem na deskach teatru

Łukasz Gazur
Lech Walicki, założyciel Teatru Bez Rzędów, mówi, że ten spektakl to „lekcja pokory”.
Lech Walicki, założyciel Teatru Bez Rzędów, mówi, że ten spektakl to „lekcja pokory”. fot. Michał Gąciarz
Spektakl. W niedzielę w Teatrze Bez Rzędów będzie można zobaczyć spektakl przygotowany przez osadzonych z Aresztu Kraków-Podgórze. To rzecz o nawróceniu w obliczu ostateczności.

Spektakl „Za pięć godzin zobaczę Jezusa”, który początkowo miał być jednorazową inicjatywą, okazał się wielkim sukcesem i już na dobre wpisał się w repertuar Teatru Bez Rzędów (ul. Krakowska 13). W niedzielę na tej krakowskiej scenie będzie można go zobaczyć ponownie. Wyjątkowość przedstawienia polega na tym, że przygotowane zostało przez osadzonych z Aresztu Kraków--Podgórze przy twórczym wsparciu m.in. Kapelanii Więziennej Ojców Trynitarzy oraz Lecha Walickiego.

- W czym tkwi sekret? Podejrzewam, że w prawdzie. I nie chodzi tu wyłącznie o autentyczność historii i dzienników więziennych Jacquesa Fescha, na których jest on mocno oparty. Dojmujące znaczenie ma prawda tkwiąca w wykonawcach, czyli osadzonych z Aresztu Kraków Podgórze, którzy choć nie są zawodowymi aktorami, to w kontekście takiej twórczości zawsze będą górować nad profesjonalistami - doświadczeniem życiowym i szczerością intencji - tłumaczy Lech Walicki, założyciel Teatru Bez Rzędów.

„Za pięć godzin zobaczę Jezusa” to autentyczna historia skazanego na karę śmierci Jacquesa Fescha, a właściwie próba oddania jego przemyśleń, emocji i wrażeń w oczekiwaniu na śmierć. To również historia wielkiego nawrócenia i ofiarowania się Bogu. Bohater za zabicie policjanta trafił do więzienia z wyrokiem śmierci. Na kilka tygodni przed egzekucją postanawia spisać dziennik z myślą o swojej małej córeczce. „To jest mój dziennik, jedyne moje dobro, które zapisuję tobie” - napisze. - W moim przekonaniu to także cenna lekcja pokory, której każdy powinien doświadczyć - dodaje Lech Walicki.

Ciekawostką jest fakt, że spektakl zrealizowali obecni, jak również byli osadzeni, którzy po zakończeniu odbywania kary w dalszym ciągu nie tracą zapału do szerzenia tego, co przygotowali jeszcze żyjąc po drugiej stronie więziennego muru.

Zważywszy na zainteresowanie, w niedzielę 26 marca spektakl zostanie zaprezentowany dwukrotnie, o godzinie 16 oraz 18. Miejsca można rezerwować poprzez SMS na numer: 505 017 978.

Tradycyjnie wstęp wolny (będzie możliwość zostawiania dobrowolnych datków).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski