Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielodzietne rodziny muszą na scenę patrzeć z daleka

Marcin Dyrcz
Teatr Bagatela od lat jest chętnie odwiedzany przez szkolne wycieczki
Teatr Bagatela od lat jest chętnie odwiedzany przez szkolne wycieczki Wojciech Matusik
Kontrowersje. Krakowska Karta Rodzinna 3+ miała stanowić szansę na łatwiejszy dostęp do komunikacji, rozrywki i kultury. Ale w niektórych przypadkach bywa utrudnieniem

Krakowska Karta Rodzinna 3+ wprowadzona została uchwałą Rady Miasta w czerwcu 2014 r., by „wspierać, integrować i promować rodziny wielodzietne”. Daje możliwość zniżek, ulg i dodatkowych uprawnień w dostępie do komunikacji, opieki zdrowotnej, usług oraz rozrywki i kultury. Okazuje się jednak, że ma też sporo ograniczeń, a korzystający z niej nie zawsze czują się komfortowo.

Teatr Bagatela proponuje beneficjentom KKR 3+ bardzo preferencyjne zniżki na zakup biletów. Przeznaczone dla nich miejsca znajdują się jednak na balkonie drugiego piętra, skąd widok na scenę nie jest najlepszy, szczególnie gdy widzami są dzieci.

- Kiedy bilety kupowane są dla większej grupy, np. klasy szkolnej, uczniowie korzystający z karty muszą być oddzieleni od pozostałych i mieć dodatkowego opiekuna wyznaczonego przez szkołę. Dla mnie sytacja taka jest niepotrzebnym napiętnowaniem i traktowaniem dzieci jak widzów drugiej kategorii. Jak mam wyjaśnić im, że będą siedzieć gdzie indziej niż reszta klasy? - pyta jedna z krakowskich nauczycielek.

Teatr Bagatela powołuje się na regulamin, który został opracowany przez tę instytucję przy jej przystąpieniu do programu KKR 3+.

- W punkcie piątym określono dokładnie miejsca objęte ulgami dla posiadaczy KKR 3+; to balkon Dużej Sceny przy ul. Karmelickiej 6 oraz bez wyjątku wszystkie miejsca na widowni przy ul. Sarego 7 - komentuje Aleksandra Urbaniak, kierownik działu marketingu i organizacji widowni Teatru Bagatela.

Instytucja ograniczenia w dostępie do miejsc na widowni Dużej Sceny uzasadnia „koniecznością zarabiania”. Otwartym pozostaje pytanie, czy scena, która chwali się największą frekwencją wśród teatrów w Polsce, nie może przeznaczyć puli preferencyjnych miejsc dla rodzin o utrudnionym dostępie do kultury?

- Po raz pierwszy spotkaliśmy się z zarzutem stygmatyzowania posiadających tę kartę. Zawsze staramy się wyjść naprzeciw potrzebom naszych widzów. Organizujemy spektakle z audiodeskrypcją i tłumaczeniami w języku migowym, udzielamy zniżki na bilety dla dzieci w trudnej sytuacji, wspieramy akcje charytatywne i społeczne. Gdy nauczyciel wcześniej zgłosi nam, że w większej grupie będą osoby korzystające z karty, podejdziemy do sprawy indywidualnie - stwierdza Aleksandra Urbaniak.

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta w sprawie wprowadzenia KKR 3+ miejskie instytucje, w tym kultury, zostały zobowiązane do podejmowania działań na rzecz osób uprawnionych, w szczególności poprzez wprowadzenie co najmniej 50 proc. zniżki w opłatach za bilety wstępu. - Zniżki zostały wprowadzone i co do zasady nie powinno być żadnych ograniczeń, w tym w zakresie dostępności poszczególnych miejsc na widowni - komentuje Jan Machowski z Biura Prasowego UMK.

Zapowiada również, że miasto poprosi Teatr Bagatela o zmianę zasad i regulaminu w zakresie dotyczącym użytkowników karty.

W repertuarze Bagateli do rodzin z dziećmi adresowane są m.in. spektakle „O krasnoludkach, gąskach i sierotce Marysi” i „Tajemniczy ogród”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski