Wielka Brytania: Propozycje Theresy May dla imigrantów z...

Wielka Brytania: Propozycje Theresy May dla imigrantów z Unii Europejskiej

Michał Kurowicki AIP

Polska

Aktualizacja:

Polska

Theresa May

Theresa May ©BEN STANSALL/AFP/EAST NEWS

Premier Theresa May w poniedziałek po południu przedstawi swoją ofertę, którą mają zostać objęci imigranci z UE po Brexicie.
Theresa May

Theresa May ©BEN STANSALL/AFP/EAST NEWS

O wstępnych propozycjach Theresa May poinformowała już 22 czerwca, podczas szczytu Unii Europejskiej w Brukseli. Według nich imigranci z krajów UE po Brexicie mieliby te same prawa, co obywatele Wielkiej Brytanii. Jedynym wyjątkiem byłby brak prawo do brania udziału w wyborach powszechnych.

Dla imigrantów z Polski najważniejsze jest utrzymanie dostępu do rynku pracy, opieki zdrowotnej, zasiłków, emerytur i możliwości zakładania i prowadzenia swoich przedsiębiorstw.


Premier May w swoich deklaracjach zapewnia, że wymienione przywileje zostaną zachowane. Jednak stawia pewien warunek: imigrant, aby mieć prawo do wspomnianych benefitów musi przebywać na terenie Wielkiej Brytanii od co najmniej pięciu lat.
Natomiast Unia Europejska ma zapewnić te same prawa obywatelom brytyjskim mieszkającym i pracującym na jej terenie.

Jak dotychczas niejasna pozostaje kwestia sprowadzania do Wielkiej Brytanii członków rodzin imigrantów z UE, którzy pracują na wyspach.

Wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej czyli Brexit nastąpi nie później niż 30 marca 2019 roku. Część komentatorów spodziewa się, że może dojść do tego nawet szybciej, bo już w przyszłym roku.


AIP/x-news

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama