Wieliczka. Rondo pilnie potrzebne

Wieliczka. Rondo pilnie potrzebne

Jolanta Białek

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Ulica Krakowska. Kierowcy apelują o zmianę lokalizacji przejścia

Ulica Krakowska. Kierowcy apelują o zmianę lokalizacji przejścia ©archiwum prywatne

Montaż „wysepek” na ul. Krakowskiej poprawił sytuację pieszych, ale spotęgował korki na i tak zatłoczonym skrzyżowaniu.
Ulica Krakowska. Kierowcy apelują o zmianę lokalizacji przejścia

Ulica Krakowska. Kierowcy apelują o zmianę lokalizacji przejścia ©archiwum prywatne

Drogowe wysepki, a także tzw. belka pulsacyjna pojawiły się przy przejściu dla pieszych na ul. Krakowskiej w ostatnich dniach. Co do tego, że takie rozwiązanie było w tym rejonie niezbędne - nikt nie ma wątpliwości, bo bardzo często dochodziło tam do wypadków z udziałem pieszych.

Jednak podróżują tą trasą kierowcy zwracają uwagę, że w tej sprawie jest także „druga strona medalu”. Chodzi o to, że lokalizacja „wysepek” tuż przy przystanku autobusowym spowodowała, że problem z wyjazdem z ul.
Krakowskiej na drogę krajową stał się jeszcze większy. - Wcześniej była możliwość ominięcia zatrzymujących się na przystanku autobusów i busów, a „wysepki” to uniemożliwiły. W efekcie - sznur aut czeka w kolejce aż autobus ruszy z przystanku. Korki są jeszcze większe, a czas wyjazdu z Wieliczki jeszcze dłuższy - relacjonują nasi rozmówcy.

Podkreślają przy tym, że nie chodzi tu o licytację „kto jest ważniejszy: piesi, czy kierowcy”, ale wprowadzenie rozwiązań, które nie utrudniałby dodatkowo i tak fatalnej sytuacji na skrzyżowaniu ulic Krakowskiej i Kościuszki z drogą krajową 94. Proponują, by przejście dla pieszych przesunąć 10-20 metrów w kierunku centrum Wieliczki. - To nie pogorszy sytuacji przechodniów, a nam znacząco ułatwi życie - argumentują kierowcy.

Infrastrukturę dla pieszych na ul. Krakowskiej zamontował Gminny Zarząd Dróg . Jego szefowa Teresa Kuchnia zaznacza, że nowe rozwiązanie drogowe było wcześniej opiniowane - pozytywnie - m.in. przez policję, a na ulokowanie przejścia w innym miejscu nie pozwalają przepisy. - „Wysepki” faktycznie wydłużyły, ale niewiele, czas wyjazdu na „czwórką” z ul. Krakowskiej. Jednak sprawiły też, że kierowcy nie mogą już omijać korka przeciwnym pasem ruchu, co wcześniej zdarzało się często. Poza tym dzięki „wysepkom” łatwiej jest z kolei wyjechać na drogę krajową z ul. Kościuszki - twierdzi Teresa Kuchnia.

Miasto planuje wybudować na „fatalnej krzyżówce” rondo. Projekt zakłada, że inwestycja zostanie wykonana w 2018 roku, ze „schetynówki”. Dokumentacja dla przebudowy skrzyżowania jest przygotowywana od kilku miesięcy. By Wieliczka mogła starać się o rządową dotację na rondo, prace projektowe muszą zakończyć się najpóźniej na początku września br.


Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze MiastoCzytaj także

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  skrzyzowanie ma krakowskiej

  mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  W ostatnim czasie zostało przesunięte następne przejcie dla pieszych ( to vis a vi sklepu PSS przy Planecie ) bliżej skrzyżowania. Genialne moim zdaniem posunięcie zwłaszcza, że matka z wózkiem...rozwiń całość

  W ostatnim czasie zostało przesunięte następne przejcie dla pieszych ( to vis a vi sklepu PSS przy Planecie ) bliżej skrzyżowania. Genialne moim zdaniem posunięcie zwłaszcza, że matka z wózkiem na chodniczku ponieważ bardzo wąski jest, nawet nie ma jak się ustawić do wejścia z tym wózkiem na pasy. Poza tym kierowcy pędzą spod wiaduktu, po drugie omijający korki przejeżdżający przez Osiedle Przyszłość też starają się wbić do ruchu jak najszybciej.

  Sprawa ronda, skrzyżowania jest wałkowana od wielu lat. Liczenia samochodów co jakiś czas, badania zanieczyszczenia itd. Chyba najlepszym rozwiązaniem byłoby poprowadzić wyjazd na obwodnicę dobudowaną drogą nawet tylko w jednym kierunku gdzieś na wysokości salony Hody, włączając bezkolizyjnie. Albo przez "pola P ółchłopka" w końcu lada dzień ma tam powstać jakże upragniona wielka "galeria".

  Mało tego przecież na trasie do Lidla i Biedronki powstaje Inter Marche - swoja drogą dlaczego w tej części opłotek miasta powstają wszystkie sklepy ?? Czyżby po drugiej stronie mieszkańcy nie robili zakupów ??

  Pozdrawiam odpowiedzialnych za planowanie ......
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rondo?

  czytelnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Proszę zwrócić uwagę co daje rondo przy małej przepustowości ,widać to doskonale na skrzyżowaniu ulic M.J. Piłsudskiego i Asnyka -sznur samochodów na Piłsudskiego zablokowane rondo przez...rozwiń całość

  Proszę zwrócić uwagę co daje rondo przy małej przepustowości ,widać to doskonale na skrzyżowaniu ulic M.J. Piłsudskiego i Asnyka -sznur samochodów na Piłsudskiego zablokowane rondo przez sygnalizację świetlną Asnyka -Sienkiewicza Przypuszczam, że po wybudowniu ronda u zbiegu ulic Krakowskiej i Kościuszki korki będą jeszcze większe . Tylko skrzyżowanie bezkolizyjne rozwiązuje sytuację z wyjazdem z Wieliczki!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama