Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka chce przyśpieszyć wymianę starych pieców

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Anna Kaczmarz
Obok unijnego programu likwidacji starych palenisk, Wieliczka zamierza uruchomić także lokalny projekt tego typu. W budżecie gminy przygotowano na ten cel 100 tys. zł.

Gminny program wymiany pieców będzie przeznaczony dla osób ubogich - o przyznaniu dofinansowania ma decydować opinia pomocy społecznej - których nie stać na likwidację starego paleniska we własnym zakresie lub z dotacją unijną.

O przeznaczeniu 100 tys. zł na lokalny projekt, wieliccy radni miejscy zdecydowali podczas ostatniej sesji. Kwota ta ma być tzw. wkładem własnym gminy do programu ograniczenia niskiej emisji prowadzonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wieliczka chce pozyskać z tego źródła dofinansowanie, które pokryje około połowę kosztów wymiany pieców w budynkach prywatnych.

Piotr Krupa, wiceburmistrz Wieliczki ds. inwestycji mówi, że program, pod szyldem którego gmina chce wymienić w tym roku 50-60 najstarszych pieców, jest korzystniejszy dla mieszkańców niż unijny. - W jego ramach można wymieniać piece także w tych domach, które nie zostały poddane termomodernizacji. Mniejsze są także wydatki mieszkańców, bo 30-35 proc. kosztów likwidacji starego kotła pokrywa gmina a 50 proc. dotacja z WFOŚ - wylicza Piotr Krupa.

Wniosek o dofinansowanie z wojewódzkiego programu ograniczenia niskiej emisji Wieliczka złoży w najbliższych dniach (nabór trwa do 31 marca). Decyzje o podziale tych dotacji pomiędzy zainteresowane gminy, mają być podjęte najpóźniej w maju br.

W gminie Wieliczka, gdzie jest ponad 16 tys. dymiących palenisk (najwięcej w Małopolsce), ruszył jesienią ubiegłego roku także program wymiany domowych kotłów z dopłatą unijną. Z szacunków wynika, że pieniędzy z tej puli wystarczy na likwidację blisko 720 starych urządzeń grzewczych (a chęć udziału w projekcie zdeklarowało około tysiąca właścieli budynków).

- Do tej pory wymienione zostały piece w ponad 100 domach a właściciele 88 budynków rozliczyli już faktury w urzędzie (w tym programie mieszkańcy otrzymują unijną dotację po przedstawieniu dokumentów poświadczających wymianę źródła ciepła - red.) - powiedział nam Mariusz Mardyła, ekodoradca w Urzędzie Miasta w Wieliczce.

Likwidacja dymiących palenisk z pomocą unijną będzie kontynuowana, gdy odpuści zima. Plan dla Wieliczki zakłada wymianę w tym roku 500-600 pieców i zakończenie projektu przed kolejnym sezonem grzewczym.

- Na razie jest jednak problem z audytami energetycznymi (prowadzą je firmy wybierane przez Urząd Marszałkowski red.) budynków zgłoszonych do dopłat. W gminie Wieliczka wykonano w ubiegłym roku taką dokumentację dla 320 domów, ale na wizyty audytorów w kolejnych budynkach trzeba poczekać na rozstrzygnięcie „marszałkowskiego” przetargu na dodatkowe audyty - mówi Mariusz Mardyła.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program odc. 16

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski