Wieliczka. Akcja „Podaruj krew, podaruj życie” w szybie...

Wieliczka. Akcja „Podaruj krew, podaruj życie” w szybie Regis

Jolanta Białek

Dziennik Polski 24

Aż 55 litrów krwi zebrano podczas akcji HDK, która odbyła się w szybie Regis. To już trzeci taki projekt Kopalni Soli.
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne ©Andrzej Banaś

Zainteresowanie akcją pod hasłem „Podaruj krew, podaruj życie” było ogromne. Przyszli wieliczanie i górnicy z Kopalni Soli. Przyjechali mieszkańcy m.in. Myślenic, Krakowa, Nowego Sącza i Mielca. Na wielicką akcję HDK przybyła także - już po raz trzeci - grupa pracowników Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław” w Bukownie.

Krew oddało aż 121 osób. Zainteresowanie projektem było jeszcze większe (168 chętnych), ale nie wszyscy spełniali obowiązujące krwiodawców kryteria, m.in. zdrowotne.

Dla krwiodawców niesienie pomocy innym to sprawa oczywista. - Oddawanie krwi to ogromna satysfakcja, bo w ten sposób można uratować czyjeś życie - mówił Jarosław Zub z zakładów w Bukownie.
- Każdy z nas może kiedyś potrzebować pomocy, więc jeśli ktoś jest zdrowy, czuje się na siłach, powinien brać udział w akcjach krwiodawstwa - dodał Rafał Mermer, pracownik Uzdrowiska Kopalni Soli w Wieliczce.

„Podaruj krew” to wspólne przedsięwzięcie Międzyzakładowej Komisji NSZZ „Solidarność” wielickiej Kopalni Soli oraz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Taką akcję HDK zorganizowano w Wieliczce po raz trzeci, a efekty projektu są imponujące: w „banku krwi” przybyło dzięki niemu już ponad 160 litrów bezcennego leku (podczas pierwszej akcji, przed rokiem, zebrano blisko 40 litrów krwi, a w grudniu 2016 roku aż 63,5 litra).

Projekt jest prowadzony we współpracy z kopalnią, dzięki czemu każdy z krwiodawców otrzymuje także nagrodę dodatkową: bilet na zwiedzenie wielickich podziemi.

- „Podaruj krew, podaruj życie” ma szansę stać się w kopalni tradycją. Letnia odsłona akcji wypada w okolicy 24 lipca czyli Dnia św. Kingi, a zimowa wiąże się z Barbórką. Kolejna okazja, by oddać krew będzie 7 grudnia, tym razem pod ziemią - zapowiadają pracownicy Biura prasowego wielickiej kopalni.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 13. "Cymbergaj"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze MiastoCzytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama