Wiedzą, jak można pospinać naukowców i przedsiębiorców

Wiedzą, jak można pospinać naukowców i przedsiębiorców

Elżbieta Cegła

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Wiedzą, jak można pospinać naukowców i przedsiębiorców
Rozmowa z dr. Igorem Wojnickim, szefem Centrum Inteligentnych Systemów Informatycznych AGH.
Wiedzą, jak można pospinać naukowców i przedsiębiorców
- Innowacyjność to słowo, które robi teraz karierę. Odmieniamy je przez wszystkie przypadki, ale ile jest przypadków praktycznego zastosowania innowacyjnych rozwiązań w przedsiębiorstwach?

- Sporo, ale na pewno mogłoby być jeszcze więcej, gdyby przedsiębiorcy bardziej otwierali się na nowoczesne technologie i rozwiązania.

- Boją się ich?


- Każdy z nas miewa obawy przed czymś nowym.
Nie wiemy przecież, czy to nowe się sprawdzi i przyniesie korzyści, ale próbować trzeba. My też próbujemy. Nasze Centrum ISI funkcjonuje od czterech lat, a od roku świadczymy określone usługi i możemy już mówić o konkretnych dokonaniach. Zależy nam przede wszystkim na współpracy z małymi i średnimi przedsiębiorcami, bo to oni są kołem zamachowym gospodarki. Firmy te muszą jednak patrzeć w przyszłość długofalowo i myśleć o wartości dodanej, jaką tworzą dla nich szkoły wyższe, jednostki badawcze oraz transfer wiedzy i nowych technologii. Powinni aktywniej uczestniczyć w badaniach i korzystać z istniejących rozwiązań.

- Na to potrzebne są środki.

- Oczywiście. I my wskazujemy także źródła ich zdobycia, gdyż również na tym polega współpraca świata nauki z biznesem oraz instytucjami samorządowymi. Chcemy przede wszystkim wykorzystać olbrzymi potencjał środowiska naukowego w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorców. Naszą ofertę skroimy na miarę potrzeb klientów.

- W informatyce trudno wymyślić coś nowego. Czego więc mogą potrzebować przedsiębiorcy, skoro kupią praktycznie każde oprogramowanie.

- Dostępnych jest wiele różnych produktów informatycznych, ale równie wiele nie spełnia do końca oczekiwań przedsiębiorców, dlatego przychodzą do nas i mówią: zróbcie produkt tylko dla mnie. I my właśnie tworzymy unikatowe i niepowtarzalne rozwiązania przeznaczone dla tego jednego jedynego klienta. Posiadamy do tego odpowiednie narzędzia oraz kompetencje, nie bez przyczyny przecież AGH uznano w rankingu Perspektyw za najbardziej innowacyjną uczelnię roku 2015. Przedsiębiorcom pokazujemy nie tylko możliwości naukowo-badawcze AGH, ale też innych szkół wyższych, m.in. Politechniki Krakowskiej czy Akademii Wychowania Fizycznego.

- A więc: mam małą firmę i chcę ją rozwijać, ale nie bardzo wiem, jak i za co. Jak pomoże mi w tym Centrum ISI?


- Poprowadzimy za rękę przez gąszcz formalności związanych z pomocą dla małych i średnich przedsiębiorstw. Przeprowadzimy audyt technologiczny i analizę rynkową firmy, wesprzemy w procedurach formalno-prawnych, w ciągu tygodnia odpowiemy na pytania w sprawie badań naukowych związanych z rozwojem firmy: kto je wykona, w jakim czasie i za ile, wskażemy źródła finansowania projektu.

- Jednym z nich są fundusze europejskie, małe i średnie firmy mogą zdobywać pieniądze z różnych działań.


- Małopolski Regionalny Program Operacyjny stwarza wiele możliwości. Jedną z nich, bardzo popularną, są bony na innowacje, dzięki którym przedsiębiorca może inwestować w badania i rozwój. Centrum ISI pomaga w przygotowaniu wniosków o unijne dofinansowanie oraz w ocenie potencjału innowacyjnego firmy. Robimy to dobrze, skoro w ostatnim naborze wszystkie nasze wnioski przeszły pozytywną ocenę formalną. Działania Centrum ISI wpisują się w nową strategię rozwoju województwa małopolskiego do 2020 roku, której istotnym celem jest rozwój nowoczesnych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań i ich praktyczne wykorzystanie. Służy temu przedsięwzięcie „SPIN - Małopolskie Centra Transferu Wiedzy” - nowatorski model współpracy świata nauki z biznesem. Zależy nam na upowszechnianiu i komercjalizacji badań naukowych.

- Można więc „SPINać” te dwa światy?

- Można i trzeba. Prezentujemy przedsiębiorcom rozwiązania i wyniki badań, zachęcając do ich stosowania w praktyce, bo naprawdę warto, skoro chcemy, by polska gospodarka dynamicznie się rozwijała i była konkurencyjna w świecie.

WIDEO: Zmiany w podatkach konieczne? Przedsiębiorców nie stać na podwyżki pensji

Źródło:Agencja Informacyjna Polska Press

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama