Wadowice. Stracili koncesję, bo straż miejska oszukiwała?

Wadowice. Stracili koncesję, bo straż miejska oszukiwała?

Zdjęcie autora materiału
Bogumił Storch

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Lato 2016r. Teraz sąd uznał, że wtedy strażnicy miejscy źle zmierzyli odległość knajpy od szkoły
1/18
przejdź do galerii

Lato 2016r. Teraz sąd uznał, że wtedy strażnicy miejscy źle zmierzyli odległość knajpy od szkoły ©Bogumił Storch

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego sprawił, że strażnicy miejscy z Wadowic jeszcze raz muszą wymierzyć odległość, między jedną z restauracji a szkołą, bo za pierwszym razem mogli „ponaginać” wyniki. W efekcie zabrakło przepisowych 100 metrów, restauracja straciła koncesję na sprzedaż alkoholu i została zamknięta. Jeśli tym razem pomiary będą dla niej korzystne, to jej właściciel będzie mógł zażądać wysokiego odszkodowania.


Z informacji, do których dotarła Gazeta Krakowska, wynika, że Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, jeszcze w tym miesiącu wyśle strażników, by ponownie zmierzyli odległość od drzwi dziś już nieczynnej restauracji, do wejścia do pobliskiego zespołu szkół.


Jeśli okaże się, że tym razem jest to więcej niż 100 metrów, to gmina będzie mieć poważny problem a biznesmen prawo do ubiegania się o wysokie odszkodowanie.

Sąd uznał, że za pierwszym razem strażnicy miejscy zrobili to źle: skracając sobie w różny sposób sobie drogę np. chodząc po trawnikach a gminne przepisy w tym względzie są nieprecyzyjne. Wyrok jest prawomocny.

Spółka JAF Inwestycje, właściciel restauracji, znajdującej się kiedyś przy ul. Wojtyłów, kilkanaście metrów od wadowickiego rynku, od decyzji urzędników odwołała się najpierw do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie. Te skargę odrzuciło, ale biznesmen nie dał za wygraną.

W końcu sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Zapadł wyrok. WSA uchylił decyzję SKO i nakazał tej instytucji zapłacić 580 zł kosztów postępowania sądowego. W efekcie pomiary w Wadowicach straż miejska będzie musiała powtórzyć.

Przypomnijmy. Urzędnicy z Wadowic postawili sprawdzić czy w przypadku tej restauracji nie została naruszona ustawa o wychowaniu w trzeźwości, po tym, gdy burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski poinformował, że podejrzewa, iż jej właścicielowi osiem lat temu, za rządów Ewy Filipiak, pozwoliła sprzedawać alkhol bez dokładnego sprawdzenia czy nie łamane są przepisy.

Jej właściciel nie miał wtedy złudzeń. - Burmistrz chce się nas pozbyć, bo nas nie lubi i ciągle się z nami sądzi. Koncesję na sprzedaż piwa mam tylko do końca czerwca, nowej nie dostanę. 30 osób straci pracę – mówił nam Jan Frączek.


Burmistrz Mateusz Klinowski komentuje te sprawę tak:
"Strażnicy zmierzyli odległość zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej i nie popełnili żadnego błędu. Wcześniej pomiarów do szkoły nie wykonywano i tylko to pozwalało w restauracji sprzedawać alkohol. Wyrok sądu dotyczy interpretacji tej uchwały, ale praktycznie nic nie zmienia".


Jak doszło do błędu strażników? Czy był on celowy? Jakim wpływ na to miał konflikt biznesmena z burmistrzem?
Więcej na ten temat we wtorkowym wydaniu "Gazety Krakowskiej".WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo